Պատարագ Սարուշենում՝ երկար դադարից հետո
Սարուշեն գյուղի Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցին մի քանի տասնամյակ է չի գործել։ Գյուղի բնակիչները վաղուց արդեն պատարագ ու ծեսեր չեն տեսել եկեղեցում։
Սբ. Հարության տոնին հաջորդող երկուշաբթի՝ մեռելոց հիշատակին նվիրված օրը Տեր Մատթեոս քահանա Դրավանցի ձեռամբ մատուցվեց Սուրբ պատարագ և փոխանցվեց Քրիստոսի Հարության ավետիսը։
Պատարագի մասնակիցների խոսքով՝ գյուղի բնակիչները ունեն պատարագի ու ծեսերի կարիք և միշտ պատրաստ են մասնակից լինել արարողություններին։
«Մենք ժամանակ առ ժամանակ կգանք և պատարագ կմատուցենք, որ ժողովուրդը զգա, որ եկեղեցին ու հոգևորականը իրենց հետ է». նշեց Տեր Մատթեոս քահանա Դրավանցը։

Церковь Св. Всеспасителя в селе Сарушен не действовал несколько десятков лет. Жители села давно не видели литургии и обрядов в церкви.
В понедельник после праздника Воскресения Христа, в день памяти усопших, рукой отца Матевоса Драванца была отслужена святая литургия и передана весть о Воскресении Христа.
По словам участников, жители села нуждаются в литургии и, что они всегда готовы участвовать в таких обрядах.
«Мы будем время от времени приезжать и служить литургию, чтобы люди чувствовали, что Церковь и священнослужитель рядом с ними». отметил отец Матевос Драванц.