Սույն թվականի հոկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ զրույցում Արցախի Թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը անդրադարձել է Արցախի ներկա կացությանը և պետության առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներին:
«Ես առավել կողմնակից կլինեմ, որ մեր բանակը հզորանա, քան թե մենք նոր եկեղեցի կառուցենք կամ վերանորոգենք։ Կառուցեցինք եկեղեցին, վերանորոգեցինք, հետո՞։ Եթե մեր բանակը տկար է, եկեղեցի վերանորոգելով չենք կարող շարունակել ապրել։ Եթե մարմնով հզոր չես, հոգևոր առաքելությունդ էլ չես կարող կատարել։ Ես վստահ եմ, եթե Արցախը ամուր պարիսպներ ունենա, սահմանային գյուղերի բնակիչները աշխատանք ունենան, իրենք իրենց ձեռքով կվերանորոգեն իրենց տեղի վանքերը», — նշեց նա։
Արցախի հոգևոր առաջնորդի խոսքով՝ Արցախում նախ պետք է հզորացնել անվտանգությունը, ապա նոր զբաղվել հոգևոր և մշակութային կյանքի հարստացմամբ։
«Եկեղեցին միշտ ասում է՝ ամուր հոգևոր տան կողքին պետք է լինեն ամուր իշխանական տներ։ Իշխանական տներից մեկն էլ բանակն է։ Մեր հայրերը ի՞նչ են արել Կաչաղակաբերդում։ Նրանք այդտեղ նախ կառուցեցին բերդը, ապա կամուրջը, հետո նոր՝ եկեղեցին։ Նույն առաջնահերթությամբ էլ մենք պետք է շարժվենք», — ասաց թեմակալ առաջնորդը։
Նրա խոսքով՝ Արցախի կարգավիճակի և վաղվա հարցը այժմ բոլոր արցախցիների համար առաջնայինն է։
«Իշխանությունների ամեն որոշում ուղիղ հետևանք է ունենում արցախցիների համար։ Եթե Արցախի ապագան, վաղվա օրը պարզ լինի, դու էլ հնարավորություն ունենաս, պետք է նոր եկեղեցիներ էլ կառուցես, իսկ ավելի լավ է՝ հները, որոնք խոնարհված վիճակում են, վերանորոգես։ Ես չեմ ասում, որ եկեղեցիներ պետք չէ վերանորոգել կամ հոգևոր կյանքը պետք է առանձնանա բանակից, հակառակը՝ աղոթող զինվորը աննկուն զինվոր է, մեր պապերը խաչերը ձեռքին են գնացել հայրենիքը պաշտպանելու։ Ու մենք էլ ասում ենք՝ հույսը առ Աստված երբեք չի ամաչեցնում, բայց այդ հույս ունեցողն էլ պետք է իր վաղվա, իր իշխանությունների որոշումների հանդեպ վստահություն ունենա», — ասաց Սրբազան Հայրը։

On October 25, in an interview with journalists, the Primate of the Artsakh Diocese Bishop Vrtanes Abrahamyan spoke about the current situation in Artsakh and the main problems.
“I am more for strengthening the army than for building a new church. The churches were built, repaired, so what? If our army is weak, we cannot continue to live off the repair of churches. If we aren't strong physically, we will not be able to fulfill our spiritual mission. I am sure that if there are strong borders in Artsakh and people of border villages have jobs, they will repair local monasteries with their own hands,” he said.
According to the spiritual leader of Artsakh, first of all, it is necessary to strengthen security in Artsakh, and then to enrich the spiritual and cultural life.
“The Church always says that there should be strong government houses next to a strong spiritual house. One of the government houses is the army. What did our fathers do in Kachakhakaberd? First, a fortress was built, then a bridge, and only then a church. “We must set the same priorities,” spiritual leader said.
According to him, the issue of the status of Artsakh is a priority for the entire people of Artsakh.
“Each decision of the authorities has direct consequences for the people of Artsakh. If the future of Artsakh becomes clear, new churches will be built, and the old ones will be restored. I don't say that there is no need to restore churches or separate spiritual life from the army, on the contrary, a praying soldier is an invincible soldier, our ancestors went to defend the Motherland with crosses. Hope in God never shames, but one who has this hope must also be confident in the decisions of his authorities," said the Holy Father.