Խոնարհությունը մայրն է բոլոր առաքինությունների,
​Այսօր վերստին համախմբվել ենք միասնաբար տոնելու մեր Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից մեկը՝ Աստվածամոր Վերափոխման գեղեցիկ տոնը: Ո՞վ է Աստվածամայրը, ո՞վ է այդ խորհրդավոր Կինը, որ հազարամյակներ շարունակ ակնածանք է ներշնչում իր հանդեպ, որ մխիթարում է տառապյալներին ու սրտով բեկյալներին: Իր կատարյալ խոնարհության և Աստծո կամքին ամբողջական հնազանդության շնորհիվ դեռատի այդ աղջնակը արժանացավ Աստծո Միածին Որդու երկրավոր ծնողը լինելու անպատմելի շնորհին: Աստվածամոր կերպարը կենդանի ու ապրված ավետարան է յուրաքանչյուր քրիստոնյայի համար, որովհետև նա էլ իր Որդու նման իր գիտակցական կյանքի ճանապարհը սկսեց Աստծու կամքին հնազանդվելով, սեր և հոգատարություն սփռեց իր շուրջը և Իր Որդու չարչարանքներին ամբողջական կերպով ապրումակցելով՝ արժանացավ երկնային անթառամ պսակի:
Վերափոխման պատմությունը արձանագրված չէ ավետարանների մեջ և մեզ է հասել Սրբազան Ավանդության միջոցով: Ըստ ավանդության, երբ Փրկչի համբարձումից անցավ տասներկու տարի և երբ սուրբ Կույսն արդեն պետք է ննջեր, երեսուն օր առաջ նրա մոտ եկավ Գաբրիել հրեշտակապետը՝ տալով Կույսին երկրից երկինք փոխման ավետիսը: Երբ Աստվածամայրը արդեն պառկած էր մահվան մահճի մեջ, խնդրեց, որ վերջին անգամ պատարագ մատուցեն և Սուրբ Հաղորդություն տան իրեն, ապա շրջապատված առաքյալների բազմությամբ՝ խաղաղությամբ իր հոգին ավանդեց և սենյակը լցվեց երկնային աննկարագրելի անուշահոտությամբ: Երբ Տիրամայրը ննջեց, հավաքվեցին հավատացյալ կանայք ու սուրբ կույսերը և օրենքի համաձայն պատանեցին նրա մարմինը, որպեսզի տանեն Տիրոջ կողմից վաղօրոք նշված վայրը՝ Գեթսեմանի, ապա առաքյալները սաղմոսներով ու օրհնություններով օրհնյալ մարմինը դրեցին գերեզման:
Առաքյալները Տիրամոր թաղումից հետո՝ մի քանի օր ևս մնացին Երուսաղեմում: Սակայն նրանցից մեկը՝ հայոց առաքյալ Բարդուղիմեոսը, ներկա չէր Աստվածամոր ննջման ժամանակ, իսկ երբ նա եկավ ու իմացավ կատարվածը, խիստ վշտացավ, որ չի արժանացել Աստվածամոր տեսությանը և չի ընդունել վերջին օրհնությունը, ինչպես մյուս առաքյալները: Հետո սկսեց աղաչել Պետրոսին և մյուսներին, որ իրեն ցույց տան Աստվածածնի մարմինը: Առաքյալները ահով ու դողով աղոթք արեցին ու հոժարելով կատարեցին իրենց եղբոր փափագը՝ բացեցին գերեզմանը, և այն դատարկ գտան: Այնտեղ էին միայն Աստվածամոր պատանքները: Նրանք սկզբում խիստ զարմացան, սակայն հետո իմացան, որ Տիրուհին փոխադրվել է դեպի մեծ ու լուսապատիվ փառքը, և հիանալով փառք տվեցին Աստծուն:
Ահա սա է Սբ. Մարիամ Աստվածածնի Վերափոխման տոնի նախապատմությունը, որը Հայ Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից չորրորդն է և Տիրամորը նվիրված տոներից ամենահինը: Ուրախարար այս օրը հակասական զգացումներ են պատել մեր սիրտն ու հոգին. մի կողմից այն դառը իրականությունը, որ մեր 120,000 հարազատները դեռևս գտնվում են օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամի մեջ, մյուս կողմից այն արհեստական խոչընդոտները, որ այսօր խանգարում են մեզ լինելու Արցախում և արցախցիների կողքին: Եվ ահա այս անհույս թվացող մտածումների միջից մեր առջև է գալիս տառապանքի բովով անցած, իր սիրտը բազում անգամներ խոցված, բայց ի վերջո Հարության հաղթանակը տեսած և մարմնապես երկինք տեղափոխված Աստվածամայրը: Երբ մեր Փրկչին դատապարտեցին խաչի մահվան, գրեթե բոլոր յուրայինները լքեցին Նրան, Մարիամը մինչև վերջ չլքեց իր Որդուն և անգամ իր կյանքին սպառնացող վտանգները անտեսելով`հավատարիմ մնաց իր մայրական աստվածատուր բարձր կոչմանը:
