Միասնական աղոթքով մեկնարկեց «Զարթի՛ր Լաո՛» կարգախոսով ջահերթը
Հայոց Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ այսօր Ստեփանակերտի Սբ. Հակոբ եկեղեցում Արցախի թեմի հոգևորաց դասը թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի առաջնորդությամբ միասնական աղոթք բարձրացրեց առ Աստված Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման համար։
Միասնական աղոթքից հետո եկեղեցու շուրջ հավաքված հոծ բազմությունը շարժվեց դեպի Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթող։
«Մենք պետք է մեր անձնական շահը չգերադասենք հայրենի պետականության շահից, պետք է նախ սիրենք իրար, ապա նաև մեր երկիրը և այս պարագային հաղթանակը իրեն շատ սպասել չի տա». ջահերթին իր եյուլթի ժամանակ նշեց Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդի օգնական Դավիթ ուրարակիր Փաշայանը:
Ջահերով երթ է անցկացվել Արցախի տարբեր շրջաններում ու համայնքներում։ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից օկուպացված Քաշաթաղի շրջանի հայաբնակ Աղավնո գյուղի երեխաներն ու մեծահասակները, նույնպես, ջահերով ու ցուցապաստառներով իրենց պահանջը ներկայացրին համայն աշխարհին։

Torchlight procession "Zartnir, Lao"
On the occasion of the anniversary of the Armenian Genocide, today in the Church of St. Hakob in Stepanakert, under the leadership of the Primate of the Artsakh diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, the clergy of the diocese raised a joint prayer to God in memory of the victims of the Genocide.
After a joint prayer, the people gathered around the church moved to the memorial dedicated to the victims of the Armenian Genocide.
“We must not put our personal interests above the state interests, we must first love each other, then our country, in this case, victory will not let him wait long”: the assistant to the Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church David Pashayan noted in his speech during the torchlight procession,.
The torchlight procession took place in various regions and communities of Artsakh. Children and adults of the Armenian-populated village of Agavno in the Kashatagh region, occupied by the Azerbaijani armed forces, also presented their demands to the world with torches and posters.