Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի առաջնորդությամբ՝ ի հիշատակ հայրենիքի համար նահատակված մեր բոլոր հերոսների, մայիսի 9 -ին Ստեփանակերտի Սբ. Աստվածածին Մայր Տաճարում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ։ Հավարտ արարողության, Մայր Տաճարից մեկնարկել է խաչերթ դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր՝ Հայոց բանակի պահապան՝ Քրիստոսի խաչափայտի մասունքակիր, Աշոտ Երկաթի Սուրբ Խաչի առաջնորդությամբ:
Արցախի Հանրապետության պետական բարձրաստիճան այրերի և հոգևորաց դասի գլխավորությամբ, անմահացած հերոսների հարազատները ժողովրդի հոծ բազմության հետ միասին Ստեփանակերտի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեցին մեր նահատակների հիշատակին։
Հակասական զգացողությունների ու հուզմունքների տեղատարափի մեջ, մենք պետք է հիշենք և արժևորենք մեր պատմական հաղթանակները, քանզի պատմությունը կրկնվելու սովորություն ունի, և պետք է կրկին ապացուցենք, որ Մոնթեների ու Վարդանների արյունը իր մեջ կրող ժողովրդին հնարավոր չէ ծնկի բերել։

Панихида в память павших героев
Под председательством главы Арцахской епархии епископа Вртанеса Абрамяна в память о всех наших героях, павших за родину, 9 мая в Кафедральном соборе св. Богородицы Степанакерта совершилась панихида. По завершении церемонии началось шествие с крестом от Кафедрального собора к Степанакертскому мемориалу, под предводительством святого креста Ашота Ерката, хранителя Армянской Армии, реликвии Креста Христова.
Под главенством высокопоставленных государственных деятелей и священнослужителей Республики Арцах, родственники павших героев вместе с массой народа почтили память наших воинов в Степанакертском мемориале.
В потоке противоречивых чувств и волнений мы должны помнить и ценить наши исторические победы, так как история имеет привычку повторяться, – мы должны еще раз доказать, что невозможно поставить на колени народ, несущий кровь Монте и Вартана.