Միասնական աղոթքով մեկնարկեց «Զարթի՛ր Լաո՛» կարգախոսով ջահերթը
Հայոց Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ այսօր Ստեփանակերտի Սբ. Հակոբ եկեղեցում Արցախի թեմի հոգևորաց դասը թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի առաջնորդությամբ միասնական աղոթք բարձրացրեց առ Աստված Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման համար։
Միասնական աղոթքից հետո եկեղեցու շուրջ հավաքված հոծ բազմությունը շարժվեց դեպի Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթող։
«Մենք պետք է մեր անձնական շահը չգերադասենք հայրենի պետականության շահից, պետք է նախ սիրենք իրար, ապա նաև մեր երկիրը և այս պարագային հաղթանակը իրեն շատ սպասել չի տա». ջահերթին իր եյուլթի ժամանակ նշեց Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդի օգնական Դավիթ ուրարակիր Փաշայանը:
Ջահերով երթ է անցկացվել Արցախի տարբեր շրջաններում ու համայնքներում։ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից օկուպացված Քաշաթաղի շրջանի հայաբնակ Աղավնո գյուղի երեխաներն ու մեծահասակները, նույնպես, ջահերով ու ցուցապաստառներով իրենց պահանջը ներկայացրին համայն աշխարհին։

Факельное шествие «Зартнир, Лао»
По случаю годовщины Геноцида армян сегодня в церкви Св. Акопа Степанакерта под руководством главы Арцахской епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна, духовенство епархии, вознес единую молитву к Богу в памяти о жертвах Геноцида.
После единой молитвы масса народа, собравшаяся вокруг церкви, двинулась к мемориалу, посвященному жертвам Геноцида армян.
«Мы не должны ставить свои личные интересы выше государственных, мы должны сначала любить друг друга, затем и нашу страну, в этом случае победа не даст ему долго ждать»: во время факельной шествии в своем выступлении отметил помощник главы Арцахской епархии Армянской Апостольской Святой Церкви Давид Пашаян.
Факельное шествие прошло в различных районах и общинах Арцаха. Дети и взрослые армянонаселенного села Агавно Кашатагского района, оккупированного азербайджанскими вооруженными силами, также представили миру свои требования с факелами и плакатами.