Տեր Ներսես քահանա Ասրյանի հարցազրույցը aparaj.am — ին
Հայ առաքելական եկեղեցու տոնացույցի համաձայն՝ տարին բաժանվում է տոնական և պահոց օրերի: Պահոց 158 օրերի մեծ մասը կարճատև պահքեր են` օրապահքեր (չորեքշաբթի և ուրբաթ օրերը` ի հիշատակ Հիսուս Քրիստոսի մատնության և չարչարանքների) և շաբաթապահքեր, իսկ առավել ժողովրդականություն վայելող և ամենաերկարատև պահքը Մեծ կամ Քառասնորդական պահքն է: Այս տարի Մեծ պահքը սկսվել է փետրվարի 15-ին: Մեծ պահքի շրջանը նախորդում է Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Հարության տոնին և տևում է 48 օր։
Մեծ պահքի խորհրդի, ներկա իրավիճակում եկեղեցու դերի և այլ հարցերի շուրջ «Ապառաժ»-ը զրուցել է Ստեփանակերտի սուրբ Աստվածածին մայր եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Ներսես քահանա Ասրյանի հետ: Նա նշել է, որ Մեծ պահքը խորը ապաշխարության շրջան է, հոգևոր ճանապարհորդություն, որը հավատացյալին աստիճան առ աստիճան նախապատրաստում է՝ մաքրագործվելով մոտենալ սուրբ Հարության տոնին:
«Մեծ պահքից երեք շաբաթ առաջ սկսվում է Առաջավորաց պահքը, և տարին սկսում ենք ապաշխարությամբ: Առաջվորաց պահքը կարևոր խորհուրդ ունի, որն սկսվում է անհատի ապաշխարության խորհրդից, այսինքն՝ Ադամի և Եվայի՝ առաջին մարդկանց ապաշխարության խորհուրդն ունի իր մեջ և հասցնում է մինչև նինվեացիների ապաշխարություն: Աստվածաշնչում, Հովնան մարգարեի գրքում նինվեացիների պատմություն կա, երբ Աստված որոշում է, որ Նինվեն պետք է կործանվի, և Հովնան մարգարեին ուղարկում է այնտեղ հստակ պատգամով՝ երեք օրից քաղաքը կործանվելու է: Մարդիկ իրենց մեղքերի համար ապաշխարում են, և կատարվում է բացառիկ երևույթ, երբ Աստված փոխում է իր կայացրած որոշումը՝ ողորմելով ապաշխարող քաղաքին»,- ասում է քահանան՝ սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի հաստատած Առաջավորաց պահքը դիտարկելով որպես յուրահատուկ փրկության բանալի: Նրա խոսքով՝ հիմա բոլորն իրար մեղադրում են, հայհոյում, ծաղրում, մեղքը մեկը մյուսի վրա գցում, իսկ ապաշխարությունը փրկության ճանապարհ է ցույց տալիս:
Մեծ պահքի շրջանում ամեն կիրակի ունի իր խորհուրդը, ընդհանուր 7 կիրակիներ են՝ Բուն Բարեկենդանից մինչև Սուրբ Հարության տոն: «Հիմնականում չորս ազդակներ կամ հոգևոր ճանապարհներ կան, որոնք գործնականորեն ցույց են տալիս, թե ինչպես հավատացյալը պետք է ինքնամաքրվի, վերականգնվի և մաքրագործվի: Դրանք են՝ պահեցողությունը, ապաշխարությունը, ողորմությունը և աղոթքը: Այս չորսն իրարից անբաժան են, և իրար հետ կիրառելով է, որ հավատացյալն իրոք հոգևոր որոշակի մաքրություն կարող է ձեռք բերել, վերականգնել իր հոգևոր ներաշխարհը և ինչ-որ չափով մոտենալ Աստծուն»,- նշում է նա:
Անդրադառնալով առկա իրավիճակից ելքեր գտնելու մասին հարցին, Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը գտնում է, որ մեզ հետ չի կատարվում մի բան, որի արմատները մեր մեջ չեն: «Այս իրավիճակն այսպիսի ողբերգական հանգրվանի չէր հասնի, եթե մեր խնդիրներն այս աստիճան սրված չլինեին և մենք առաջին հերթին կարողանայինք այս երեսուն տարիները ճիշտ օգտագործել, այդ բացառիկ հնարավորությունը չմսխել: Հին կտակարանում այսպիսի պատմություն կա, երբ Աստված հրեաներին դուրս է հանում եգիպտական գերությունից, նշաններով, հրաշքներով, եգիպտացիներին հասցված հարվածներով անապատով բերում է դեպի Ավետյաց երկիր: Այդ ժամանակ հետախույզներ են ուղարկում, որպեսզի տեսնեն այն երկիրը, որ Աստված իրենց խոստացել է: Հետախույզները, բացառությամբ երկու հոգու, վերադառնալով՝ սարսափած պատմում են, որ այն հսկաների երկիր է, անհնար է հաղթել, իրենք երկիրը գրավելու որևէ շանս չունեն: Այստեղ Աստծո համբերության բաժակը լցվում է: Աստված բազմաթիվ հրաշքներով իր առաջնորդությամբ մարդկանց հասցնում է Ավետյաց երկիր: Բայց այդքանը բավարար չի լինում, որպեսզի մարդիկ կտրվեն ստրկության ժամանակաշրջանից, անընդհատ երանությամբ հիշում են, որ Եգիպտոսում մսով լցված կաթսաների շուրջ նստած էին, հանգիստ, խաղաղ կյանքով ապրում էին ստրկության մեջ: Աստված ասում է՝ 40 տարի պիտի անապատներով շրջեք, մինչև ստրկության սերունդը մեռնի, նոր ազատության սերունդը գա»,- Հին կտարակարանի պատմությունը մեջբերում է քահանան ու կապելով այսօրվա իրավիճակի հետ՝ նշում, որ մեզ մոտ էլ այսպիսի մի «անապատային» շրջան է սկսվել:
«Մեծ պահքի խորհրդի առումով՝ գտնվել ենք դրախտում, բայց դրա արժեքը չենք զգացել ու վտարվել ենք այնտեղից: Հիմա ավելի ծանր ճանապարհով ենք ընթանում, որի ընթացքում սխալները պետք է սրբագործվեն: Առաջին հերթին, մեր մեջ եղած այս ամբողջ մաղձը պետք է հանենք: Մենք տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում. ներքին սահմանազատումներ, բաժանումներ կան՝ քաղաքական, սոցիալական, կրոնական: Եվ մեր ժողովուրդը կարծես ավելի շատ մտահոգված է այլ հարցերով, քան իր մաշկի վրա տեղացող հարվածներով: Մենք պետք է գիտակցենք՝ անկախ նրանից, թե քո երկրի փրկությունը հյուսիսի, արևմուտքի, հարավի կամ որևէ այլ տեղի հետ ես կապում, դրանցից որևէ մեկը իրատեսական չէ, եթե դու ինքդ չես սիրում քո երկիրը, քո պետականությունը, քո ազգակցին և ընդհանուր մտահոգությունների շուրջ չես համախմբվում»,- ասում է Տեր Ներսեսը:
Խոսելով պառակտված, հուսահատված վիճակում հոգևոր իշխանության շուրջը համախմբվելու մասին, Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը նկատում է, որ այն անհրաժեշտություն է. «Տարբեր պատասխանատու անձանց հրապարակային ելույթները նայելով՝ կարելի է ասել, որ ամենապետականամետը, ամենաադեկվատը հենց ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հորդորները, ելույթները, կոչերն են: Պարտադիր չէ, որ եկեղեցին կամ որևէ եկեղեցական պետական պաշտոն զբաղեցնի: Ընդհակառակը, ես կարծում եմ, որ եկեղեցին այդ ամենից միշտ բարձր պետք է մնա: Այդ բարձրության մեջ պիտի կարողանալ համախմբել բոլորին, ոչ թե իջնել պաշտոնի մակարդակի: Ամենաբարձր պաշտոնը հենց հոգևոր իշխանությունն է, որովհետև այն մարդկանց սրտերի հետ է կապված: Մարդիկ կամովին են ընդունում այդ իշխանությունը, այն դիտարկում որպես դուռ դեպի հավիտենականություն»:
Մեր եկեղեցին բացառիկ է նաև այն առումով, որ կրկնակի առաքելություն է ստանձնել՝ իր հոգևոր հոտի փրկությունը ոչ միայն հավիտենական կյանքի համար, այլ նաև հենց այս աշխարհում ազգապահպանության խնդիրը, որը ժամանակին տարբեր փուլերում եկեղեցին իրականացրել է:
Սակայն, ըստ քահանայի, հոգևորականը թևերը կտրած թռչուն է, լավագույն դեպքում՝ կարող է քայլել, բայց թռչել չի կարող: Հավատացյալները, ժողովուրդն են թևեր տալիս եկեղեցականին:
Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը պատերազմից հետո հավատացյալների նոր շարժ է նկատում դեպի եկեղեցի: Շփվելով հազարավոր մարդկանց հետ, նա համոզված է, որ շատ դեպքում առկա խնդիրները ամենալավը հոգևորականն է տեսնում: «Հասարակությունը պայմանականորեն կարելի է երկու մասի բաժանել, մի մասը տեսնում է այս ամբողջ ողբերգությունը, կրում է իր վրա, մի մասի համար էլ կարծես թե ոչինչ չկա, եթե պահի տակ պայթյուններ բան չկան, լրահոսը մի փոքր հանգստանում է, անցնում են բնական, առօրյա կյանքին: Դժվար է ասել, թե ինչպես կարելի է կամրջել հասարակության այս երկու հատվածները: Պարզ է, մարդիկ ձգտում են լավ ապրել, բարեկեցության հասնել, բայց պիտի քո հնարավորությունները հաշվարկես, քո իրավիճակը, առաջնահերթությունները ճիշտ դիտարկես, որպեսզի հասկանաս՝ նախ ինչ խնդիր պիտի լուծես, նոր անցնես երկրորդականին»,- նշում է քահանա:
Նրա կարծիքով՝ մեր առաջնահերթ խնդիրը, ամենամեծ բացթողումը եղել է դաստիարակության ոլորտը՝ դպրոցից մինչև հասարակական դաստիարակություն: Երկրորդ առաջնահերթությունը ռազմական անվտանգությունն է: «Եթե մենք այսօր ունենայինք պահի լրջությունը լիարժեք գիտակցող, հայրենասեր, հոգևոր արժեքներով ապրող հասարակություն, ապա այդպիսի հասարակությանը հնարավոր չէր լինի խաբել պոպուլիստական բառերով կամ կեղծ հայրենասիրական, ռազմահայրենասիրական պաթոսով: Իսկ ճիշտ կրթված, դաստիարակված հասարակությունը նման խաբկանքների չէր ենթարկվի և ամեն ինչ հալած յուղի տեղ չէր ընդունի», — նշում է Տեր Ներսեսը:

Интервью Отца Нерсеса Асряна aparaj.am-у
По календарю Армянской Апостольской церкви год делится на праздничные и постные дни. Большую часть из 158 постных дней составляют короткие однодневные посты (по средам и пятницам в память предательства и страданий Иисуса Христа) и ежедневные посты, а самый популярный и длинный пост - Великий или Сорокадневный пост. В этом году Великий пост начался 15 февраля. Период Великого поста предшествует празднику Воскресения Иисуса Христа и длится 48 дней.
"Апараж" побеседовал с отцом Нерсесом Асряном, пастором кафедрального собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте, о Великом посте, роли церкви и других вопросах в сложившейся ситуации. Он отметил, что Великий пост — это период глубокого покаяния, духовного путешествия, постепенно подготавливающего верующего к духовному очищению до праздника Святого Воскресения.
«За три недели до Великого поста начинается Передовой пост, и мы начинаем год с покаяния. Передовой пост имеет важное значение, которое начинается с таинства покаяния личности, то есть таинства покаяния первых людей - Адама и Евы, ведущего к покаянию ниневитян. В Библии, в книге пророка Ионы, есть история ниневитян, когда Бог решает, что Ниневия должна быть разрушена и пророка Иона посылает с ясным посланием: через три дня город будет разрушен. «Люди каются в своих грехах. Происходит исключительное событие, когда Бог меняет свое решение, милуя кающийся город», — сказал пастор, считая Великий пост, установленный Григорием Просветителем, своеобразным ключом к спасению. По его словам, теперь все обвиняют друг друга, ругаются, издеваются, а покаяние указывает путь к спасению.
Каждое воскресенье Великого поста имеет свое таинство, всего 7 воскресений, от Истинной масленицы до праздника Воскресения Христа. «В основном есть четыре знака или духовные пути, которые на практике показывают, как верующий должен очиститься и восстановиться. Это постничество, покаяние, милосердие и молитва. «Эти четверо неразлучны друг от друга. Используя их вместе, верующий действительно может достичь определенной степени духовного очищения, восстановить свой духовный внутренний мир и в какой-то степени приблизиться к Богу», — отметил он.