Արցախցիների ամենասիրելի խոսքերից մեկը, գոնե վերջին հարյուրամյակում, եղել է Մայր Հայաստան սրտաշարժ արտահայտությունը, որովհետև անարդար կերպով գերեվարված զավակը մշտապես փափագել է վերադառնալ իր հարազատ մոր գիրկը: Մինչև 44-օրյա պատերազմը, կարծես թե հնարավորություն էր ստեղծվել զավակի տունդարձի համար, որովհետև թե՛ Մայրն էր կամենում և թե՛ զավակը: Բայց չարը անդադար աշխատում է, որպեսզի յուրաքանչյուր ամուր ընտանիքի մեջ բաժանում մտցնի, և եթե տան ամեն մի անդամ չի պայքարում ընտանիքի ամրության համար, եթե իր ցանկությունների հարցում չի գնում զիջումների, ապա վաղ թե ուշ ներս է սողոսկում պառակտման չարիքը:
Այս լույսի ներքո բավականին մտահոգիչ ու անհասկանալի է անտարբերության այն մթնոլորտը, որ տիրում է Մայր Հայրենիքում և սփյուռքում: Առանձին սրտացավ մարդկանց եթե չհաշվենք, մեծ հաշվով դեռևս չկա այն անհրաժեշտ լրջությունն ու գիտակցումը, որ ամեն մի հայից է կախված մեր երկրի ապագան: Հիսուս իր փառքի մեջ մտնելու համար քայլեց խաչի ճանապարհով, իսկ միթե՞ մենք ուզում ենք դրան հասնել զվարճությունների միջոցով: Այդպիսինները չարաչար սխալվում են՝ մտածելով, թե այս հարցը իրենցը չէ: Երբ Արցախը ազատ էր, բոլորը մեծ ուրախությամբ գալիս էին վայելելու Արցախի բնությունը, բոլորը հպարտանում էին մեր հաղթանակներով, իսկ հիմա ուր են այդ մարդիկ: Միթե Ձեզ միայն առողջ ու անվտանգ հայրենիքն է գրավում, այն դեպքում, որ խոցված երկիրը ավելի շատ կարիք ունի Ձեր սիրո և հոգածության: Այսօր զավակը վիրավոր է և հյուծված, մայրը նույնպես, բայց մենք հավատում ենք, որ Աստվածամոր նման յուրաքանչյուր մայր, եթե չի կտրում իր կապը Աստծո հետ, եթե չի մոռանում իր Մայր լինելը, ապա ի զորու է տեսնելու իր որդու հաղթական Հարությունն ու Վերափոխումը:
Եթե քաղաքականության պարագային չկան մշտական բարեկամներ, այլ կան մշտական շահեր, ապա հոգևոր ոլորտում պատկերը շատ ցավալի է: Ինչու է ամբողջ քրիստոնյա աշխարհը՝ իրենց հովվապետերով հանդերձ աչք փակում հերթական անգամ արդարության խաչելության վրա: Որպես Քրիստոսի Սուրբ Խորանի համեստ սպասավոր, մեր խնդրանքն ու հորդորն է քրիստոնեական բոլոր եկեղեցիներին. «Ձեր հայացքն ուղղեք քրիստոնեության հնագույն օրրան հանդիսացող Արցախ աշխարհի վրա, հասկացեք, որ այս երկրի սրբությունները համամարդկային են և, երբ այն մատնվում է այլադավանների ձեռքն ու պղծվում, ապա Աստծո առաջ պատասխան պիտի տան բոլորը, որովհետև Ձեր եղբայրները նեղության մեջ էին, հիվանդ էին, բանտում էին և նրանց այցի չեկաք (Հմմտ. Մատթ. 25:31-46 )»։
Սիրելի հայրենակիցներ, Աստվածամոր մայրական կատարյալ սերն է, որ գոտեպնդեց մեզ Արցախի համար այս դժվարին օրերին նորից դիմելու բոլորիս անդավաճան Մորը, որ իր անսպառ գթությամբ, ծանոթ լինելով մեր մարդկային տկարություններին ու թերացումներին, բարեխոսի իր Միածին Որդու և մեր Տիրոջ առաջ: Ուստի այս տեսիլքով, Վերափոխման նախորդող շաբաթապահքի ընթացքին հրավիրեցինք բոլորիդ, սաղմոսներ երգելով և մեր սրտի աղոթքը իրար միացնելով մեկ ընդհանուր աղաչանքի ներքո ասել. «Մա՜յր Սուրբ, բարեխոսյա՜…»​

Humility is the mother of all virtues,
Today we have gathered again to celebrate together one of the five Lord's feasts of our Church - the wonderful feast of the Assumption of the Holy Mother of God. Who is the Mother of God, who is that mysterious Woman who for thousands of years inspires reverence in Herself, who consoles the suffering and brokenhearted? Thanks to her perfect humility and complete submission to the will of God, this young girl received inexpressible grace to be the earthly parent of the Only Begotten Son of God. The image of the Mother of God is a living and lived Gospel for every Christian, because She, like the Son, began the path of her conscious life with obedience to the will of God, spreading love and care around Her, and fully experiencing the suffering of Her Son, she received a heavenly crown, which does not fade.
