Արդարների հիշատակը թող օրհնությամբ լինի. Խաչերթ Ստեփանակերտում
Այսօր լրանում է արցախյան վերջին պատերազմի երկրորդ տարելիցը։ Պատերազմի օրերին հերոսաբար կռված և նահատակված հերոսների հոգիների խաղաղության համար այսօր կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ։
Հիշատակի և ոգեկոչման այս օրը Արցախում սկսվեց մեկ րոպե լռությամբ։ Ստեփանակերտի Ս. Հակոբ եկեղեցում համախմբված ժողովուրդը, Հոգեշնորհ Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանի առաջնորդությամբ, Արցախի թեմի հոգևոր դասի հետ մեկտեղ միասնական աղոթքով սկսեց Խաչերթը դեպի Հուշահամալիր, որտեղ տեղի ունեցավ արցախյան երրորդ պատերազմին նվիրված «Լուսո խորան»-ի օրհնության կարգ և 44-օրյա պատերազմում նահատակված հերոսների հոգեհանգստյան կարգ։
Արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետյան նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, այլ պետական այրեր, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, զինծառայողներ և բազում հավատացյալներ:

Today marks the second anniversary of the last Artsakh war. Today, a memorial service was held for the repose of the souls of the heroes who heroically fought and died during the war.
This day of remembrance and commemoration in Artsakh began with a moment of silence. Gathered in the Church of St. Jacob in Stepanakert, the people, led by Archimandrite Sahak Shakarian, together with the clergy of the Artsakh Diocese, began a procession to the Memorial Complex with a joint prayer, where the ceremony of consecration of the “Altar of Light”, dedicated to the third Artsakh war and a memorial service for the fallen heroes during 44- day war took place.
The ceremony was attended by President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan, Chairman of the National Assembly Artur Tovmasyan, other state, public and political figures, military personnel and many believers.