Արցախի ռուսական համայնքը թեմի ուշադրության կենտրոնում
Սուրբ Ծննդյան տոնի առթիվ, հունվարի 8-ին թեմակալ առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը հյուրընկալել է Արցախում բնակվող ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներին` ԼՂՌՀ առաջնորդ Ալեքսանդր Բորդովի գլխավորությամբ: Սրբազան Հայրն իր օրհնությունն ու շնորհավորանքները բերեց ներկաներին` Ամանորյա և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ: Վրթանես Սրբազանն իր հայրական խորհուրդները տվեց ռուսական համայնքի անդամներին, ովքեր Արցախի ժողովրդի հետ վերապրել են արցախյան պատերազմների դժվարին օրերը և այժմ էլ արցախահայության հետ միասին հայտնվել են շրջափակման մեջ: Ըստ Սրբազան Հոր` պետք է օգտվել մեր քրիստոնեական զինանոցից, որը ոչ ժանգոտում է, ոչ էլ կորչում ժամանակի մեջ` այն մշտապես մեզ հետ է:
Հանդիպման ընթացքում Սրբազան Հայրը շեշտեց ՌԴ խաղաղապահ ուժերի առաքելության կարևորությունը Արցախում և այն նշանակալի հանգամանքը, որ Վեհափառ Հայրապետի օրհնությամբ և անմիջական ջանքերի շնորհիվ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման տարածքում կառուցվել է Ս. Ծննդյան եկեղեցին:
Վրթանես Սրբազանը կարևորեց նաև այն ջերմ հարաբերությունները, որ տիրում է Արցախի թեմի և Ռուս ուղղափառ եկեղեցու հոգևորականների և այդ համայնքների անդամների միջև:

По случаю праздника Рождества, 8 января глава Епархии Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян принял проживающих в Арцахе представителей русской общины под руководством главы русской общины Республики Арцах Александром Бордовым. Владыка благословил и поздравил присутствующих с новогодними и рождественскими праздниками. Епископ Вртанес принес свои отцовские советы членам русской общины, которые вместе с народом Арцаха пережили тяжелые дни арцахских войн и сейчас вместе с арцахцами находятся в блокаде. По словам Владыки, мы должны использовать наш христианский арсенал, который не ржавеет и не теряется во времени, он всегда с нами.
В ходе встречи Его Преосвященство подчеркнул важность миссии российских миротворческих сил в Арцахе и тот знаменательный факт, что по благословению Католикоса Всех Армян и благодаря его непосредственным усилиям, в районе дислокации российских миротворческих сил был построен церковь Св. Рождества.
Епископ Вртанес также подчеркнул теплые отношения между духовенством Арцахской Епархии и Русской Православной Церкви и членами этих общин.