Արցախի թեմի առաջնորդի զորակցության խոսքը Եղբայրակցության անդամներին
Մարտի 30-ին Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը հանդիպեց Արցախի թեմի Եկեղեցասիրաց եղբայրակցության անդամների հետ։ ՀԱԵ Արցախի թեմի Եկեղեցասիրաց Եղբայրակցությունը տարիներ ի վեր Արցախում իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք միտված էին արցախահայությանը մոտեցնել Առաքելական Մայր Եկեղեցուն, հաղորդակից դարձնել Եկեղեցու խորհուրդներին, մարդկանց ուղորդել ապաշխարության՝ պարզաբանելով Աստծո փրկագործության ծրագիրը։
2023թ. սեպտեմբերի 19-ի մեկօրյա պատերազմի հետևանքով արցախահայությունը ստիպված բռնագաղթեց։ Տնավեր, բնավեր արցախցիները զրկվելով հայրենի բնօրրանից, սրբություններից, փորձում են վերագտնել իրենց։ Հավատավոր ժողովուրդը համախբվել է եկեղեցու շուրջ, որ միասնական աղոթք բարձրացնեն առ Աստված։ ՀԱԵ Արցախի թեմի Եկեղեցասիրաց եղբայրակցության անդամները բռնագաղթից հետո անմիջապես միավորվել են և Եղբայրակցության առաջնորդ Արմեն Մաղաքելյանի ջանքերով շարունակել պարբերաբար հավաքվել, աղոթել, սերտել Աստվածաշունչը՝ միշտ վառ պահելով Արցախ աշխարհ վերադառնալու իղձն ու հույսը։
Արցախի թեմի Եկեղեցասիրաց եղբայրակցության առաջնորդ տիար Արմեն Մաղաքելյանի հրավերով Եղբայրակցության անդամներին իր օրհնությունն ու զորակցության խոսքը բերեց գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։ Անմիջական ու ջերմ մթնոլորտում Արցախի թեմի առաջնորդն անդրադարձավ արցախցիների կենսական նշանակության և հավաքական վերադարձի իրավունքի խնդիրներին։ Այսօր արցախցին զրկվել է ոչ միայն իր հայրենիքում ապրելու իրավունքից, այլև պատմամշակութային ժառանգությունից, սրբություններից, որոնք օրեցօր ոչնչացնում է թշնամին։
Սրբազանը հորդորեց չհուսահատվել, գոտեպնդվել, մնալ մայր Հայաստանում։ Սրբազանի այցը համընկեց Մեծ պահքի հինգերորդ կիրակիի հետ` «Դատավորի կիրակի», ինչի առթիվ նա անդրադարձավ «Անիրավ դատավորի և այրի կնոջ առակին» և հորդորեց այրի կնոջ պես թախանձագին ու անդադար Աստծուց հայցել ողորմություն և մեր իրավունքների վերականգնում։
Տեր Վրթանես Սրբազան Մարտի 30-ին հանդիպեց Եղբայրակցության անդամներին՝ ոգեշնչելու և հավատքով զորացնելու նրանց։

30 марта Глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абраамян встретился с членами Церковнолюбивое братство Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви. На протяжении многих лет Церковнолюбивое братство Арцахской епархии реализовал в Арцахе многочисленные программы, направленные на приближение арцахских армян к Св. Апостольской Церкви, приобщение к таинствам Церкви, духовное руководство на пути покаяния и разъяснение спасительной миссии Бога.
Из-за однодневной войны 19 сентября 2023 года народ Арцаха подвергся насильственному переселению. Лишённые родных очагов и святынь, арцахцы пытаются обрести себя заново. Верующие сплотились вокруг Церкви, чтобы в единой молитве воззвать к Господу. После изгнания члены Братства верных незамедлительно объединились и, благодаря усилиям руководителя Братства господина Армена Магакеляна, продолжают регулярно собираться, молиться, изучать Священное Писание, неизменно сохраняя живую надежду на возвращение в родной Арцах. По приглашению руководителя Братства господина Армена Магакеляна, Его Преосвященство епископ Тер Вртанес Абраамян преподал братчикам своё благословение и слова поддержки.
В тёплой и душевной атмосфере епархиальный архиерей затронул вопросы жизненной важности для арцахцев и их коллективного права на возвращение. Сегодня арцахцы лишены не только права жить на своей родине, но и своей историко-культурной наследственности и святынь, которые день ото дня разрушаются врагом. Владыка призвал не отчаиваться, укрепиться духом и оставаться в Материнской Армении.
Визит владыки совпал с Пятым воскресеньем Великого поста — «Воскресеньем Судии», по случаю чего он обратился м к притче об «Неправедном судье и вдове» и призвал молиться с такой же настойчивостью и усердием, как вдова, прося у Господа милости и восстановления наших прав.