Ս/թ. հունիսի 9-ին տեղի է ունեցել առցանց միջքրիստոնեական գիտաժողով «Արցախի հայկական մշակութային ժառանգությունն ու գերմանացիները» թեմայով:
Գիտաժողովի կազմակերպիչներն էին Գյոթինգենի Համալսարանի պրոֆ․ դր․ Մարտին Թանքեն, Քիլի Համալսարանի պրոֆ․ դր․ Անդրեաս Մյուլլերը, Բենսհայմի Միջեկեղեցական Ինստիտուտի դասախոս դր․ Դագմար Հելլերը և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի դասախոս դր․ Հարություն Հարությունյանը:
Գերմանացի գիտնականների, հատկապես աստվածաբանների ու արևելագետների պատմականորեն ձևավորված շատ սերտ կապը Հայաստանի հետ պայմանավորված է հայկական մշակույթի հարստությամբ և գեղեցկությանբ։ Այսօր մշակութային այդ ժառանգությունն ամբողջությամբ հայտնի չէ Գերմանիայում, իսկ հարավկովկասյան տարածաշրջանում այն հաճախ վտանգված էր և ներկայումս էլ նորանոր վտանգների է ենթարկվում։
2020 թվականի արցախյան 44-օրյա պատերազմում հայ ժողովրդի ունեցած ծանր կորուստները դրդեցին գերմանացի աստվածաբաններին նախաձեռնել մի ծրագիր, որի նպատակն է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել տարածաշրջանի մշակութային ժառանգության վրա:
Գիտաժողովի ընթացքում լուսաբանվել է հայ-գերմանական համագործակցությունը, ինչպես նաև դիտարկվել են հայկական միջնադարյան ձեռագրերի յուրահատուկ օրինակներ։ Գիտաժողովի մասնակիցներին իր օրհնությունն է փոխանցել Արցախի թեմի փոխառաջնորդ և Գանձասարի վանքի վանահայր Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը:
Կատարված աշխատանքների արդյունքում հրատարակվել է «Արցախի հայկական մշակութային ժառանգությունն ու գերմանացիները» վավերագրական ձեռնարկը, որը հայացք է նետում Արցախից փրկված գանձերին, ներկայացնում է կարևոր ծրագրեր և երկրին ու ժողովրդին անմնացորդ նվիրումով ծառայող անհատականություններ։

The Armenian Cultural Heritage of Artsakh and the Germans
On June 9, 2021, an inter-Christian online conference was held on the topic "The Armenian Cultural Heritage of Artsakh and the Germans."
The conference was organized by Professor Martin Tanken at the University of Göttingen, Professor at the University of Keele Andreas Müller, lecturer at the Bensheim Interchurch Institute Dagmar Heller, and Lecturer at the American University of Armenia Harutyun Harutyunyan.
The very close historical connection of German scientists, especially theologians and archaeologists, with Armenia is due to the richness and beauty of the Armenian culture.
Today this cultural heritage is not fully known in Germany, and in the South Caucasus region it has often been and continues to be endangered today. The heavy losses suffered by the Armenian people in the 44-day war in Artsakh in 2020 prompted German theologians to launch a program aimed at drawing the attention of the international community to the cultural heritage of the region.
During the conference, the Armenian-German cooperation was touched upon, as well as unique samples of medieval Armenian manuscripts were considered. The conference participants were blessed by the Deputy Primate of the Artsakh Diocese and Abbot of Gandzasar Monastery, Father Sahak Shakaryan.
As a result of the work done, a documentary manual on the topic “The Armenian Cultural Heritage of Artsakh and the Germans” was published, which examines the treasures saved in Artsakh, presents important projects and people who serve the country and people with dedication.