Արցախցին երկու քարի արանքում է մնացել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի, երկու կողմից բացասական ինֆորմացիա է ստանում։ Այս մասին NEWS.am — ի հետ զրույցում ասաց Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Արցախի թեմի առաջնորդը նշեց, որ Արցախում հայտարարվել է միասնական աղոթքի շաբաթ։ Ամեն օր ժամը 19։00-ին արցախցիները միասնական աղոթք են բարձրացնում Արցախի թեմի բոլոր եկեղեցիներում:
«Ի սկզբանե էլ մենք պատերազմից հետո կարգախոս ենք ունեցել, որ հույսը երբեք չի ամաչեցնում մարդուն. այն հույսը, որ առ Աստված է եւ մեր քահանաների միջոցով մենք մեր ժողովրդին փորձում ենք հասկանալի դարձնել, որ ուրիշ տեղ փնտրել երջանիկ կյանք ու փայլուն ապագա, մոռացեք, մեր հողում ապրելն է երջանկությունը։ Փորձում ենք մեր ժողովրդին հասկանալի դարձնել՝ իրականն այն է, որ դու պայքարես՝ քեզ հետ ունենալով առ Աստված աղոթքը, հենվելով սեփական ուժերի վրա», — ասաց Սրբազան Հայրը:
Թեմի առաջնորդի խոսքով՝ ամեն մի բացասական ինֆորմացիա, երբ պատերազմ տեսած արցախցիները ստանում են Հայաստանից կամ Ադրբեջանից, հոգեբանորեն գտնվում են ծանր կացության մեջ. «Որպեսզի այդ ծանր կացությունը թոթափվի, ուրեմն ավելի լավ ինֆորմացիաներ են պետք, չեմ կարող ասել, որ դա լիարժեք ստացվում է։ Արցախը մնացել է երկու քարի արանքում՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի և երկու կողմից էլ մենք բացասական ինֆորմացիա ենք ստանում։ Մենք հիմա փնտրտուքների մեջ ենք, թե ո՞ր ուղղությամբ եւ ի՞նչ նպատակի համար մեր քայլերն ուղղենք։ Կարծում եմ՝ արցախցու եւ այստեղ ապրողներիս համար միանշանակ պիտի լինի՝ շարունակել ապրել ի հեճուկս մեր հակառակ թշնամու»։
Հարցին՝ Հայաստանից սպասելիքներն արդյոք դրական չե՞ն արցախցիների համար, նա պատասխանեց. «Այդ մտայնությունը երեկ չի ձեւավորվել։ Պատերազմից հետո ականատեսն ենք, որ ոչ մի իշխանավոր քայլեր չուղղեց։ Մենք տեսնում ենք, որ միայն եկեղեցին եւ եկեղեցու հովվապետն է, որ եկավ Արցախ, եկավ իր ժողովրդին հոգեւոր խոսքն ասելու։ Եվ բարձրաստիճան որեւէ մի իշխանավոր չփորձեց անգամ այս կողմ ոտք դնել»։
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ազգային ժողովում Արցախի մասին հայտարարություններին՝ Արցախի թեմի առաջնորդն ասաց. «Անպայման չէր, որ ինքը խոսքեր ասեր կամ ելույթ ունենար բարձր ամբիոնից, առանց խոսելու էլ մենք գիտեինք իր դիրքորոշումը, արդեն պարզ էր սա։ Ժողովուրդը դա գիտի, Արցախի իշխանությունները դա գիտեն, ցավոք սրտի»։
Թե ինչպե՞ս է տեսնում Արցախի ապագան, Արցախի թեմի առաջնորդն ասաց, որ Արցախի պատմության մեջ միշտ էլ այսպիսի դրություն եղել է. «Կարծում եմ՝ իմաստությունը եւ մեր հավատքը առ Աստված, ինչու չէ այս օրերին կհայտնվեն բարիդրացիական երկրներ, մենք էլ իրենց հետ կկարողանանք որոշման գալ»։
Հարցին՝ արցախցիները Հայաստանի հետ հույսեր չե՞ն կապում, նա ասաց, որ իրենք Հայաստանի հետ միշտ են հույս կապում. «Հայաստանն ուրիշ է, իշխանությունը՝ ուրիշ. մարդկանց հետ է մեր գործը։ Ես քաղաքականությամբ չեմ զբաղվում, բայց ինչ տեսնում եմ, դա եմ ասում»։
Արցախի թեմի առաջնորդն անհնար համարեց Ադրբեջանի կազմում Արցախի ապագան։
Եվ հարցին՝ եթե Հայաստանը ճանաչի Արցախն Ադրբեջանի կազմում, Արցախում ի՞նչ տրամադրություններ են, արդյոք բնակիչները մտածո՞ւմ են Ռուսաստանի Դաշնությանը միանալու մասին, Արցախի թեմի առաջնորդն ասաց. «Մարդիկ հասկանում են, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ոչ թե երեկ են արտահայտվել, այլ դա իրենց մտքի մաս էր կազմում, բայց պահը եւ ժամանակը չէր, որ դա ցույց տային»։

"Artsakh is between two stones": The Primate of Artsakh Diocese
