Հունիսի 14-ին Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում իր աշխատանքներն է սկսել Եվրոպայի Եկեղեցիների Կոնֆերանսի (ԵԵԿ) գլխավոր համագումարը՝ «Աստծո օրհնության ներքո՝ կերտելով ապագան» խորագրով։
Համագումարը հյուրընկալվել է Էստոնիայի Ավետարանական Լյութերական և Էստոնիայի Ուղղափառ Եկեղեցիների կողմից:
Համագումարը համախմբում է ԵԵԿ անդամ եկեղեցիների ներկայացուցիչներին, գործընկեր կազմակերպություններին և Եվրոպական Եկեղեցիների ազգային խորհուրդներին: Այն տեղի է ունենում հինգ տարին մեկ՝ Եվրոպայի Եկեղեցիների Կոնֆերանսի ապագա ծրագրերի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու առաքելությամբ: Համագումարի ընթացքում կընտրվեն նաև խորհրդի նոր անդամներ, որոնք կղեկավարեն ԵԵԿ առաքելությունը առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ ԵԵԿ գլխավոր համագումարին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ներկայացնում են Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Բալթյան Երկրների Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քարոզչական կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ. Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի քարոզչական կենտրոնի և Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի տնօրեն Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը համագումարի ընթացքում ներկայացրել է շրջափակված Արցախի ներկայիս իրավիճակի և դրա հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մասին:

On June 14, the General Assembly of the Conference of European Churches (CEC) entitled "Building the future under God's Blessings" launched its activities in Tallinn, the capital of Estonia.
The Assembly was hosted by the Estonian Evangelical Lutheran and Estonian Orthodox Churches.
The Assembly unites representatives of CEC member churches, partner organizations and national councils of European Churches. It takes place every five years with the mission of making decisions about the future plans of the Conference of European Churches. During the Assembly, new members of the council will also be elected, who will lead the CEC mission for the next five years.
With the blessings of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; the Armenian Apostolic Holy Church is represented at the CEC General Assembly by His Grace Bishop Hovakim Manukyan, Primate of the Armenian Diocese of Great Britain and Ireland; His Grace Bishop Vardan Navasardyan, Primate of the Armenian Diocese of the Baltic States and Rev. Fr. Archimandrite Garegn Hambardzumyan, Director of the Mission Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Director of the Preaching Center of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Institution for the Spiritual and Cultural Heritage of Artsakh, Archimandrite Garegin Hambardzumyan, presented at the conference the current situation of the besieged Artsakh and the humanitarian crisis caused by it.