Касаясь вопроса о выходе из сложившейся ситуации, отец Нерсес Асрян считает, что с нами не происходит что-то, что не коренится в нас. «Эта ситуация не достигла бы такой трагической стадии, если бы наши проблемы не стояли так остро и мы бы сначала смогли правильно использовать эти тридцать лет, не упустить эту уникальную возможность. В Ветхом Завете есть история, где Бог выводит евреев из египетского плена, приводит их в Землю Обетованную через пустыню знамениями, чудесами и ударами, нанесенными египтянам. Затем они посылают разведчиков, чтобы увидеть землю, которую Бог обещал им. Все разведчики, кроме двух, в ужасе возвращаются и говорят, что это страна великанов, победить невозможно, и что шансов захватить страну у них нет. Здесь чаша Божьего терпения наполняется. Бог через многочисленные чудеса ведет людей в Землю Обетованную. Но этого мало, чтобы люди вышли из эпохи рабства, они постоянно с радостью вспоминают, что , в Египте сидели вокруг котлов, полных мяса и жили тихой, мирной жизнью в рабстве. Бог говорит, что надо ходить по пустыням 40 лет, пока не умрет поколение рабов и не придет новое поколение свободы», — цитирует отец рассказ из Ветхого Завета и связывает с нынешней ситуацией, отмечая, что « в нашей стране сейчас, также, начался «пустынный» период.
«По таинству Великого поста мы были в раю, но не почувствовали его ценности и были изгнаны оттуда. Сейчас мы находимся на более сложном пути, на котором необходимо исправлять ошибки. В первую очередь нам нужно избавиться от всей этой желчи в нас. Мы видим, что происходит. Есть внутренние демаркации, разделения: политические, социальные, религиозные. А наш народ, кажется, больше волнует другие проблемы, чем те удары, которые наносятся им. Мы должны понимать, что связываете ли вы спасение своей страны с севером, западом, югом или любым другим местом, ни одно из них не действителен, если вы-сами не любите свою страну, свою государственность, своего соотечественника, вы не объединяетесь вокруг общих забот», — говорит отец Нерсес.
Говоря об объединении вокруг духовного, в этом раздробленном, отчаянном состоянии, отец Нерсес Асрян отмечает, что это необходимость. «Глядя на публичные выступления различных ответственных лиц, можно сказать, что самыми прогосударственными, самыми адекватными являются призывы, выступления и обращения Католикоса Всех Армян. Не обязательно , чтобы священнослужитель занимал какую-либо государственную должность. Наоборот, я думаю, что Церковь всегда должна оставаться выше этого. На такой высоте надо уметь объединять всех, а не опускаться до уровня должности. Высшая должность – духовная власть, потому что она связана с сердцами людей. «Люди добровольно принимают эту власть, они видят в ней дверь в вечность».
Наша Церковь уникальна тем, что взяла на себя двойную миссию: спасение своей духовной паствы не только для вечной жизни, но и задачу сохранения нации в этом мире, которую Церковь когда-то выполняла на разных этапах жизни.
Однако, по словам отца, священнослужитель– это птица, которую отрезали крылья, в лучшем случае она может ходить, но не может летать. Верующие и народ дают крылья священнослужителям.
Отец Нерсес Асрян заметил новое движение верующих в церковь после войны. Общаясь с тысячами людей, он убежден, что во многих случаях существующие проблемы лучше всего видит священнослужитель. «Общество можно условно разделить на две части, одна часть видит всю эту трагедию, переносит ее, а для другой части ,кажется, что ничего и не было, если нет взрывов в данный момент, новости немного утихают, они идут дальше, к естественной, повседневной жизни. Трудно сказать, как можно соединить эти две части общества. Понятно, что люди стремятся жить хорошо, достичь достатка, но надо правильно рассчитать свои возможности, свое положение, свои приоритеты, чтобы понять, какую проблему надо решить в первую очередь, а потом уже переходить к второстепенной, — говорит священник.
По его словам, нашим приоритетом, самым большим упущением была сфера образования, от школьного до народного образования. Второй приоритет – военная безопасность. «Если бы у нас сегодня было патриотическое, живущее ценностями и полностью осознающее серьезность момента общество, то такое общество нельзя было бы обмануть ни популистскими словами, ни фальшивым патриотическим, военно-патриотическим пафосом. И образованное общество не подверглось бы таким обманам, все не принимали бы так легко», — говорит отец Нерсес.