ՀԱԵ Արցախի թեմի երիտասարդաց միությունը շարունակում է անցկացնել իր ամենշաբաթյա հանդիպումները, որի շրջանակներում հոգևորականները միության անդամների հետ խոսում են տարբեր հոգևոր թեմաների շուրջ, հարց ու պատասխանի միջոցով հետաքրքիր քննարկումներ ծավալում, դիտում հոգևոր ու գեղարվեստական ֆիլմեր, և դրանով իսկ ավելի հստակ պատկերացում կազմում հոգևոր արժեքների մասին։
Երիտասարդներին առաջնորդող հոգևորականները այնպիսի խանդավառությամբ և մատչելի կերպով են պարզաբանում թեմաները, որ միության անդաներին է փոխանցվում այդ դրական լիցքերը, որի շնորհիվ էլ նրանց մեջ կրկին արթնանում է հոգևոր ծաղկունքի բողբոջը։ Այդ է պատճառը, որ մասնակիցները ամեն անգամ մեծ ոգևորությամբ են այցելում այսպիսի հանդիպումների և բերելով իրենց մտերիմներին՝ համալրում են միության անդամների շարքերը։
Հանդիպումները անց են կացվում անակնկալներով լի տարբեր հետաքրքիր ձևաչափերով: Վերջերս միության նախաձեռնությամբ մեկնարկել են նաև հոգևոր երգերի ուսուցման դասընթացները: Երիտասարդաց միությունը նպատակ ունի ավելի ընդլայնել իր ծրագրերի շրջանակները՝ այդ կերպ միավորելով երիտասարդներին եկեղեցու շուրջ և ամրապնդելով դարերով եկած մեր հավատքը:

Молодежь рядом с церковью, церковь рядом с молодежью
Молодежный союз Арцахской епархии продолжает проводить свои еженедельные встречи, на которых священнослужители беседуют с членами союза на различные важные темы, ведут интересные дискуссии с помощью вопросов и ответов, смотрят духовные и художественные фильмы, и таким образом получают более ясное представление о духовных ценностях.
Священнослужители, которые предводительствуют молодежь, настолько увлеченно и доступно объясняют темы, что эти положительные заряды передаются членам союза, благодаря чему в них вновь пробуждается росток духовного цветения. Именно поэтому участники всегда с большим вдохновением посещают такие собрания, приводя своих близких и пополняя ряды членов союза.
Встречи проходят в различных интересных форматах, полных сюрпризов. Недавно по инициативе союза стартовали курсы обучения духовных песен. Союз молодежи стремится расширять масштабы своих программ, тем самым объединяя молодежь вокруг церкви и укрепляя нашу многовековую веру.