Ուխտի պատարագ Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնին
Հայոց Եկեղեցին այսօր նշում է Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնը: Արցախի թեմում տոնական պատարագ է մատուցվել սրբի անունը կրող եկեղեցիններում:
Այս օրը ուխտի օր է համարվում Նորշեն գյուղի Ս. Հովհաննես Կարապետ եկեղեցու համար, որտեղ թեմակալ առաջնորդի հանդիսապետությամբ և ձեռամբ արժանապատիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանի Սուրբ Պատարագ է մատուցվել:
Պատարագին մասնակից էին տեղի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Սերովբե քահանա Պատվականյանը, ինչպես նաև թեմի մյուս մեր հոգևորականները: Պատարագին իրենց ներկայությունն են բերել գյուղի հավատավոր ժողովուրդը, Արցախի տարբեր բնակավայրերից ժամանած ուխտավորներ, ինչպես նաև կիրակնօրյա դպրոցի սաները: Պատարագի քարոզիչն էր Շուշիի Ս. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու նախկին հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Մեսրոպ քահանա Մկրտչյանը:
«Աշխարհի վրա եղած բոլոր ծնունդների մեջ Ս. Հովհաննես Մկրտչի ծնունդը յուրահատուկ է, և պատահական չէ, որ Հայ առաքելական եկեղեցին Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան տոնից հետո, հաջորդը նշում է Հովհաննես Մկրտչի ծնունդը: Որոշ ընդհանրություններ կան Հովհաննես Մկրտչի ծննդյան ու կյանքի և արցախահայության այսօրվա վիճակի միջև. իրենց կյանքի ընթացքում կրել են բազմաթիվ դժվարություններ, սակայն ինչպես Հովհաննես Մկրտիչն էր ուխտի զավակ, այնպես էլ մեր ժողովուրդն է ուխտի ժողովուրդ: Մենք նույնպես ընտրված ենք Աստծո կողմից` որպես Տիրոջ ժողովուրդ և Տիրոջ ժառանգություն:
2011թ. վերանորոգումից ի վեր այս տոնի օրը համարվել էր նաև որպես Շուշիի Ս. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու ուխտի օր, և ամեն տարի մենք հավաքվում էինք` այնտեղ նշելու Սրբի ծննդյան տոնը».- իր քարոզում նշեց արժանապատիվ Տեր Մեսրոպ քահանա Մկրտչյանը:
Հավարտ պատարագի մատուցվեց մատաղ և բաժանվեց ժողովրդին:
կիրակնօրյա դպրոցի սաներ ուխտի պատարագ Ուխտի պատարագ Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնին ուխտի օր Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոն Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնը

Литургия завета в праздник Рождества Св. Иоанна Предтечи
Сегодня Армянская Церковь празднует день рождения Св. Иоанна Предтечи. В Арцахской Епархии в церквях имени святого была отслужена праздничная Литургия.
Этот день считается днем ​​обета церкви Св. Иоанна Предтечи села Норшен, где под предводительством главы епархии Святую Литургию отслужил преподобный Отец Ованес Ованнисян.
В литургии принял участие местный духовный пастор, преподобный отец Серовбе Патваканян, а также другие священнослужители епархии. На литургию пришли верующие жители села, паломники из разных населенных пунктов Арцаха, а также ученики воскресной школы. Проповедником Литургии был преподобный отец Месроп Мкртчян, бывший духовный пастор церкви Св. Иоанна Крестителя в Шуши.
«Среди всех рождений в мире Рождение Св. Иоанна Крестителя уникально, и неслучайно Армянская Апостольская Церковь празднует рождение Иоанна Крестителя сразу после дня Рождения Иисуса Христа. Между рождением, жизнью Иоанна Крестителя и нынешним положением арцахцев есть некоторые общие черты: они претерпели много трудностей в своей жизни, но как Иоанн Креститель был чадом завета, так и наш народ является народом завета. Мы также избраны Богом как народ Господа и наследие Господа.:
С момента восстановления 2011 года день этого праздника также считался днём обета церкви Св. Иоанна Крестителя в Шуши и каждый год мы собирались там, чтобы отпраздновать день рождения Св. Иоанна Крестителя", - сказал в своей проповеди преподобный отец Месроп Мкртчян.