Հունիսի 1-ը` Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, Մարտակերտում արժևորվեց մի շատ կարևոր ձեռնարկով։ Արցախի թեմի նախաձեռնությամբ և Ֆրանսիայի «Սոս Արևելքի Քրիստոնյաներ» կազմակերպության աջակցությամբ սկիզբ դրվեց Մարտակերտի Հայորդյաց տան հիմնանորոգման ծրագրին։
Այս կապակցությամբ Մարտակերտ էին ժամանել Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, «Սոս Արևելքի Քրիստոնյաներ» կազմակերպության ղեկավար կազմը՝ գլխավորությամբ տնօրեն Բենջամին Բլանջարդի, ԱՀ նախագահի խորհրդական տիկին Լուսինե Ղարախանյանը և այլ հյուրեր։ Թեմակալ առաջնորդը և հիշյալ կազմակերպության նախագահը ստորագրեցին օրհնության հուշագիր և տեղադրեցին շենքի հիմքում։
Հայորդյաց տան գործունեության շրջանակներում նախատեսվում է մշակութային կրթության միջոցով երեխաների մոտ քրիստոնեական արժեքների սերմանում և այդ նպատակով նկարչության, պարի, երգի, կավագործության, գորգագործության խմբակների ստեղծում, ինչպես նաև ամառային ճամբարների կազմակերպում և այլ տարբեր ուսուցողական ծրագրերի իրագործում։

1 июня, Международный день защиты детей, в Мартакерте отметили очень важным событием. По инициативе Арцахской епархии и при поддержке французской организации “SOS христиане Востока”, стартовала программа реконструкции “Дома армянской молодежи” в Мартакерте.
По этому случаю глава Арцахской епархии, епископ Вртанес Абрамян, руководство организации «SOS христиане Востока» во главе с директором Бенджамином Бланжардом, советник Президента Республики Арцах, госпожа Лусине Караханян и другие гости прибыли в Мартакерт. Глава Арцахской епархии и директор упомянутой организации, подписали благословительный меморандум и замуровали его в фундамент здания.
В рамках деятельности “Дома армянской молодежи” предусматривается привитие детям христианских ценностей через культурно-просветительскую деятельность и с этой целью создание кружков рисования, танца, песни, гончарного производства, ковроткачества, а также организация летних лагерей, реализация различных других образовательных программ.