Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն ընդունել է մարշալ Բաղրամյանի անվան պատմահայրենասիրական երիտասարդական շարժման հիմնադիրներին և ակտիվիստներին:
Սրբազան Հայրն իր օրհնությունը բերեց շարժման գործունեությանը և կարևորեց 1941-1945թթ. Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցների հիշատակի հավերժացումը, որոնք հասան ֆաշիզմի և նացիզմի դեմ երկար սպասված Մեծ Հաղթանակին:
Քննարկվել են երիտասարդության հայրենասիրական դաստիարակության, վետերանների և Մեծ հայրենական պատերազմի հուշարձանների նկատմամբ հոգածության հարցերը:

Meeting with the founders and activists of the Historical and patriotic youth movement
The Primate of the Artsakh Diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan received the founders and activists of the Historical-Patriotic Youth Movement named after Marshal Baghramyan.
His Grace blessed the activities of the Movement and noted the importance of perpetuating the memory of the participants in the Great Patriotic War of 1941-1945, who achieved the long-awaited Great Victory over fascism and Nazism.
Issues of patriotic education of youth, care for veterans and monuments of the Great Patriotic War were discussed.
Particular attention at the meeting was paid to the strengthening of Russian-Armenian spiritual ties.