Արցախի թեմի առաջնորդի խոսքը արցախահայութանը
Սիրելի՛ Հայրենակիցներ, իրապես Դուք հերոս ժողովրդի հերոս զավակներն եք: Այսօր Դուք մի կողմ եք թողել Ձեր բոլոր տեսակի անձնական նեղություններն ու դժվարությունները և եկել եք այստեղ՝ Վերածննդի հրապարակ, Ձեր հերոս նախնիների սրբազան կանչով, ովքեր սկսեցին Արցախյան շարժումը, որն հետո դարձավ պայքար ու գոյապայքար, որպեսզի ցույց տաք համայն հայությանը, որ Արցախը ապրում է և պիտի ապրի, քանզի ավետարանական խոսքի համաձայն մեր «Այո»-ն այո է, «ոչ»-ը՝ ոչ: Ես, որպես թեմակալ առաջնորդ, ոչ միայն օրհնում, այլ նաև խոնարհվում եմ Ձեր նվիրական կեցվածքի առջև: Մենք շատ մեծ գին ենք վճարել, որպեսզի կարողանանք ապրել ազատ, անկախ, ինքնորոշված Արցախում, և մեր այսօրվա խորհրդանշական հավաքը վառ ապացույցն է այն իրողության, որ արցախյան շարժումն ավարտված չէ և այն շարունակվում է նոր շեշտադրմամբ, որովհետև մենք ապրող ազգ ենք, և հակառակ տեսանելի և անտեսանելի թշնամիների, Արցախը պիտի ապրի և զորանա: 1988-ի անկախության «Այո»-ն մնում է այժմեական և ավելի զորեղ, որպեսզի այն դառնա համախմբող ողջ հայության համար, պիտի դառնա հոգու ճիչ` անտարբերությունից հանելու շատերին և ճշմարիտ ճանապարհից շեղվածներին հետ դարձնելու, դառնա առ Աստված աղերս` փրկության և հավերժության համար:
Արցախի թեմի առաջնորդի խոսքը
Վստահեցնում ենք Ձեզ, որ այսօր ողջ հայությունը Հայաստանում և սփյուռքում սպասում է արցախահայության որոշմանը, և ժողովուրդն իր օրենսդիր ղեկավարության հետ միասին կայացրել է այդ որոշում-հայտարարությունը: Ուստի մեզ մնում է, որ մեզնից դեն նետենք մեր միասնականությանն ու պայքարին խանգարող բոլոր տեսակի խոտելի ու խոցելի երևույթները: Հագնենք Աստծո սպառազինությունը. հագնենք հավատքի պատմուճանը, վերցնենք առաքինությունների վահանն ու արդարության սուրը և դառնանք մեկ միասնություն, որն իրոք հարիր է արցախցիներին, միասնաբար բռնենք արցախյան շարժման ռահվիրաների ձեռքը՝ շարունակելու մեր արդար պայքարը:
Սիրելիներ, այսօր մեր ազգը կանգնած է այնպիսի դժվարին փորձության առաջ, երբ դրված է մեր լինել – չլինելու, մեր ազգային արժանապատվության ու կորստի հարցը։ Մենք կյանքի և մահվան պայքարի մեջ ենք և մեր ապրելու իրավունքը փորձում են որոշել առանց մեզ. չար ուժերը փորձում են Արցախը հայաթափել, որոշումներ կայացնել ոչ ի նպաստ մեզ և այս ամենին տալ «քաղաքակիրթ» ձևակերպումներ: Բայց մենք գիտենք, որ Արցախի հարցը սովորական հարց չէ, այն չարի և բարու, խավարի և լույսի պատերազմ է, քոչվորի և տեղաբնիկի հարց է, որն ուզում են լուծել գաղտնի և առանց մեզ:
Այսօր Արցախի հարցի լուծման միայն ու միայն մեկ տարբերակ կա՝ ազատ ու ինքնորոշված Արցախ: Ահա այդ համոզումով է, որ մենք արդեն իսկ 30 և ավելի տարիներ ասում ենք՝ «Այո» ինքնորոշմանը:
Այսօր Արցախի կողքին լինել` նշանակում է լինել արդարության և քաղաքակրթության կողքին, սա է բանալին Արցախի հարցի լուծման, կանգնել ազգերի ինքնորոշման քաղաքակիրթ ձևաչափի կողքին:
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կանգնած է արցախահայության կողքին իր ազգընտիր Հայրապետով:
Աղոթում եմ, որ Աստված օրհնի մեր միասնությունը, օրհնի մեր Արցախ աշխարհը և նրա ազատատենչ ոգին:
Մեր շնորհակալությունն ու օրհնությունն ենք բերում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորախմբին և հրամանատարությանը, որ ապահովում են մեր ամենօրյա կյանքն ու խաղաղությունը մեր հողում: Մեր երախտագիրությունն ենք հայտնում Ռուս Ուղղափառ եկեղեցուն, որ այսօր իր հոգևոր «դեսպանությունն» ունի Արցախում, որտեղ ամեն օր աղոթք է բարձրացվում Ռուսաստանի և Արցախի համար: Լիահույս եմ, որ այս հոգևոր դեսպանության հենքի վրա վեր կխոյանան բարեկամանական ևս երկու կարևոր կառույցներ՝ տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում:
​Սիրելի Հայրենակիցներ, եթե մենք լինենք միասնական և ապրենք Աստվածահաճո կյանքով, ապա Աստված չի ուշացնի Արցախի փրկության օրը։ Մտածենք այս ոգով և գործենք այդ հավատով:
Աստված օրհնի Արցախն ու նրա հերոսական ժողովրդին։
Ամեն:
30 հոկտեմբեր 2022թ.
