Հարցազրույց Արցախի թեմի գրասենյակի ղեկավար Մելանյա Բալայանի հետ
— Ինչպես հայտնի է, Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի գործունեությունը շարունակվում է ՀՀ-ում։ Կմանրամասնե՞ք փոքր-ինչ։
— 2023 թ. սեպտեմբերին, Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ իրականացված հանցավոր ու ցեղասպանական քաղաքականության հետևանքով արցախահայությունը ստիպված եղավ լքել իր հայրենի բնօրրանը: Մեր ժողովրդի պատմության ընթացքում սա աննախադեպ ու ողբերգական էջ է, երբ մի ողջ ժողովուրդ, հազարամյակներով ապրելով իր հողում, դիմակայելով ու հաղթահարելով բազում ու բազմապիսի արհավիրքներ, քաղաքակիրթ կոչված 21-րդ դարում դառնում է բռնագաղթի զոհ՝ զրկվելով իր սրբություններից՝ եկեղեցիներից, տներից, գերեզմաններից, մշակութային ժառանգությունից, որոնք ստեղծվել ու պահպանվել էին սերունդների աննկուն տքնանքի, պայքարի ու արյան գնով։ Տեղի ունեցածն ակնհայտ ցեղասպանություն է՝ իր բոլոր բնութագրերով։ Թվում է՝ արդի համամարդկային քաղաքակրթական արժեհամակարգին այդ ամենն անհարիր են, բայց դա է՝ բոլորիս համար ցավալի ու դաժան իրականությունը: Փաստացի մեզ զրկեցին նախնյաց մեր բազում սերունդների մաքառումների ու արյան գնով ստեղծած և պահպանած մեր սրբություններից, ինչը մեկ բառով որակվում է որպես ցեղասպանություն:
Այդ ամենի արդյունքում այսօր մենք կանգնած ենք ազգային-գոյաբանական լուրջ մարտահրավերների առջև, ինչն էլ ստիպում է մեզ այնուհանդերձ, ոչ միայն չընկճվել, այլև ուժերի գերլարումով փորձել վերստին դիմակայելով ու հաղթահարելով այս նոր մարտահրավերները, հասնել այն օբյեկտիվ արդարության վերահաստատմանը, որը դրոշմված է համամարդկային քաղաքակրթության պաշտպանության առաքելությամբ կյանքի կոչված միջազգային օրենքներում ու կանոնակարգերում:
-Ի՞նչ ճանապարհով եք փորձում հասնել արդարության վերահաստատմանը։
-Այդ ամենին հասնելու համար մենք պետք է երկրպագենք մեկ գաղափար՝ ազգային միասնությամբ արժանանանք մեր Հայրենիքին: Հենց այս սուրբ նպատակին էլ այսօր լծված է Հայ Առաքելական եկեղեցին, մասնավորաբար Արցախի թեմը: Եվ ուրեմն ամենևին էլ պատահական չէ, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անմիջական հոգածությամբ Արցախի թեմն այսօր շարունակում է իր առաքելությունը մեր Հայրենիքի այս հատվածում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում:
– Եվ ո՞րն է Արցախի թեմի բուն նպատակը՝ գործելով ՀՀ-ում։
-Արցախի թեմի գործունեության բուն նպատակն արցախյան հոգևոր ինքնության պահպանումը, այն արժեքները, որոնցով ապրել և գոյատևել է արցախահայ ժողովուրդը, սերունդներին փոխանցելը։ Սա ոչ միայն հոգևոր, այլև ազգային դիմադրության ձև է՝ մենք ոչ միայն չենք ընկճվում, այլ ձգտում ենք վերստին ուժ գտնել մեր մեջ՝ հաղթահարելու այս մեծագույն ողբերգությունը և պահպանելու մեր ժողովրդի պատմական հիշողությունը, արժանապատվությունը և հավատի հիմնասյուները։
– Գիտենք՝ Արցախի թեմը Երևանում ունի գրասենյակ․ ներկայացրեք, խնդրեմ, այդ գրասենյակի հիմնադրման դրդապատճառները, բուն նպատակը.
