Ապրիլի 1-ին Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը Արցախի թեմի գրասենյակում ընդունեց «Դանիական-հայկական բարեգործական առաքելության» ատենապետ Հայր Մայքլ Թոմսենին և կազմակերպության հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին՝ ուղեկցությամբ գործադիր տնօրեն Արշավիր Գաբուճյանի:
Հանդիպմանը Վրթանես Սրբազանը ներկայացրեց տեղահանված արցախցիների դիմագրաված դժվարությունները և այդ ուղղությամբ թեմի կատարած աշխատանքները տարբեր բնագավառներում: Սրբազանն իր գնահատանքը հայտնեց կազմակերպության պատասխանատուներին Արցախի թեմի հետ գործակցությամբ իրականացվող կրթական և սոցիալական ծրագրերի համար։
Հայր Մայքլ Թոմսենը, երախտագիտություն հայտնելով Սրբազան հորը՝ երկուստեք համագործակցության համար, վերահաստատեց իր անվերապահ աջակցությունը Արցախի թեմին՝ հատկապես արցախցի երեխաների հոգևոր դաստիարակության գործում:

On April 1, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, Primate of the Diocese of Artsakh, received Father Michael Thomsen, President of the “Danish-Armenian Charity Mission,” along with members of the organization’s Board of Trustees, accompanied by Executive Director Arshavir Gabujyan, at the Diocesan Office of Artsakh.
During the meeting, Bishop Vrtanes presented the challenges faced by the displaced population of Artsakh and shared the Diocese’s efforts in addressing their needs across various sectors. His Grace expressed his deep appreciation to the organization’s leadership for their partnership in implementing educational and social programs in cooperation with the Diocese of Artsakh.
Father Michael Thomsen, in turn, thanked His Grace for the ongoing collaboration and reaffirmed his unwavering support for the Diocese, particularly in the spiritual education and upbringing of children from Artsakh.