Ուխտի պատարագ Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնին
Հայոց Եկեղեցին այսօր նշում է Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնը: Արցախի թեմում տոնական պատարագ է մատուցվել սրբի անունը կրող եկեղեցիններում:
Այս օրը ուխտի օր է համարվում Նորշեն գյուղի Ս. Հովհաննես Կարապետ եկեղեցու համար, որտեղ թեմակալ առաջնորդի հանդիսապետությամբ և ձեռամբ արժանապատիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանի Սուրբ Պատարագ է մատուցվել:
Պատարագին մասնակից էին տեղի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Սերովբե քահանա Պատվականյանը, ինչպես նաև թեմի մյուս մեր հոգևորականները: Պատարագին իրենց ներկայությունն են բերել գյուղի հավատավոր ժողովուրդը, Արցախի տարբեր բնակավայրերից ժամանած ուխտավորներ, ինչպես նաև կիրակնօրյա դպրոցի սաները: Պատարագի քարոզիչն էր Շուշիի Ս. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու նախկին հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Մեսրոպ քահանա Մկրտչյանը:
«Աշխարհի վրա եղած բոլոր ծնունդների մեջ Ս. Հովհաննես Մկրտչի ծնունդը յուրահատուկ է, և պատահական չէ, որ Հայ առաքելական եկեղեցին Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան տոնից հետո, հաջորդը նշում է Հովհաննես Մկրտչի ծնունդը: Որոշ ընդհանրություններ կան Հովհաննես Մկրտչի ծննդյան ու կյանքի և արցախահայության այսօրվա վիճակի միջև. իրենց կյանքի ընթացքում կրել են բազմաթիվ դժվարություններ, սակայն ինչպես Հովհաննես Մկրտիչն էր ուխտի զավակ, այնպես էլ մեր ժողովուրդն է ուխտի ժողովուրդ: Մենք նույնպես ընտրված ենք Աստծո կողմից` որպես Տիրոջ ժողովուրդ և Տիրոջ ժառանգություն:
2011թ. վերանորոգումից ի վեր այս տոնի օրը համարվել էր նաև որպես Շուշիի Ս. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու ուխտի օր, և ամեն տարի մենք հավաքվում էինք` այնտեղ նշելու Սրբի ծննդյան տոնը».- իր քարոզում նշեց արժանապատիվ Տեր Մեսրոպ քահանա Մկրտչյանը:
Հավարտ պատարագի մատուցվեց մատաղ և բաժանվեց ժողովրդին:
կիրակնօրյա դպրոցի սաներ ուխտի պատարագ Ուխտի պատարագ Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնին ուխտի օր Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոն Ս. Հովհաննես Կարապետի ծննդյան տոնը

Today the Armenian Church celebrates the birthday of St. John the Baptist. A festive Liturgy was served in the churches named after the saint in the Artsakh Diocese.
This day is considered the votive day of the church of St. John the Baptist in the village of Norshen, where, under the leadership of the Primate of the Diocese, the Holy Liturgy was served by the Reverend Father Hovhannes Hovhannisyan.
The Liturgy was attended by the local spiritual pastor, Reverend Father Serovbe Patvakanyan, as well as other clergy of the Diocese. The Liturgy was attended by believing residents of the village, pilgrims from different settlements of Artsakh, as well as Sunday school students. The preacher of the Liturgy was the Reverend Father Mesrop Mkrtchyan, former spiritual pastor of the church of St. John the Baptist in Shushi.
«Among all births in the world, the birth of St. John the Baptist is unique, and it is no coincidence that the Armenian Apostolic Church celebrates the birth of John the Baptist immediately after the birth of Jesus Christ. There are some common features between the birth, life of John the Baptist and the current situation of the people of Artsakh: they have undergone many difficulties in their lives, but just as John the Baptist was a child of the covenant, so our people are the people of the covenant. We are also chosen by God as the Lord's people and the Lord's heritage.:
Since the restoration of 2011, the day of this holiday has also been considered the vow day of the church of St. John the Baptist in Shushi, and every year we gathered there to celebrate the birthday of St. John the Baptist,” said the Reverend Father Mesrop Mkrtchyan in his sermon.