Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի առաջնորդությամբ՝ ի հիշատակ հայրենիքի համար նահատակված մեր բոլոր հերոսների, մայիսի 9 -ին Ստեփանակերտի Սբ. Աստվածածին Մայր Տաճարում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ։ Հավարտ արարողության, Մայր Տաճարից մեկնարկել է խաչերթ դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր՝ Հայոց բանակի պահապան՝ Քրիստոսի խաչափայտի մասունքակիր, Աշոտ Երկաթի Սուրբ Խաչի առաջնորդությամբ:
Արցախի Հանրապետության պետական բարձրաստիճան այրերի և հոգևորաց դասի գլխավորությամբ, անմահացած հերոսների հարազատները ժողովրդի հոծ բազմության հետ միասին Ստեփանակերտի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեցին մեր նահատակների հիշատակին։
Հակասական զգացողությունների ու հուզմունքների տեղատարափի մեջ, մենք պետք է հիշենք և արժևորենք մեր պատմական հաղթանակները, քանզի պատմությունը կրկնվելու սովորություն ունի, և պետք է կրկին ապացուցենք, որ Մոնթեների ու Վարդանների արյունը իր մեջ կրող ժողովրդին հնարավոր չէ ծնկի բերել։

On May 9, under the chairmanship of the Primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan, in memory of all our heroes who died for homeland, a memorial service was performed at the Cathedral of the Holy Mother of God in Stepanakert. At the end of the ceremony, a procession with a cross from the Cathedral to the Stepanakert memorial began, led by the holy cross of Ashot Yerkat, the guardian of the Armenian Army, the relic of the Cross of Christ.
Under the leadership of senior government leaders and clergy of the Republic of Artsakh, the relatives of the fallen heroes, together with the masses of the people, honored the memory of our soldiers in the Stepanakert memorial.
In a stream of conflicting feelings and unrest, we must remember and appreciate our historical victories, since history has a habit of repeating itself – we must once again prove that it is impossible to bring the people who bear the blood of Monte and Vartan to their knees.