– Արցախի թեմի առաքելությունը, գործունեությունը, ինչպես նշեցինք, ստեղծված իրավիճակում առավել քան բարդ ու բազմաբովանդակ է դարձել. դա մի կողմից արցախահայության հոգևոր-գաղափարական միասնությունը պահպանելու, մյուս կողմից գիտա-մշակութային, քարոզչական գործառույթներն առավել համակարգված ու արդյունավետ իրականացնելու խնդիրներն են: Հենց այս նպատակներով էլ նախաձեռնվել և ստեղծվել է Արցախի թեմի՝ 2024 թ․ հունիսի 1-ից մշտական գործող գրասենյակ՝ տեղակայված Այգեձոր 53/Բ հասցեում՝ վարձակալական հիմունքներով։ Ոչ միայն գրասենյակի հիմնադրման, այլև գրասենյակի աշխատանքների ծրագրավորման և բնականոն իրականացման հիմնական առաքելությունն ստանձնել է հայտնի հասարակական գործիչ Յուրի Նավոյանի ղեկավարությամբ գործող «ԴԻԱԼՈԳ» կազմակերպությունը:
Արցախի թեմի գրասենյակի գործունեությունը առավել նպատակային ու արդյունավետ իրականացնելու նկատառումով ստեղծվել է մասնագետների համապատասխան խումբ։ 2024 թ․ հունիսի 1-ից գրասենյակի աշխատանքները հիմնականում իրականացվել են մեր կողմից նախանշած ու ծրագրած ուղղություններով: Դրանցից կարող եմ առանձնացնել հոգևոր-քարոզչական, պատմամշակութային ժառանգության գույքագրմանն ու պահպանմանը միտված, հրատարակչական և հարակից այլ ուղղությունները:
ՀԱՍԵ Արցախի թեմը և գրասենյակն աստիճանաբար ավելի են խորացրել ու գործնական ընթացք ապահովել արցախահայության հասարակական, երիտասարդական, կրթամշակութային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը։ Աշխատանքների ակտիվացմանը նպաստել է նաև Արդշինբանկի տնօրինության կողմից Երևան քաղաքի Բաղրամյան 59/Գ հասցեում գտնվող դահլիճն Արցախի թեմի տրամադրության տակ դնելու իրողությունը։ Արցախի թեմի գրասենյակում հիշյալ ժամանակահատվածում իրականացվել են հանդիպումներ ամենատարբեր կառույցների պատասխանատուների հետ և քննարկվել արցախահայերի իրավունքների, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հիմնախնդիրներին վերաբերող, դրանց շուրջը համագործակցության և այլ հարցեր։ Հանդիպումներ և քննարկումներ են իրականացվել ՀՀ տարբեր մարզերում ապաստանած արցախահայերի հետ:
Առավել համակարգված աշխատանքներ են կատարվել պատմամշակութային ժառանգության գույքագրման, ուսումնասիրման, պահպանման ուղղությամբ:
— Ինչ միջոցառումներ է իրականացրել այդ ուղղությամբ Արցախի թեմի գրասենյակը։
– Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ Արցախի թեմի գրասենյակը, Յուրի Նավոյանի ղեկավարությամբ գործող «ԴԻԱԼՈԳ» կազմակերպության հետ համատեղ, ձեռնարկել և սկսել է Արցախի թեմի մատենաշարի ստեղծման ու հրատարակման աշխատանքներ: Արդեն հրատարակված է մատենաշարի առաջին «Արցախ. Վտանգված ժառանգություն» եռալեզու պատկերագիրքը, ինչպես նաև «Արցախի նյութական մշակույթի հուշարձանները» քարտեզը: Հրատարակման է պատրաստվել «Արցախի վանքերը» մատենաշարի առաջին՝ «Ամարասի վանքը» պատկերազարդ գրքույկը, որը կհրատարակվի անգլերեն լեզվով 2025 թ․ առաջիկա ամիսներին։ Հրատարակման է պատրաստվել «Աղվանից կաթողիկոսության նստավայրերը» հայերեն և ռուսերեն լեզուներով պատկերազարդ գիրքը (275-280 էջ)։ Զուգահեռաբար աշխատանքներ են ընթանում այն անգլերեն լեզվով թարգմանելու և նույնպես հրատարակելու ուղղությամբ։
Պատրաստվել է «Արցախ. Վտանգված ժառանգություն» խորագրով ցուցահանդես՝ համագործակցաբար «ԴԻԱԼՈԳ», Հայկական ճարտարապետությունը ուսումնասիրող, «Monument watch» կազմակերպությունների և «Թումո» ստեղծարար կենտրոնի հետ: Հարկ է հիշատակել նաև համանուն խորագրով փաստավավերագրական եռալեզու ֆիլմի պատրաստման մասին: Ընթացքի մեջ են տարաբնույթ այլ ծրագրեր նույնպես, որոնք բոլորն էլ նպատակամղված են հնարավորինս օբյեկտիվ փաստերով ներկայացնելու Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը, նրա բուն էությունը, ստեղծման հանգամանքներն ու ժամանակները և, որպես համամարդկային ժառանգություն, պահելու, պահպանելու կարևորությունն ու հրատապությունը: Այստեղ ևս ուզում եմ երախտագիտությամբ ընդգծել Յուրի Նավոյանի անմիջական աջակցության և բոլոր այս աշխատանքների հովանավորությունը ստանձնելու նրա պատրաստակամության մասին:
