Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոցում հնարավոր է պատարագներ մատուցվեն
Արցախի թեմի նորանշանակ առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը նշանակումից հետո լրատվամիջոցների հետ իր առաջին հարցազրույցում «Ռադիոլուրի» հետ խոսել է առաջիկա անելիքների ու կարեւոր քայլերի մասին։ Արցախ կմեկնի արդեն օրերս։
Փետրվարի 7–ին Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր եկեղեցում կմատուցվի թեմակալ առաջնորդի առաջին պատարագը։ Իսկ այս ընթացքում մի շարք կարեւոր քայլեր արդեն ձեռնարկվել են․
Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարում և Արցախի մյուս՝ հայկական կողմի վերահսկողությունից դուրս մնացած վանական համալիրներում ռուս խաղաղապահների վերահսկողությամբ հոգևոր առաքելություն իրականացնելու ուղղությամբ բանակցություն է տարվում․ անգամ բարձրաստիճան քննարկումներ են եղել։ Արցախի թեմի նորանշանակ առաջնորդը լիահույս է՝ դրական արձագանքները չեն ուշանա։
Նամակներ են ուղղվել նաև Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորքերի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովին՝ հայկական կողմի վերահսկողությունից դուրս մնացած տարածքների հոգևոր արժեքների դուրս բերման համար։ Առաջիկա օրերին ակնկալվում է պատասխանը։
Արցախի թեմը պատերազմի այս ելքի պատճառով սեղմվել է, փոքրացել, սակայն առաքելությունը մեծ է, հիմա՝ ավելի մեծ՝ ասել է Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ով նախկինում Հայաստանի զինված ուժերի հոգեւոր առաջնորդն էր։

The newly appointed Primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan, in his first interview with the media after his appointment, told "Radiolur" about the upcoming events and important steps. One of these days he's going to Artsakh.
The first liturgy of the diocesan leader will be served on February 7 at the Church of the Most Holy Theotokos in Stepanakert. And during this time, a number of important steps have already been taken ․
Negotiations are underway in the Shushi Cathedral of the Holy Savior Ghazanchetsots and in other monastic complexes of Artsakh, not controlled by the Armenian side, to carry out a spiritual mission under the control of Russian peacekeepers. There were even high-level discussions. The newly-appointed head of the Artsakh Diocese is full of hope that a positive reaction will not be long in coming.
Letters were also sent to Rustam Muradov, the commander of the Russian peacekeeping troops stationed in Artsakh, with the aim of extracting spiritual values in the territories not controlled by the Armenian side. The answer is expected in the coming days.
The Artsakh diocese has shrunk because of this outcome of the war, but the mission is great, now it is bigger, said Bishop Vrtanes Abrahamyan, who was previously the spiritual leader of the Armenian Armed Forces.