Ամարաս վանքի ուխտի և Սուրբ Գրիգորիս Հայրապետի հիշատակության օր
Հուլիսի 24-ին՝ Ամարաս վանքի ուխտի և Սուրբ Գրիգորիս Հայրապետի հիշատակության օրը, Արցախի թեմը մեծ ուխտագնացություն է կազմակերպել դեպի Ամարաս: Սուրբ Պատարագը մատուցել է Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Վրթանես Սրբազանը քարոզում անդրադարձել է տոնական օրվա մանրամասներին, շնորհավորել և իր հայրական օրհնանքը բաշխել ներկաներին։ Նա մաղթանքներ է հղել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության անխախտության, զորական և զինվորական ուժի անսասանության, մեր գերված քույր-եղբայրների շուտափույթ վերադարձի, վասն հավատո և վասն հայրենյաց ընկածների հոգիների փրկության համար։ Խոսել է նաև հայրենիքի առջև ծառացած մարտահրավերների և դժվարությունների մասին, որոնք ինչպես պատմության ընթացքում, այնպես և այսօր ժողովուրդը հաղթահարում է Աստծո օգնականությամբ ու զորակցությամբ, Աստծու ընտրյալ ժողովուրդ լինելու հավատքով ու գիտակցությամբ:
Պատարագի ավարտից հետո ուխտավորները համախմբվել են վանական համալիրին մերձ տարածքում, որտեղ թթենիների շվաքի տակ բացված սեղանների շուրջ հյուրասիրություն էին կազմակերպել Մարտունու շրջանի համայնքները։ Օրհնված մատաղ է բաժանվել ներկաներին։ Մարտունու Քնար համույթի և Ստեփանակերտի պետական երգչախմբի համերգային ծրագիրը հոգևոր-մշակութային մասն էր ապահովել։ Շվիահար Հակոբ Բաբայանը “Եղիցի լույս” նախագծի շրջանակներում հնչեցրել է հոգեպարար շարականներ։
Գրիգորիսը Վրթանեսի՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի ավագ որդու երկվորյակ զավակներից առաջինն է: Ծնվել է 295 թ.-ին Կեսարիայում և իր հոր ու եղբոր՝ Հուսիկի հետ Հայաստան է եկել 310թ.-ին: 320 թվականին, երբ Գիրգորիսը հազիվ քսանհինգ տարեկան մի երիտասարդ էր՝ եպիսկոպոս ձեռնադրվեց և Կովկաս ուղարկվեց: Նա գնաց և այնտեղի եկեղեցիները լուսավոր կարգադրություններով նորոգեց: Սակայն 337թ.-ին Գրիգորիսը նահատակվեց մազքութների Սանեսան թագավորի հրամանով, իսկ մարմինն իր սարկավագների ձեռքով ամփոփվեց Արցախի Ամարաս ավանում, որտեղ 489 թվականին Աղվանից Վաչագան թագավորի օրոք, սրբի նշխարների վրա կառուցվեց Ս. Գրիգորիս եկեղեցին:
Այսօր Սուրբ Գրիգորիսի դամբարանի մոտ հնչել են բազմաթիվ աղոթքներ: Ուխտավորները իրենց ուխտն են նորոգել աստվածընտրյալ կաթողիկոսի բարեխոսությամբ:

Pilgrimage Day of the Amaras monastery: Remembrance of St. Grigoris Patriarch
July 24 is the remembrance day of St. Grigoris, whose relics are buried in Amaras. Amaras, a monastery of the Artsakh Diocese, was the site for a large pilgrimage and Holy Mass served by the Primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan. His Excellency bestowed his blessing upon the gathered. He expressed aspirations for unity between Armenia, Artsakh, and diaspora, strong army, return of captives, as well as the salvation of souls of martyrs.
His Excellency noted that current challenges faced by our people may be overcome with steadfast faith in our Lord Jesus Christ through his servants, among them st. Grigoris. St. Grigoris is one of the twin sons of Vrtanes, the eldest son of Gregory the Illuminator. Born in 295 in Caesarea, he came to Armenia with his father and brother Husik in 310. In 320, when Grigoris was barely twenty-five years old, he has ordained bishop and sent to the Caucasus, where he has preached Christianity and established churches.
Grigoris was killed by order of Sanesan, king of the Mazkuts in 337, and his relics were buried by his deacons in the village of Amaras, Artsakh. They were housed in a chapel in 489 by Vachagan III the Pious, King of Caucasian Albania. The intercession of st. Grigoris was sought by the gathering at his tomb, located in a cellar under the altar to renewed their vows with the Lord and received Holy Communion.
Holy Mass was followed by sharing bread and celebrations near the monastery organized by Martuny communities, among them performance by Martuni ensemble "Knar" and the Stepanakert State Choir.