Արցախի թեմի գրասենյակի աշխատանքներին աջակցելով հանդերձ, վերջին շրջանում պարոն Նավոյանը երախտիքի արժանի նշանակալի ջանքեր է ներդնում նաև ոչ միայն Արցախի անունը տարբեր արժանապատիվ հարթակներում հնչեցնելու և ակտիվ պահելու, այլև ստեղծում է իրական հնարավորություններ Արցախի տաղանդաշատ երիտասարդների համար, որպեսզի այն մեծ ողբերգությունից հետո, որ արցախահայությունն է ապրել, այդ թվում նաև հենց իրենք, կարողանան հաղթահարել հոգեբանական ու սոցիալական դժվարությունները և լիարժեք ներգրավվեն մշակութային կյանքում՝ իրենց գիտելիքներն ու ունակությունները ներդնելով հայ մշակույթի պահպանման և զարգացման գործում։ Կցանկանայինք, որ նման ուշագրավ և ոգևորիչ նախաձեռնությունները օրինակ հանդիսանային բոլոր այն հայ գործիչների համար, ովքեր ունեն համապատասխան հնարավորություններ ու ռեսուրսներ, բայց և միաժամանակ ազնիվ ցանկություն՝ նպաստելու մեր ազգային ժառանգության պահպանմանը։ Ի վերջո, չմոռանանք, որ մեր պատմության էջերում միշտ էլ արժանապատիվ տեղ են ունեցել այն անհատները, ովքեր գործով, նվիրումով, կամ իրենց հնարավորություններով կանգնած են եղել հայ ազգային մշակույթը սրբորեն պահելու, պահպանելու և զարգացնելու վեհ գաղափարի կենսագործման ակունքներում։

Интервью руководителя офиса Арцахской епархии ААЦ в Ереване Мелании Балаян
– Как известно, деятельность Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви продолжается в Республике Армения. Расскажите, пожалуйста, об этом немного подробнее.
– В сентябре 2023 года армянство Арцаха было вынуждено покинуть свою родину вследствие осуществлённой со стороны Азербайджана преступной и геноцидальной политики. В истории нашего народа это беспрецедентная и трагическая страница, когда целый народ, живя тысячелетиями на своей земле, предупреждая и преодолевая многочисленные и разнообразные бедствия, становится жертвой насильственного переселения в считающемся цивилизованным 21 веке, лишившись своих святынь: церквей, домов, кладбищ, культурного наследия, которые создавались и сохранялись ценой несгибаемых усилий, борьбы и крови поколений.
Имевшее место является очевидным геноцидом со всеми его характеристиками. Казалось бы, всё это не соотносится с современной общечеловеческой цивилизационной ценностной системой, но это – прискорбная для всех нас суровая реальность. Фактически нас лишили наших святынь, созданных и сохранённых ценой борьбы и крови многих поколений, что, одним словом квалифицируется как геноцид.
В результате всего этого сегодня мы стоим перед серьёзными национально-онтологическими вызовами, что одновременно заставляет нас не только не сломиться, но и попытаться, противостоя и преодолевая посредством сверхнапряжения сил эти новые испытания, добиться восстановления той объективной справедливости, которая закреплена в международных законах и нормах, воплощённых в жизнь с миссией защиты общечеловеческой цивилизации.
– Каким путём Вы пытаетесь достичь восстановления справедливости?
– Для достижения всего этого мы должны придерживаться одной идеи: удостоиться нашей Родины посредством национального единения. Именно на осуществление этой цели направлены усилия Армянской Апостольской церкви, в частности, Арцахской епархии. А значит, совершенно не случайно, что под непосредственным попечительством Католикоса вех армян Арцахская епархия сегодня продолжает свою миссию в этой части нашей Родины – Республике Армения.
– И в чём заключается конкретная цель деятельности Арцахской епархии в РА?
– Конкретной целью Арцахской епархии является сохранение арцахской духовной идентичности, тех ценностей, которыми жил и существовал народ Арцаха, передача их поколениям. Это не только форма духовного, но и национального сопротивления: мы не только не сдаёмся, но и стремимся снова найти в себе силы для преодоления этой величайшей трагедии и сохранения исторической памяти нашего народа, достоинства и основ веры.
