Ամարաս վանքի ուխտի և Սուրբ Գրիգորիս Հայրապետի հիշատակության օր
Հուլիսի 24-ին՝ Ամարաս վանքի ուխտի և Սուրբ Գրիգորիս Հայրապետի հիշատակության օրը, Արցախի թեմը մեծ ուխտագնացություն է կազմակերպել դեպի Ամարաս: Սուրբ Պատարագը մատուցել է Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Վրթանես Սրբազանը քարոզում անդրադարձել է տոնական օրվա մանրամասներին, շնորհավորել և իր հայրական օրհնանքը բաշխել ներկաներին։ Նա մաղթանքներ է հղել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության անխախտության, զորական և զինվորական ուժի անսասանության, մեր գերված քույր-եղբայրների շուտափույթ վերադարձի, վասն հավատո և վասն հայրենյաց ընկածների հոգիների փրկության համար։ Խոսել է նաև հայրենիքի առջև ծառացած մարտահրավերների և դժվարությունների մասին, որոնք ինչպես պատմության ընթացքում, այնպես և այսօր ժողովուրդը հաղթահարում է Աստծո օգնականությամբ ու զորակցությամբ, Աստծու ընտրյալ ժողովուրդ լինելու հավատքով ու գիտակցությամբ:
Պատարագի ավարտից հետո ուխտավորները համախմբվել են վանական համալիրին մերձ տարածքում, որտեղ թթենիների շվաքի տակ բացված սեղանների շուրջ հյուրասիրություն էին կազմակերպել Մարտունու շրջանի համայնքները։ Օրհնված մատաղ է բաժանվել ներկաներին։ Մարտունու Քնար համույթի և Ստեփանակերտի պետական երգչախմբի համերգային ծրագիրը հոգևոր-մշակութային մասն էր ապահովել։ Շվիահար Հակոբ Բաբայանը “Եղիցի լույս” նախագծի շրջանակներում հնչեցրել է հոգեպարար շարականներ։
Գրիգորիսը Վրթանեսի՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի ավագ որդու երկվորյակ զավակներից առաջինն է: Ծնվել է 295 թ.-ին Կեսարիայում և իր հոր ու եղբոր՝ Հուսիկի հետ Հայաստան է եկել 310թ.-ին: 320 թվականին, երբ Գիրգորիսը հազիվ քսանհինգ տարեկան մի երիտասարդ էր՝ եպիսկոպոս ձեռնադրվեց և Կովկաս ուղարկվեց: Նա գնաց և այնտեղի եկեղեցիները լուսավոր կարգադրություններով նորոգեց: Սակայն 337թ.-ին Գրիգորիսը նահատակվեց մազքութների Սանեսան թագավորի հրամանով, իսկ մարմինն իր սարկավագների ձեռքով ամփոփվեց Արցախի Ամարաս ավանում, որտեղ 489 թվականին Աղվանից Վաչագան թագավորի օրոք, սրբի նշխարների վրա կառուցվեց Ս. Գրիգորիս եկեղեցին:
Այսօր Սուրբ Գրիգորիսի դամբարանի մոտ հնչել են բազմաթիվ աղոթքներ: Ուխտավորները իրենց ուխտն են նորոգել աստվածընտրյալ կաթողիկոսի բարեխոսությամբ:

День паломничества Амарасского монастыря и поминовения св. Григориса Патриарха
24 июля, в день поминовения Св. Григориса Патриарха, захороненного в Амарасе, Арцахская пархия организовала большое паломничество в Амарас. Святую литургию совершил предстоятель Арцахской епархии Преосвященный епископ Вртанес Абраамян. В своей проповеди епископ Вртанес подробно рассказал о празднике, поздравил присутствующих и даровал им отцовское благословение. Он пожелал нерушимости троицы Армения-Арцах-Диаспора, непоколебимости наших войск, скорейшего возвращения наших пленных братьев и сестер, а также спасения душ, павших за родину. Он отметил проблемы и трудности, с которыми сталкивается наш народ и преодолевает с несокрушимой верой в Господа Бога нашего.
После литургии паломники собрались рядом с монастырским комплексом, где им было подано угощение от общины Мартунинского района. Всем присутствующим была роздана благословенная жертва. С маленькой концертной программой выступил мартунинский ансамбль "Кнар" и Степанакертский государственный хор.
Григорис - первый из близнецов Вртанеса, старшего сына Григория Просветителя. Родился в 295 году в Кесарии, он приехал в Армению со своим отцом и братом Усиком в 310 году. В 320 году, когда Григорису едва исполнилось двадцать пять лет, он был рукоположен во епископа и отправлен на Кавказ. Он занимался просвещением церквей. Однако в 337 году Григорис был убит по приказу Санесана царя мазкутов, а тело было похоронено его дьяконами в селе Амарас в Арцахе, где в 489 году, во время правления царя Агванов Вачагана был построен монастырь Святого Григориса.
Сегодня у могилы Святого Григориса было вознесено множество молитв. Паломники возобновили свой обет по заступничеству избранного Богом католикоса.