The people of Artsakh are between two stones, Armenia and Azerbaijan, receiving negative information from both sides. The Primate of the Artsakh diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, stated this in an interview with NEWS.am.
The Primate of Artsakh diocese noted that a week of joint prayer has been announced in Artsakh. Every day at 19:00, the people of Artsakh hold a joint prayer service in all the churches of the Artsakh diocese.
“From the very beginning, after the war, we had a slogan, that hope never shames a person. Hope in God and through our clergy, we are trying to make it clear to our people not to look for a happy life and a bright future elsewhere, that living on our land is happiness. “We are trying to make our people understand that the reality is that you are fighting, having a prayer to God with you, relying on your strength,” said the Holy Father.
According to the Primate of the Artsakh diocese, every negative information that the people of Artsakh, who survived the war, receive from Armenia or Azerbaijan, falls into a difficult psychological situation:“In order to alleviate this difficult situation, better information is needed, but I cannot say that this is how it works. Artsakh is located between two stones, Azerbaijan and Armenia, we receive negative information from both sides. We are now looking for in what direction and for what purpose to direct our steps. I think that it should be clear that the people of Artsakh and those who live here continue to live in spite of our enemy.”
When asked if the expectations from Armenia are not positive for the people of Artsakh, he answered. “This mentality was not formed yesterday. We observe after the war that no steps were taken by the government. We see that only the Supreme Patriarch came to Artsakh, came to say a spiritual word to his people. And not a single high-ranking official even tried to set foot here.”
Speaking about the statement of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan on Artsakh in the National Assembly, the Primate of the Artsakh diocese said. “He did not need to speak words or speak from a high rostrum, we knew his position without words, it was already clear. The people know this, the authorities of Artsakh know this, unfortunately.”
When asked how he sees the future of Artsakh, the Primate of the Artsakh diocese said that there have always been such situations in the history of Artsakh: “I think, wisdom and our faith in God, why not, countries with good neighborly relations will appear these days, and we will be able to deal with them.»
When asked whether the people of Artsakh place their hopes on Armenia, he said that they always place their hopes on Armenia. “Armenia is different, the government is different. Our case is with people. I'm not a politician, but I say what I see."
The Primate of the Artsakh diocese considered impossible the future of Artsakh as part of Azerbaijan.
And to the questions whether Armenia recognizes Artsakh as part of Azerbaijan, what are the moods in Artsakh, whether the inhabitants think about joining the Russian Federation, the Primate of the Artsakh diocese answered: “People understand that the current Armenian authorities did not express their opinion yesterday, it was part of their thoughts, but it was not the time to show it.”