Սույն թվականի հոկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ զրույցում Արցախի Թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը անդրադարձել է Արցախի ներկա կացությանը և պետության առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներին:
«Ես առավել կողմնակից կլինեմ, որ մեր բանակը հզորանա, քան թե մենք նոր եկեղեցի կառուցենք կամ վերանորոգենք։ Կառուցեցինք եկեղեցին, վերանորոգեցինք, հետո՞։ Եթե մեր բանակը տկար է, եկեղեցի վերանորոգելով չենք կարող շարունակել ապրել։ Եթե մարմնով հզոր չես, հոգևոր առաքելությունդ էլ չես կարող կատարել։ Ես վստահ եմ, եթե Արցախը ամուր պարիսպներ ունենա, սահմանային գյուղերի բնակիչները աշխատանք ունենան, իրենք իրենց ձեռքով կվերանորոգեն իրենց տեղի վանքերը», — նշեց նա։
Արցախի հոգևոր առաջնորդի խոսքով՝ Արցախում նախ պետք է հզորացնել անվտանգությունը, ապա նոր զբաղվել հոգևոր և մշակութային կյանքի հարստացմամբ։
«Եկեղեցին միշտ ասում է՝ ամուր հոգևոր տան կողքին պետք է լինեն ամուր իշխանական տներ։ Իշխանական տներից մեկն էլ բանակն է։ Մեր հայրերը ի՞նչ են արել Կաչաղակաբերդում։ Նրանք այդտեղ նախ կառուցեցին բերդը, ապա կամուրջը, հետո նոր՝ եկեղեցին։ Նույն առաջնահերթությամբ էլ մենք պետք է շարժվենք», — ասաց թեմակալ առաջնորդը։
Նրա խոսքով՝ Արցախի կարգավիճակի և վաղվա հարցը այժմ բոլոր արցախցիների համար առաջնայինն է։
«Իշխանությունների ամեն որոշում ուղիղ հետևանք է ունենում արցախցիների համար։ Եթե Արցախի ապագան, վաղվա օրը պարզ լինի, դու էլ հնարավորություն ունենաս, պետք է նոր եկեղեցիներ էլ կառուցես, իսկ ավելի լավ է՝ հները, որոնք խոնարհված վիճակում են, վերանորոգես։ Ես չեմ ասում, որ եկեղեցիներ պետք չէ վերանորոգել կամ հոգևոր կյանքը պետք է առանձնանա բանակից, հակառակը՝ աղոթող զինվորը աննկուն զինվոր է, մեր պապերը խաչերը ձեռքին են գնացել հայրենիքը պաշտպանելու։ Ու մենք էլ ասում ենք՝ հույսը առ Աստված երբեք չի ամաչեցնում, բայց այդ հույս ունեցողն էլ պետք է իր վաղվա, իր իշխանությունների որոշումների հանդեպ վստահություն ունենա», — ասաց Սրբազան Հայրը։

25 октября в беседе с журналистами предстоятель Арцахской епархии епископ Вртанес Абрамян высказался о нынешней ситуации в Арцахе и основных проблемах.
«Я больше за усиление армия, чем за строительство новой церкви. Построили церковь, отремонтировали, и что? Если наша армия слаба, мы не можем продолжать жить за счет ремонта церквей. Если мы не сильны физически, мы не сможем выполнить свою духовную миссию. Я уверен, что, если в Арцахе будут крепкие границы, а у жителей приграничных сел будет работа, они своими руками отремонтируют местные монастыри», - сказал он.
По мнению духовного лидера Арцаха, в первую очередь необходимо укрепить безопасность в Арцахе, а затем обогащать духовную и культурную жизнь.
«Церковь всегда говорит, что рядом с крепким духовным домом должны быть крепкие правительственные дома. Один из правительственных домов - армия. Чем занимались наши отцы в Качахакаберде? Там сначала построили крепость, потом мост, и только потом церковь. «Мы должны ставить такие же приоритеты», - сказал духовный лидер․
По его словам, вопрос статуса Арцаха является приоритетом для всего народа Арцаха.
«Каждое решение властей имеет прямые последствия для народа Арцаха. Если будущее Арцаха прояснится, будут строиться новые церкви, а старые будут восстанавливаться. Я не говорю, что не нужно восстанавливать церкви или отделять духовную жизнь от армии, напротив, молящийся солдат - непобедимый солдат, наши предки отправлялись на защиту Родины с крестами. Надежда на Бога никогда не постыжает, но имеющий эту надежду, должен также быть уверенным в решениях своих властей», - сказал Святой Отец.