– Знаем, что Арцахская епархия имеет в Ереване офис. Представьте, пожалуйста, побудительные причины учреждения этого офиса, конкретную цель.
– Миссия, деятельность Арцахской епархии, как мы уже отметили, в сложившейся ситуации стала более чем сложной и разноплановой: это, с одной стороны, задача сохранения духовно-идейного единства арцахского армянства, с другой стороны – более скоординированного и эффективного осуществления научно-культурных, информационных функций. Именно в этих целях было инициировано создание, с 1 июня 2024 года, постоянно действующего офиса Арцахской епархии по адресу: ул. Айгедзора, 53/Б, на условиях аренды. Основную миссию не только учреждения офиса, но и планирования работ и их последовательного осуществления взяла на себя действующая под руководством известного общественного деятеля Юрия Навояна организация ДИАЛОГ.
Для более целевого и эффективного осуществления деятельности офиса была создана соответствующая группа специалистов. С 1 июня 2024 года работы офиса были в основном осуществлены по намеченным и запланированным с нашей стороны направлениям. Среди них могу отметить духовно-пропагандистское направление, деятельность по инвентаризации и сохранению историко-культурного наследия, издательское и иные смежные направления.
Арцахская епархия и офис обеспечили и постепенно ещё больше углубили практический ход сотрудничества с общественными, молодёжными, научно-культурными организациями арцахцев. Активизации работ содействовало предоставление со стороны руководства Ардшинбанка в распоряжение Арцахской епархии зала, расположенного по адресу пр. Баграмяна, 59/Г.
В упомянутый период в офисе Арцахской епархии были проведены встречи с ответственными лицами самых различных структур, обсуждены вопросы прав арцахцев, проблемы, касающиеся сохранения духовно-культурного наследия Арцаха, сотрудничества вокруг них и др. Были организованы встречи и обсуждения с арцахцами, нашедшими приют в разных областях Армении. Более скоординированные работы были осуществлены в направлении инвентаризации, изучения, сохранения историко-культурного наследия.
– Какие мероприятия осуществила Арцахская епархия в данном направлении?
– Считаю важным подчеркнуть, что совместно с действующей под руководством Юрия Навояна организацией ДИАЛОГ Арцахская епархия инициировала и начала издательскую деятельность по созданию книжной серии Арцахской епархии. Уже издана первая, иллюстрированная трёхъязычная книга серии «Арцах: находящееся под угрозой наследие», а также карта «Памятники материальной культуры Арцаха». Подготовлена к изданию первая книга серии «Монастыри Арцаха» – иллюстрированная брошюра «Амарасский монастырь», которая будет издана на английском языке в ближайшие месяцы. Также готова к изданию иллюстрированная книга «Резиденции Агванского католикосата» на армянском и русском языках (275-280 стр.). Параллельно ведутся работы по её переводу на английский язык и изданию. В сотрудничестве с Организацией ДИАЛОГ, а также с занимающимися изучением армянской архитектуры академической площадкой «Monument watch» и центром креативных технологий «Тумо» подготовлена выставка под названием «Арцах: находящееся под угрозой наследие». Уместно также упомянуть о подготовке одноимённого документального трёхъязычного фильма. В процессе и другие разноплановые программы, которые направлены на представление посредством объективных фактов историко-культурного наследия Арцаха, его подлинной сути, обстоятельств создания и хронологии, а также важности и актуальности его сохранения как общечеловеческого наследия. Здесь также хочу с благодарностью подчеркнуть непосредственное содействие Юрия Навояна и его готовность взять на себя покровительство всех этих работ.
Помимо содействия работам офиса Арцахской епархии, в последнее время господин Навоян прилагает также достойные почтения значительные усилия по озвучиванию названия Арцаха с различных авторитетных площадок и поддержанию соответствующей активности, а также создаёт реальные возможности для талантливой молодёжи Арцаха, чтобы после той великой трагедии, которую пережило армянство Арцаха, в том числе эта самая молодёжь, она смогла преодолеть психологические и социальные трудности и полноценно вовлеклась в культурную жизнь, вложив свои знания и умения в дело сохранения и развития армянской культуры.
Хотелось бы, чтобы подобные замечательные и вдохновляющие инициативы послужили бы примером для всех тех армянских деятелей, которые имеют соответствующие возможности и ресурсы, но одновременно и искреннее желание содействовать сохранению нашего национального наследия. В конце концов, не будем забывать, что достойное место на страницах нашей истории имели те личности, которые делом, преданностью или своими возможностями стояли у истоков высокой идеи священного хранения, сохранения и развития армянской культуры.