Ի պատասխան Արցախի թեմի հասցեին հնչող անհարկի շահարկումների
Սույն թվականի հունիսի 1-ին Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու ներքնասրահում տեղի է ունեցել «Արցախի զարգացման և անվտանգության ճակատ» հանրային շարժման հիմնադիր համաժողովը, որը առիթ է տվել տարատեսակ թյուր և անհարկի կարծիքների:
Իրապես Եկեղեցին քաղաքական հարթակ չէ և չի կարող սպասարկել որևէ կուսակցության կամ քաղաքական ուժի շահերը, բայց սրան զուգահեռ, Եկեղեցին ընդառաջ է գնում ցանկացած համազգային և հայրենանպաստ նախաձեռնության` լինեն դրանք անհատների, քաղաքական դերակատարների և թե՛ կուսակցությունների կողմից: Օրինակ, Արցախի թեմը մշտապես մասնակցում և առաջնորդում է Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության կազմակերպած ապրիլի 24-ի ջահերով երթը, որովհետև դա համազգային միջոցառում է, և դրանով Եկեղեցին չի դառնում կուսակցական: Վերջերս վերոնշյալ շարժման անդամների կողմից կազմակերպվել է նաև ստորագրահավաք` «Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» խորագրով, որին միացել են մեր Եկեղեցու բոլոր թեմերը, ավելի քան 400.000 հայորդիներ և սա նորից դուրս է նեղկուսակցական միջոցառում լինելուց:
Արցախի թեմը քաջատեղյակ է, որ ներկայումս ԱՀ Նախագահի կողմից հատուկ հրամանագրով արգելված են հավաքներն ու ցույցերը, եթե դրանք ուղղված չեն Արցախի ինքնորոշման հարցերին և չունեն համախմբման նպատակ, ուստի, ծանոթանալով վերոնշյալ հասարակական շարժման ծրագրերին և ազգային համախմբման նպատակներին, տվել ենք մեր օրհնությունն ու համաձայնությունը՝ եկեղեցու ներքնասրահում համաժողովը կազմակերպելու համար: Վստահաբար շարժման կազմակերպիչները ունեին հնարավորություն այլ՝ ավելի հարմար և լուսավոր դահլիճներում կազմակերպելու իրենց միջոցառումը, սակայն ցանկություն են հայտնել եկեղեցու օրհնությամբ սկսել իրենց նախաձեռնությունը, որը բնականաբար ողջունելի է:
Սիրելի հայրենակիցներ, եկեղեցին Աստծո տունն է, ու բաց է բոլորի համար, և պատրաստ է օրհնելու ցանկացած համազգային բարի նախաձեռնություն: Արցախի ներկա կացությունը պարտադրում է մեզ լինել ավելի իմաստուն և միասնական, ուստի Քրիստոսի սիրո և օրհնության շուրջ համախմբումը վեր է ամեն տեսակ անձնական և նեղ խմբային շահերից:

Уважаемые соотечественники! 1 июня с.г. в подвальном зале церкви Св. Богородицы Степанакерта прошел учредительный форум общественного движения «Фронт развития и безопасности Арцаха», что породило различные ошибочные и неуместные мнения.
Действительно, Церковь не является политической платформой и не может служить интересам какой-либо партии или политической силы, но в то же время Церковь идет навстречу любой общенациональной и патриотической инициативе, будь то отдельные лица, политические деятели или партии. Например, Арцахская епархия всегда участвует и предводительствует факельное шествие, организованное Армянской революционной федерацией 24 апреля, потому что это общенациональное мероприятие, и этим, Церковь не становится партийной. Недавно члены вышеназванного движения также организовали сбор подписей под названием «Нет этнической чистке Арцаха», к которому присоединились все епархии нашей Церкви, более 400 000 армян, и это опять-таки вне узкопартийной мероприятии.
Арцахской епархии хорошо известно, что в настоящее время специальным указом Президента Республики Арцах запрещены собрания и демонстрации, если они не направлены на вопросы самоопределения Арцаха и не имеют цели консолидации, поэтому, ознакомившись с программами вышеупомянутого общественного движения и целями национальной консолидации, мы дали свое благословение и согласие на проведение конференции в подвальном зале церкви. Конечно, у организаторов движения была возможность организовать свое мероприятие в других, более удобных и хорошо освещенных залах, но они изъявили желание начать свою инициативу с благословения церкви, что естественно приветствуется.
<strongДорогие соотечественники, церковь – дом Божий, открыт для всех и готов благословить любое общенародное доброе начинание</strong. Нынешняя ситуация Арцаха заставляет нас быть мудрее и сплоченнее, поэтому единство вокруг любви и благословения Христа стоит выше всяких личных и узкогрупповых интересов.