The history of the Assumption is not recorded in the Gospels and has come down to us through Holy Tradition. According to legend, when twelve years had passed from the ascension of the Savior and when the Holy Virgin was supposed to fall asleep, the Archangel Gabriel came to Her thirty days ago, informing the Mother of God of the news of Her transfer from earth to heaven. When the Mother of God was already lying on her deathbed, She asked to serve the last Liturgy and partake of Holy Communion to Her, then, surrounded by many apostles, she repented in peace and the room was filled with an indescribable heavenly fragrance. When the Mother of God repented, believing women and holy virgins gathered and, according to the law, wrapped Her body in order to take it to the place previously mentioned by the Lord - Gethsemane, after which the apostles with psalms and blessings laid the blessed body in the tomb.
The apostles stayed in Jerusalem for several more days after the burial of the Mother of God. However, one of them, the Apostle Bartholomew, was not present at the Assumption of the Mother of God, and when he came and learned about what had happened, he was deeply saddened that he did not say goodbye to the Mother of God and did not receive the last blessing, like the other apostles. Then he began to beg Peter and others to show him the body of the Virgin. The apostles prayed with fear and trembling and willingly fulfilled the desire of their brother, opened the tomb, and found it empty. There was only the shroud of the Virgin Mary. At first, they were very surprised, but then they learned that the Mother of God had been transferred to great and bright glory, and glorified God with admiration.
This is the prehistory of the feast of the Assumption of the Holy Mother of God, which is the fourth of the five Lord's feasts of the Armenian Church and the oldest of the feasts dedicated to the Mother of God. On this joyful day, conflicting feelings filled our hearts and souls: on the one hand, the bitter reality that 120,000 of our relatives are still in a humanitarian crisis that is getting worse every day, on the other hand, the artificial obstacles that prevent us from being in Artsakh today and next to the people of Artsakh. And among these seemingly hopeless thoughts, the Mother of God appears before us, who went through suffering, her heart was pierced many times, but in the end, she saw the victory of the Resurrection and was transferred to heaven. When our Savior was sentenced to death on the cross, almost all of their own left Him, Mary did not leave Her Son to the end and, even ignoring the dangers that threatened her life, she remained faithful to the high calling of a mother given by God.
One of the favorite sayings of the inhabitants of Artsakh, at least in the last century, was the touching phrase “Mother Armenia” because the unjustly captured child always longed to return to the arms of his own mother. Before the 44-day war, the child seemed to have the opportunity to return home, because both the Mother and the child wanted it. But evil is constantly working to bring division into every strong family, and if each member of the house does not fight for the strength of the family, if he does not compromise with his desires, sooner or later the evil of division will creep in.
Under this ray, the atmosphere of indifference that reigns in the Motherland and in the Diaspora causes anxiety and incomprehensibility. Apart from individual compassionate people, by and large, there is still no necessary seriousness and awareness that the future of our country depends on every Armenian. Jesus walked the way of the cross to enter into His glory, but do we want to achieve this through entertainment? Such people are deeply mistaken, thinking that this is not their affair. When Artsakh was free, everyone came to enjoy the nature of Artsakh with great joy, and everyone was proud of our victories, but now where are these people? Are you really drawn only to a healthy and safe homeland, at a time when the wounded country needs your love and care more? Today the child is wounded and exhausted, and so is the mother, but we believe that every mother is like the Mother of God, if she does not break her connection with God, if she does not forget that she is the Mother, then she will be able to see the triumphant Resurrection and Ascension of her child.
If in politics there are no permanent friends, but there are permanent interests, then in the spiritual sphere the picture is very sad. Why does the entire Christian world, together with its pastors, turn a blind eye to the crucifixion of justice once again? As a humble servant of the Holy Altar of Christ, our request and exhortation is addressed to all Christian churches: “Look at Artsakh, which is the ancient cradle of Christianity, understand that the shrines of this land are common to all mankind, and when it is handed over to the hands of unbelievers and will be defiled, then everyone will answer to God, because your brothers were in trouble, they were sick, they were in prison, but you did not visit them (cf. Matt. 25:31-46).”
Dear compatriots, it was the perfect maternal love of the Mother of God that encouraged us in these difficult days for Artsakh to once again turn to the faithful Mother of all of us, who, with her inexhaustible mercy, who is familiar with our human weaknesses and shortcomings, will intercede before Her Only Begotten Son and our Lord. Therefore, with this vision, on the Saturday preceding the feast of the Assumption, we invited all of you, singing psalms and uniting the prayer of our hearts together in one common petition: “Holy Mother, intercede!”