Միջազգային եռօրյա գիտաժողով Ստեփանակերտում
Հոկտեմբերի 8-11-ը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Արցախի գիտական կենտրոնի նախաձեռնությամբ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաքում տեղի ունեցավ «Արցախի հոգևոր ու մշակութային ժառանգության պաշտպանության խնդիրներն ու վտանգները» խորագրով միջազգային եռօրյա գիտաժողովը:
Գիտաժողովին իրենց մասնակցությունն էին բերել Հյուսիսային Օսեթիայի և Դաղստանի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ։ Գիտաժողովի աշխատանքներին առցանց ձևաչափով միացել էին նաև մասնագետներ Գերմանիայից, Շվեյցարիայից և Ռուսաստանի Դաշնությունից։
Ամենայն Հայոց Հայրապետի օրհնությամբ գիտաժողովին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ներկայացրեց և զեկույցով հանդես եկավ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի և Քարոզչական կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը:
Ներկաներին իրենց ողջույնի խոսքը փոխանցեցին Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը և Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ տիար Արթուր Թովմասյանը:
Գիտաժողովին, ի թիվս այլ թեմաների, քննարկվեցին նաև Ադրբեջանի բռնայուրացման քաղաքականությանը, Արցախի հոգևոր ու նյութական պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը, հայագիտությանը և Աղվանից եկեղեցու պատմությանն առնչվող հարցեր:

On October 8-11, at the initiative of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church, the National Academy of Sciences of RA and the Artsakh Scientific Center, an international three-day conference was held in the capital of the Republic of Artsakh on the topic “Problems and dangers of protecting the spiritual and cultural heritage of Artsakh”.
The conference was attended by professors from the State University of North Ossetia and Dagestan. Specialists from Germany, Switzerland and the Russian Federation also joined conference in an online format.
With the blessing of the Catholicos of All Armenians, the director of the Institution for the Spiritual and Cultural Heritage of Artsakh and the Preaching Center, Archimandrite Garegin Hambardzumyan, was the representative of the Mother See of Holy Etchmiadzin at the conference.
The Primate of the Artsakh Diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan and the President of the National Assembly of the Republic of Artsakh Mr. Artur Tovmasyan conveyed their welcoming speech to those present.
At the conference, among other topics, issues related to the expropriation policy of Azerbaijan, the preservation of the spiritual and material, historical and cultural heritage of Artsakh, Armenian studies and the history of the Church of Albania were discussed.