Հռոմի Սուրբ Թովմա Ակվինացու անվան քահանայապետական համալսարանում նոյեմբերի 18-19-ը տեղի է ունեցել միջազգային համաժողով նվիրված Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանությանը։ Այն կրում էր «Սրբազան հողեր, ընդհանուր տեսլական» խորագիրը («Sacred Grounds, Shared Vision»)։
Համաժողովը կազմակերպվել է Սուրբ Աթոռում Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներկայացուցչության և Անգելիկումի էկումենիկ հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության հովանավորությամբ:
Համաժողովին իր մասնակցությունն է բերել Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ով իր ողջույնի խոսքը փոխանցեց համաժողովի մասնակիցներին։ Վրթանես Սրբազանն իր խոսքում մասնավորաբար անդրադարձ կատարեց տարածաշրջանում տեղի ունեցած պատերազմին և բռնի տեղահանությանը, ինչը խախտել է այն բազմադարյա ներդաշնակությունը, որը տիրում էր տարածաշրջանում արցախցիների տեղաբնակությամբ պայմանավորված:
Սրբազան Հայրը ժողովականներին ներկայացրել է, որ ներկայումս պղծվում և ոչնչացվում է մեր բազմադարյա մշակույթը, ինչը ստեղծվել է նվիրական հավատքի և քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ` հիշեցնելով և կոչ անելով, որ գիտական միտքը պիտի դառնա գերիշխող քաղաքական մտքի նկատմամբ, որպեսզի օբյեկտիվ արդարությունը տեսանելի լինի։ Վրթանես Սրբազանը նաև կոչ արեց քրիստոնյա աշխարհին աղոթել և գործել տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման համար։ Ամփոփելով իր խոսքը` Սրբազան Հայրը շնորհակալություն հայտնեց համաժողովի կազմակերպիչներին, մասնավորաբար Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին, որից հետո ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ուղերձը։
Համաժողովին ելույթ է ունեցել Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը: Համաժողովին ներկա հոգևորականները ընթերցել են Կարդինալ Կուրտ Քոխի, Կարդինալ Կլաուդիո Գուջերոտտիի և Կարդինալ Խոսե Տոլենտինո դե Մենդոնսայի ողջույնի խոսքերը: Ելույթով հանդես են եկել Արցախի թեմի թեմական խորհրդի անդամ Արմինե Ալեքսանյանը՝ «Հակամարտության գոտիներում մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության դիվանագիտական և այլ միջոցներ. ի՞նչ կարելի է անել դրանք ընդլայնելու համար» թեմայով և պ․գ․դ․, պրոֆ․, ԵՊՀ, ՀԱԻ Համլետ Պետրոսյանը «Հուշարձանների ներկայիս վիճակը Արցախում» թեմայով։
Համաժողովում զեկույցներով հանդես եկան նաև մի շարք այլ փորձագետներ Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Հայաստանից և Մերձավոր Արևելքից։

Международная конференция, посвященная сохранению культурного наследия Арцаха, прошла 18-19 ноября в Папском университете Святого Фомы Аквинского в Риме. Тема мероприятия была «Священные земли, общая перспектива» («Sacred Grounds, Shared Vision»).
Конференция была организована Представительством Армянской Апостольской Церкви и Институтом экуменических исследований Ангеликума при поддержке Католикосата Всех Армян.
В конференции принял участие глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян, который передал свои приветствия участникам форума. В своем выступлении Владыка особое внимание уделил произошедшей в регионе войне и насильственному переселению, которые нарушили многовековое согласие, существовавшее в регионе благодаря присутствию арцахцев.
Владыка представил собравшимся, что в настоящее время наше многовековое культурное наследие подвергается осквернению и уничтожению — наследие, созданное благодаря святой вере и упорному труду. Он напомнил и призвал к тому, что научное мышление должна доминировать над политическим мышлением, чтобы объективная справедливость была видимой. Владыка также обратился к христианскому миру с призывом молиться и действовать ради сохранения мира в регионе. Обобщая свой речь Владыка выразил благодарность организаторам конференции, в частности, Патриаршему делегату Западной Европы архиепископу Хажаку Парсамяну, после чего зачитал послание Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина Второго․ На конференции выступил Патриарший делегат Западной Европы архиепископ Хажак Парсамян.
Присутствовавшие священнослужители зачитали приветственные послания кардинала Курта Коха, кардинала Клаудио Гуджеротти и кардинала Жозе Толентино де Мендонсы. С речью выступили член епархиального совета Арцахской епархии Армине Алексанян на тему «Дипломатические и другие меры защиты культурного и религиозного наследия в зонах конфликта. Что можно сделать для их расширения?» и доктор исторических наук, профессор ЕГУ, ИАЭ Гамлет Петросян на тему «Текущее состояние памятников в Арцахе».