Արցախ արցախահայութանը Արցախը ապրում է Արցախը ապրում է և պիտի ապրի Արցախի թեմի առաջնորդի խոսքը խոսք արցախահայութանը

Dear compatriots, you are truly heroic children of a heroic people. Today you left aside all your personal worries and difficulties and came here, to Renaissance Square, at the sacred call of your heroic ancestors who started the Artsakh movement, which later became a struggle for survival, to show the entire Armenian people that Artsakh lives and will live, because that according to the gospel word our "yes" - yes, our "no" - no. I, as the Primate of the diocese, not only bless, but also bow before your pious behavior. We paid a very high price to be able to live in a free, independent, self-determined Artsakh, and our symbolic meeting today is proof that the Artsakh movement has not ended and it continues with a new focus, because we are a living people, and despite the visible and invisible enemies, Artsakh will live and grow stronger. “Yes” to independence in 1988 remains relevant and stronger, in order for it to become unifying for all Armenians, it must become a cry from the heart, in order to bring many out of indifference and turn back those who deviated from the true path, it must become a prayer to God for salvation and eternity.
We assure you that today the entire Armenian people of Armenia and the Diaspora are waiting for the decision of the people of Artsakh, and the people, together with their legislative leadership, have made this decision-statement. Therefore, it remains for us to reject from ourselves all sorts of unacceptable and vulnerable phenomena that hinder our unity and struggle. Let's put on the armor of God: let's put on the clothes of faith, take up the shield of virtue and the sword of justice and become a unity that really suits the people of Artsakh, join hands of the predecessors of the Artsakh movement to continue our just struggle.
Dear ones, today our people are facing such a difficult test when the question of our existence-non-existence, our national dignity and disappearance is raised. We are fighting between life and death, and they are trying to decide our right to live without us: evil forces are trying to depopulate Artsakh, they are trying to make decisioաns not in our favor and give all this a “civilized” formulation. But we know that the issue of Artsakh is not an ordinary issue, it is a war of evil and good, darkness and light, it is an issue of a nomad and a native, which they want to solve secretly and without us.
Today there is only one way to solve the Artsakh problem: a free and self-determining Artsakh. It is with this conviction that we have been saying yes to self-determination for more than 30 years.
Today, to be on the side of Artsakh means to be on the side of justice and civilization, this is the key to resolving the Artsakh issue, to stand on the side of the civilized format of self-determination of nations.
As before, so today the Armenian Apostolic Holy Church stands next to the people of Artsakh with its popularly elected Patriarch.
I pray that God bless our unity, bless our Artsakh and its freedom-loving spirit.
We bring gratitude and blessings to the troops and the command of the peacekeeping mission of the Russian Federation for ensuring our daily life and peace on our land. We express our gratitude to the Russian Orthodox Church, which today has its spiritual “embassy” in Artsakh, where prayers are offered daily for Russia and Artsakh. I am full of hope that two more important structures of friendship will be built on the basis of this spiritual embassy, in the economic and political spheres.
Dear compatriots, if we are united and live a God-pleasing life, then God will not delay the day of the salvation of Artsakh. Let's think in this spirit and act with this faith.