Պատարագ Սարուշենում՝ երկար դադարից հետո
Սարուշեն գյուղի Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցին մի քանի տասնամյակ է չի գործել։ Գյուղի բնակիչները վաղուց արդեն պատարագ ու ծեսեր չեն տեսել եկեղեցում։
Սբ. Հարության տոնին հաջորդող երկուշաբթի՝ մեռելոց հիշատակին նվիրված օրը Տեր Մատթեոս քահանա Դրավանցի ձեռամբ մատուցվեց Սուրբ պատարագ և փոխանցվեց Քրիստոսի Հարության ավետիսը։
Պատարագի մասնակիցների խոսքով՝ գյուղի բնակիչները ունեն պատարագի ու ծեսերի կարիք և միշտ պատրաստ են մասնակից լինել արարողություններին։
«Մենք ժամանակ առ ժամանակ կգանք և պատարագ կմատուցենք, որ ժողովուրդը զգա, որ եկեղեցին ու հոգևորականը իրենց հետ է». նշեց Տեր Մատթեոս քահանա Դրավանցը։

The Church of the Holy All-Savior in the village of Sarushen did not function for several decades. The villagers have not seen the liturgy and rituals in the church for a long time.
On Monday after the feast of the Resurrection of Christ, on the day of remembrance of the dead, the holy liturgy was served by the hand of Father Matevos Dravants and the message of the Resurrection of Christ was transmitted.
According to the participants, the villagers need the liturgy and they are always ready to participate in such rites.
“We will come here from time to time and serve the liturgy so that people feel that the Church and the clergyman are next to them.” said Father Matevos Dravants.