Հունիսի 14-ին Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում իր աշխատանքներն է սկսել Եվրոպայի Եկեղեցիների Կոնֆերանսի (ԵԵԿ) գլխավոր համագումարը՝ «Աստծո օրհնության ներքո՝ կերտելով ապագան» խորագրով։
Համագումարը հյուրընկալվել է Էստոնիայի Ավետարանական Լյութերական և Էստոնիայի Ուղղափառ Եկեղեցիների կողմից:
Համագումարը համախմբում է ԵԵԿ անդամ եկեղեցիների ներկայացուցիչներին, գործընկեր կազմակերպություններին և Եվրոպական Եկեղեցիների ազգային խորհուրդներին: Այն տեղի է ունենում հինգ տարին մեկ՝ Եվրոպայի Եկեղեցիների Կոնֆերանսի ապագա ծրագրերի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու առաքելությամբ: Համագումարի ընթացքում կընտրվեն նաև խորհրդի նոր անդամներ, որոնք կղեկավարեն ԵԵԿ առաքելությունը առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ ԵԵԿ գլխավոր համագումարին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ներկայացնում են Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Բալթյան Երկրների Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քարոզչական կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ. Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի քարոզչական կենտրոնի և Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի տնօրեն Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը համագումարի ընթացքում ներկայացրել է շրջափակված Արցախի ներկայիս իրավիճակի և դրա հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մասին:

14 июня в Таллинне, столице Эстонии, начала свою работу генеральная ассамблея Конференции Европейских Церквей (КЕЦ) под девизом «Под Божьим благословением созидая будущее».
Организаторами ассамблеи выступили Евангелическо-лютеранская церковь Эстонии и Эстонская Православная Церковь.
Ассамблея объединяет представителей церквей-членов КЕЦ, партнерские организации и национальные советы Европейских Церквей. Она проводится раз пять лет с целью принятия решений касательно будущих планов Конференции Европейских Церквей. В ходе ассамблеи также будут избраны новые члены совета, которые возглавят миссию КЕЦ в ближайшие пять лет.
По благословению Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго Армянскую Апостольскую Святую Церковь на Генеральной ассамблее КЕЦ представляют глава Армянской епархии Великобритании и Ирландии, Его Преосвященство епископ Оваким Манукян, глава Армянской епархии стран Балтии, Его Преосвященство епископ Вардан Навасардян, и директор Проповеднического центра Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Его Высокопреподобие архимандрит Гарегин Амбарцумян.
Директор проповеднического центра Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Учреждения по делам духовно-культурного наследия Арцаха Высокореподобный архимандрит Гарегин Амбарцумян представил на конференции нынешнее положение осажденного Арцаха и вызванный этим гуманитарный кризис.