Ամենայն Հայոց Կաթողիկի օրհնությունը նորաօծ աբեղային
Հուլիսի 2-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց նորաօծ Տ․ Աթանաս աբեղա Սարգսյանին՝ ուղեկցությամբ Արցախի թեմի առաջնորդ Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի:
Հայր Աթանասը վերջերս է արժանացել քահանայական կոչման Գանձասարի վանքում և քառասնօրյա պահեցողության շրջանն անցկացրել Դադիվանքում։
Հանդիպման սկզբում Վրթանես եպիսկոպոսը ներկայացրեց Հայր Աթանասին՝ անդրադառնալով Հայր Սուրբի ծառայությանը նախ ՀՀ Զինված ուժերի Հոգևոր Առաջնորդությունում և ապա Արցախի թեմում:
Սրբազան Հայրը մասնավորապես ընդգծեց, որ Հայր Աթանասն իր ծառայությամբ մշտապես արդարացրել է հոգևոր առաջնորդի սպասելիքները և ամենուրեք արժանացել հարգանքի ու բարձր գնահատանքի։
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն հայրական իր օրհնությունն ու շնորհավորանքները բերեց Հայր Աթանասին ձեռնադրության և անդրանիկ պատարագի մատուցման առիթով։
նորաօծ Աթանաս աբեղա Սարգսյան
Հայոց Հովվապետը նաև իր գնահատանքը հայտնեց երիտասարդ եկեղեցականին Դադիվանքում դժվարին պայմաններում նվիրյալ ծառայության և դրսևորած բարձր պատասխանատվության համար։
Վեհափառ Հայրապետը Արցախի թեմի առաջնորդի հետ զրույցում անդրադարձ կատարեց Դադիվանքում բնակվող եկեղեցականների ծառայության պայմաններին, վանքի հոգևոր առաքելությանը և ուխտավորների այցելություններին խոչընդոտող հանգամանքներին և այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
Նորին Սրբությունը վստահություն հայտնեց, որ ժամանակի ընթացքում առկա դժվարությունները կհարթվեն:
Վերջում Հայոց Հայրապետը «Պահպանիչ» աղոթքով օրհնեց նորաօծ Աթանաս աբեղային՝ մաղթելով ամուր հավատ և բեղուն հոգևոր սպասավորություն ի փառս Աստծո և ի պայծառություն Հայոց Եկեղեցու։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս անդրանիկ պատարագ Դադիվանք Հայր Սուրբ ՀՀ Զինված ուժեր նորաօծ Աթանաս աբեղա Սրբազան Հայր

Католикос Всех Армян передал свое благословение новопосвященному отцу Атанасу Саргсяну
2 июля Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, принял новопосвященного Отца Атанаса в сопровождении предстоятеля Арцахской епархии епископа Вртанеса Абраамяна в Первопрестольном Святом Эчмиадзине.
Отец Атанас недавно был рукоположен в священники Гандзасарского монастыря и провел сорок дней в Дадиванке.
В начале встречи епископ Вртанес представил отца Афанасия, отметив, что Святой Отец сначала служил в Духовном Руководстве Вооруженных Сил Республики Армения, а затем в Арцахской епархии.
Его Святейшество подчеркнул, что отец Афанасий своим служением всегда оправдывал ожидания духовного главы, его везде уважали и высоко ценили.
Затем Католикос Всех Армян даровал отцу Афанасию свое отцовское благословение и поздравление с рукоположением и первой литургией.
Патриарх Всех Армян также выразил признательность молодому священнослужителю за самоотверженное служение и высокую ответственность в тяжелых условиях Дадиванка.
В беседе с предстоятелем Арцахской епархии Его Святейшество коснулся условий службы духовенства, проживающего в Дадиванке, духовной миссии монастыря, обстоятельств, препятствующих посещению паломниками, и шагов, предпринятых в этом направлении.
Его Святейшество выразил уверенность, что со временем существующие трудности будут разрешены.
В завершение Армянский Патриарх благословил новопосвященного Афанасия «Оберегающей» молитвой, пожелав ему крепкой веры и плодотворного служения во славу Божью и просвещение Армянской церкви.