Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը, նախագահությամբ Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակման 100-րդ օրվա վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ
Խորը ցավով ենք արձանագրում, որ արդեն 100-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի իշխանությունները, հայատյաց քաղաքականության սաստկացող դրսևորումներով, արգելափակված են պահում Արցախը Հայաստանի հետ կապող Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության հայ բնակչության նկատմամբ պարբերաբար իրականացվող ֆիզիկական ու հոգեբանական ճնշումները, բռնություններն ու ահաբեկչական գործողությունները առավել խորացնում են հումանիտար աղետալի իրավիճակը: Հակառակ Արցախում տեղակայված խաղաղապահ անձնակազմի ներդրած ջանքերի՝ ադրբեջանական իշխանությունների հանցավոր գործողությունների հետևանքով ոտնահարվում են մարդկանց՝ երեխաների, կանանց և ծերերի կյանքի, բուժում ստանալու, տեղաշարժի և հիմնարար մյուս իրավունքները:
Բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ-ի Միջազգային արդարադատության դատարանի որոշումը Ադրբեջանի կողմից Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակումը վերացնելու վերաբերյալ: Ողջունում ենք Եվրոխորհրդարանի վեհաժողովի կոչը, որով Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորվում է կյանքի կոչել ՄԱԿ-ի Միջազգային արդարադատության դատարանի որոշումը:
Տարակուսանք ենք արտահայտում, որ հակառակ միջազգային հանրության, վերջինիս իրավասու և ազդեցիկ կառույցների կողմից ճանապարհը բացելու վերաբերյալ կտրական պահանջներին՝ առ այսօր արգելափակումը շարունակվում է:
Հորդորում ենք ՄԱԿ-ի, Եվրոխորհրդարանի և Եվրոմիության պատկան կառույցներին, պետությունների ղեկավարներին ու կրոնական առաջնորդներին հետևողական ջանքերով հասնել Ադրբեջանի կողմից Միջազգային դատարանի վճռի կատարմանը, ցեղասպանական գործողությունների դատապարտմանը և Արցախի բնակչության անվտանգ ու բնականոն կյանքի ապահովմանը:
Ադրբեջանի կողմից Միջազգային դատարանի որոշման հանդեպ բացահայտ անհարգալից նման մոտեցման հանդուրժումը սաստկացնելու է հումանիտար ճգնաժամը, նոր վտանգներ է ստեղծելու Արցախի ավելի քան 120.000 բնակչության կյանքի համար, ստեղծելու է միջազգային դատական ատյանների վճիռները կոպտորեն շրջանցելու աններելի նախադեպ, միաժամանակ խորը հուսախաբություն առաջացնելով միջազգային արդարադատության նկատմամբ:
Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցին, առաջնահերթություն ունենալով մարդկային կյանքերի փրկությունն ու անվտանգությունը, հետևողականորեն պաշտպանելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը՝ անկախություն հանուն փրկության ու անվտանգության սկզբունքով:

Верховный Духовный Совет под председательством Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегин Второго выступил с заявлением относительно 100-го дня с начала блокирования Бердзорского (Лачинского) коридора
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ
С глубокой скорбью отмечаем, что вот уже 100-й день власти Азербайджана блокируют Бердзорский (Лачинский) коридор, соединяющий Арцах с Арменией, с обострением проявлений антиармянской политики.
Периодически совершаемые Азербайджаном против армянского населения Республики Арцах террористические акты, насилие, физическое и психологическое давление усугубляют катастрофическую гуманитарную ситуацию. Вопреки усилиям миротворческого персонала, дислоцированного в Арцахе, в результате преступных действий азербайджанских властей попираются права людей – детей, женщин и стариков – на жизнь, на получение медицинской помощи, на свободное передвижение и другие основополагающие права.
Мы высоко оцениваем решение Международного Суда ООН о прекращении беззаконного блокирования Азербайджаном Бердзорского (Лачинского) коридора. Мы приветствуем призыв Ассамблеи Европарламента, которым рекомендуется властям Азербайджана выполнить решение Международного суда ООН.
Выражаем наше недоумение по поводу того, что, несмотря на настойчивые требования со стороны международного сообщества и его компетентных и влиятельных структур открыть дорогу, блокада продолжается и по сей день.
Призываем надлежащие структуры ООН, Европарламента и Евросоюза, глав государств и религиозных лидеров последовательными усилиями добиться исполнения Азербайджаном постановления Международного Суда, осуждения актов геноцида и обеспечения безопасной и естественной жизни населения Арцаха.
Терпимость в отношении к такому откровенно неуважительному подходу Азербайджана к постановлению Международного Суда лишь усугубит гуманитарный кризис, создаст новые угрозы для жизни более 120 000 жителей Арцаха, создаст непростительный прецедент грубого обхода решений международных судов и в то же время вызовет глубокое разочарование общественности в международном правосудии.
Наша Апостольская Святая Церковь, имея в приоритете безопасность и спасение человеческих жизней, будет последовательно отстаивать реализацию права народа Арцаха на самоопределение, основанное на принципе «независимость во имя спасения и безопасности».