Ս/թ. հունիսի 9-ին տեղի է ունեցել առցանց միջքրիստոնեական գիտաժողով «Արցախի հայկական մշակութային ժառանգությունն ու գերմանացիները» թեմայով:
Գիտաժողովի կազմակերպիչներն էին Գյոթինգենի Համալսարանի պրոֆ․ դր․ Մարտին Թանքեն, Քիլի Համալսարանի պրոֆ․ դր․ Անդրեաս Մյուլլերը, Բենսհայմի Միջեկեղեցական Ինստիտուտի դասախոս դր․ Դագմար Հելլերը և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի դասախոս դր․ Հարություն Հարությունյանը:
Գերմանացի գիտնականների, հատկապես աստվածաբանների ու արևելագետների պատմականորեն ձևավորված շատ սերտ կապը Հայաստանի հետ պայմանավորված է հայկական մշակույթի հարստությամբ և գեղեցկությանբ։ Այսօր մշակութային այդ ժառանգությունն ամբողջությամբ հայտնի չէ Գերմանիայում, իսկ հարավկովկասյան տարածաշրջանում այն հաճախ վտանգված էր և ներկայումս էլ նորանոր վտանգների է ենթարկվում։
2020 թվականի արցախյան 44-օրյա պատերազմում հայ ժողովրդի ունեցած ծանր կորուստները դրդեցին գերմանացի աստվածաբաններին նախաձեռնել մի ծրագիր, որի նպատակն է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել տարածաշրջանի մշակութային ժառանգության վրա:
Գիտաժողովի ընթացքում լուսաբանվել է հայ-գերմանական համագործակցությունը, ինչպես նաև դիտարկվել են հայկական միջնադարյան ձեռագրերի յուրահատուկ օրինակներ։ Գիտաժողովի մասնակիցներին իր օրհնությունն է փոխանցել Արցախի թեմի փոխառաջնորդ և Գանձասարի վանքի վանահայր Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը:
Կատարված աշխատանքների արդյունքում հրատարակվել է «Արցախի հայկական մշակութային ժառանգությունն ու գերմանացիները» վավերագրական ձեռնարկը, որը հայացք է նետում Արցախից փրկված գանձերին, ներկայացնում է կարևոր ծրագրեր և երկրին ու ժողովրդին անմնացորդ նվիրումով ծառայող անհատականություններ։

Армянское культурное наследие Арцаха и немцы
9 июня 2021 года состоялась межхристианская онлайн конференция на тему «Армянское культурное наследие Арцаха и немцы».
Конференция была организована профессором Геттингенского университета Мартином Танкеном, профессором Кильского университета Андреасом Мюллером, преподавателем Межцерковного института Бенсхайм Дагмаром Хеллером, Преподавателем Американского университета Армении Арутюном Арутюняном.
Очень тесная историческая связь немецких ученых, особенно теологов и археологов, с Арменией обусловлена богатством и красотой армянской культуры. Сегодня это культурное наследие не полностью известно в Германии, а в регионе Южного Кавказа оно часто подвергалось и подвергается опасностям и сегодня.
TТяжелые потери, понесенные армянским народом в 44-дневной войне в Арцахе в 2020 году, побудили немецких богословов запустить программу, направленную на привлечение внимания международного сообщества к культурному наследию региона.
В ходе конференции было затронуто армяно-германское сотрудничество, а также рассмотрены уникальные образцы средневековых армянских рукописей. Участников конференции благословил заместитель предстоятеля Арцахской епархии и настоятель монастыря Гандзасар отец Саак Шакарян, .
В результате проделанной работы было издано документальное пособие «Армянское культурное наследие Арцаха и немцы», в котором рассматриваются сокровища, спасенные в Арцахе, представлены важные программы и люди, которые с самоотдачей служат стране и народу.