Հունիսի 1-ը` Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, Մարտակերտում արժևորվեց մի շատ կարևոր ձեռնարկով։ Արցախի թեմի նախաձեռնությամբ և Ֆրանսիայի «Սոս Արևելքի Քրիստոնյաներ» կազմակերպության աջակցությամբ սկիզբ դրվեց Մարտակերտի Հայորդյաց տան հիմնանորոգման ծրագրին։
Այս կապակցությամբ Մարտակերտ էին ժամանել Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, «Սոս Արևելքի Քրիստոնյաներ» կազմակերպության ղեկավար կազմը՝ գլխավորությամբ տնօրեն Բենջամին Բլանջարդի, ԱՀ նախագահի խորհրդական տիկին Լուսինե Ղարախանյանը և այլ հյուրեր։ Թեմակալ առաջնորդը և հիշյալ կազմակերպության նախագահը ստորագրեցին օրհնության հուշագիր և տեղադրեցին շենքի հիմքում։
Հայորդյաց տան գործունեության շրջանակներում նախատեսվում է մշակութային կրթության միջոցով երեխաների մոտ քրիստոնեական արժեքների սերմանում և այդ նպատակով նկարչության, պարի, երգի, կավագործության, գորգագործության խմբակների ստեղծում, ինչպես նաև ամառային ճամբարների կազմակերպում և այլ տարբեր ուսուցողական ծրագրերի իրագործում։

Foundation of “Armenian Youth Center” in Martakert
June 1, International Children's Day, was celebrated in Martakert with a very important event. On the initiative of the Artsakh Diocese and with the support of the French organization “SOS Christians of the East”, a reconstruction program was launched for the “Center of Armenian Youth” in Martakert.
On this occasion, the Primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan, the leadership of the organization "SOS Christians of the East" headed by director Benjamin Blanchard, adviser to the President of the Republic of Artsakh, Mrs. Lusine Karakhanyan and other guests arrived in Martakert. The Primate of the Artsakh Diocese and the director of the mentioned organization signed a blessing memorandum and walled it up in the foundation of the building.