Միջազգային եռօրյա գիտաժողով Ստեփանակերտում
Հոկտեմբերի 8-11-ը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Արցախի գիտական կենտրոնի նախաձեռնությամբ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաքում տեղի ունեցավ «Արցախի հոգևոր ու մշակութային ժառանգության պաշտպանության խնդիրներն ու վտանգները» խորագրով միջազգային եռօրյա գիտաժողովը:
Գիտաժողովին իրենց մասնակցությունն էին բերել Հյուսիսային Օսեթիայի և Դաղստանի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ։ Գիտաժողովի աշխատանքներին առցանց ձևաչափով միացել էին նաև մասնագետներ Գերմանիայից, Շվեյցարիայից և Ռուսաստանի Դաշնությունից։
Ամենայն Հայոց Հայրապետի օրհնությամբ գիտաժողովին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ներկայացրեց և զեկույցով հանդես եկավ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի և Քարոզչական կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը:
Ներկաներին իրենց ողջույնի խոսքը փոխանցեցին Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը և Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ տիար Արթուր Թովմասյանը:
Գիտաժողովին, ի թիվս այլ թեմաների, քննարկվեցին նաև Ադրբեջանի բռնայուրացման քաղաքականությանը, Արցախի հոգևոր ու նյութական պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը, հայագիտությանը և Աղվանից եկեղեցու պատմությանն առնչվող հարցեր:

8-11 октября по инициативе Арцахской Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви, Национальной академии наук РА и Арцахского научного центра в столице Республики Арцах состоялась международная трехдневная конференция на тему «Проблемы и опасности защиты духовного и культурного наследия Арцаха».
В конференции приняли участие профессора Государственного университета Северной Осетии и Дагестана. К конференции в онлайн-формате также подключились специалисты из Германии, Швейцарии и Российской Федерации.
По благословению Католикоса Всех Армян, на конференции представителем Первопрестольного Святого Эчмиадзина был директор Учреждении по делам духовно-культурного наследия Арцаха и проповеднического центра Высокореподобный архимандрит Гарегин Амбарцумян.
Глава Арцахской Епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян и Председатель НС Республики Арцах господин Артур Товмасян передали присутствующим свою приветственную речь.
На конференции, среди прочих тем, обсуждались вопросы, связанные с экспроприационной политикой Азербайджана, сохранением духовного и материального историко-культурного наследия Арцаха, арменоведением и историей церкви Албании.