Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձոր քաղաքը 44-օրյա պատերազմից հետո գրեթե հայաթափվել էր, իսկ քաղաքի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին զրկվել էր աղոթող հավատացյալներից։ Այսօր բնակիչների մի մասը սկսել է վերադառնալ և բայց աղոթական այս խուլ լռությունը խախտելու և հույսի ճրագը վառ պահելու համար ամեն ամիս Արցախի թեմի քահանաներից որևէ մեկը այցելում է այստեղ և մատուցում ուխտի Սուրբ Պատարագ, որպեսզի Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի այդ ճանապարհին գտնվող եկեղեցում հայկական աղոթքը չլռի: Գրեթե ամեն օր ճանապարհով անցնող ուղևորները կանգ են առնում, մտնում են եկեղեցի և աղոթք բարձրացնում առ Աստված:
Սույն թվականի դեկտեմբերի 21-ին` աշխարհի առաջին քրիստոնյա թագավոր սբ. Աբգարի հիշատակի օրը, հերթական Պատարագը մատուցեց Տեր Անդրեաս քահանա Թավադյանը: Օրվա խորհրդին նվիրված իր քարոզի մեջ Տեր Անդրեասը անդրադարձ կատարեց Աբգար թագավորի կենսագրությանը, ասելով, որ թեև քրիստոնեությունը Հայաստանում պետական կրոն է հռչակվել 301 թ.՝ Տրդատ Երրորդ թագավորի օրոք, սակայն հայոց արքաներից Աբգարն էր առաջին թագավորը, ով հավատաց Քրիստոսին, մկրտվեց և դարձավ քրիստոնյա հենց առաջին դարում: Ուստի և մենք, որպես առաջին քրիստոնյա ազգ և որպես ժառանգները առաջին քրիստոնյա թագավորի պետք է հավատանք Աստծուն ոչ թե մեր անձնական շահերի համար, այլ որովհետև Աստված գոյություն ունի, Նա կա ու սիրում է մեզ:

Город Бердзор, районный центр Кашатагского района Республики Арцах, после 44-дневной войны практически опустел, а церковь Святого Вознесения в городе лишилась молящихся верующих. Некоторые жители начали возвращаться, но чтобы нарушить глухую молитвенную тишину, и для того, чтобы свечи надежды не затухали, каждый месяц сюда приезжает один из священников Арцахской епархии и проводит Паломническую Святую литургию. Почти каждый день прохожие останавливаются, заходят в церковь и молятся Богу.
21 декабря этого года в день памяти первого христианского царя в мире св. Абгара еще одну литургию отслужил отец Андреас Тавадян. В своей проповеди отец Андреас сослался на биографию царя Абгара, заявив, что несмотря на то, что христианство было объявлено государственной религией в Армении в 301 году, во время правления царя Трдата III, но первым армянским царем, который поверил во Христа, крестился и стал христианином в первом веке бык Абгар. Следовательно, мы, как первая христианская нация и как потомки первого христианского царя, должны верить в Бога не в наших собственных интересах, а потому, что Бог существует, Он есть и любит нас.