Համբարձման տոնը Բերձորի Ս. Համբարձման եկեղեցում
Համբարձումը հարուցյալ Հիսուսի մարմնով երկինք բարձրանալու և Հոր աջ կողմում նստելու հիշատակն է, որը եզրափակումն է Քրիստոսի երկրային առաքելության: Փրկիչը մարմնով բաժանվեց մարդկանցից, սակայն մշտապես նրանց հետ է Սուրբ Հոգու միջոցով:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցում այս տոնին հիշատակվում է նաեւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության Աթոռը 1441 թվականին Կիլիկիայի Սիս քաղաքից Ս. Էջմիածին փոխադրելու պատմական օրը:
Սուրբ Համբարձման անունը կրող Արցախի թեմի միակ եկեղեցին այսօր տոնախմբում էր Սուրբ Համբարձման տոնը։ Թեմակալ առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի օրհնությամբ և տնօրինությամբ, Ասկերանի շրջանի Պատարայից Խաչեն ընկած ենթաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանը ուխտի Սուրբ և Անմահ Պատարագ մատուցեց, որին մեծ ոգևորությամբ ու կարոտով սպասում էին տեղի բնակիչները, որովհետև անձամբ էին ճանաչում Տեր Հորը ու մինչ պատերազմը ամեն կիրակի էին կարողանում հաղորդվել Աստծուն և նրա սպասավորին, քանզի Տեր հայրը Քաշաթաղի շրջանի հոգևոր հովիվն էր պատերազմից առաջ։ Բերձոր քաղաքը և Աղավնո համայնքը առանձնակի նշանակությամբ միշտ գտնվում է Արցախի թեմի առաջնորդի ուշադրության կենտրոնում, ում օրհնությամբ և տնօրինությամբ ամիսը մեկ անգամ թեմի հոգևորականները Սուրբ և Անմահ Պատարագ են մատուցում Ս. Համբարձման եկեղեցում՝ մշտապես հոգևոր խնամքի  և ուշադրության տակ պահելով տեղի ժողովրդին։
Պատարագի ավարտին տեղի երիտասարդների ու երեխաների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ նաև գեղեցիկ միջոցառում՝ համեմված ազգային երգ ու պարով, որը կազմակերպվել էր Աղավնո համայնքի կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչների և «Մշակույթամետ»-ի համատեղ ջանքերով։
Նաև համայնքի 16 ընտանիքներին տրամադրվեց մատաղի տեսքով օգնություն, որի համար շնորհակալություն ենք հայտնում «Բեկոն Պրոդուկտ» գործարանի գործադիր տնօրեն Դավիթ Մարգարյանին։

«На престол Свой взошел Бог под возгласы радости, Господь — под звук трубный» (Псалтирь 46:6)
Вознесение возродившегося Христа – память о том, как тело его поднялось на небо и село справа от Отца, которым практически завершается этап земного правления Христа. Господь телом и покинул нас, но духом он всегда с нами.
Армянская Апостольская Святая Церковь в этот праздник также упоминает исторический день перемещения католикосата из города Сиса в Киликии в Эчмиадзин в 1441 году.
Единственная церковь Арцахской епархии имени Святого Вознесения отмечала сегодня праздник Вознесения Господня. По благословению Его Преосвященства Епископа Вртанеса Абрамяна, главы Арцахской Епархии, пастора подрегиона от Патары до Хачена Аскеранского района отец Бениамина Цатурян отслужил Святую и Бессмертную Литургию, которой с большим вдохновением и нетерпением ждали местные жители, потому что они лично знали отца и до войны каждое воскресенье они могли причащаться Богу, его слуге, ибо до войны отец Бениамина Цатурян был пастором Кашатагского района. Город Бердзор и село Агавно всегда находится в центре особого внимания главы Арцахской епархии, по благословению и под его руководством которого священнослужители Епархии совершают Святую и Бессмертную литургию в церкви св. Вознесения, всегда заботясь и держа в центре внимания местных жителей.
По окончании литургии состоялось красивое мероприятие национальными песнями и танцами с участием местной молодежи и детей, которое было организовано совместными усилиями «Мшакутамета» и педагогов воскресной школы села Агавно.
А также 16 семей села получили помощь, за что мы благодарим исполнительного директора фабрики «Бекон Продукт» Давида Маргаряна.