2021թ. օգոստոսի 3-ին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդի նստավայրում տեղի է ունեցել թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիպումը Ստեփանակերտի ս. Հակոբ եկեղեցու Ծխական խորհրդի անդամների հետ՝ եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպումը Տերունական աղոթքով բացեց Վրթանես սրբազան Աբրահամյանը, այնուհետև տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը ծանոթացրեց թեմակալ առաջնորդին պատերազմից հետո ընտրված Ծխական խորհրդի անդամների հետ:
Վրթանես եպիսկոպոսը ներկայացրեց իր տեսլականը պատերազմի հետևանքով հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակում թեմի առաջնահերթ խնդիրների և Ծխական խորհրդի անելիքների վերաբերյալ:
Որպես եկեղեցու գլխավոր նպատակ Վրթանես սրբազան Աբրահամյանը նշեց եկեղեցու և հավատի էության քարոզումը ժողովրդին: Նա կարևորեց նաև Արցախի հանրապետության հսկողության տակ գտնվող եկեղեցիների չափագրումը և թշնամու հսկողության տակ անցածների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրումն ու համապատասխան միջազգային կառույցներին ներկայացումը, եկեղեցու սպասավորների և կից կառույցների հավատավոր ժողովրդի հետ հանդիպումները, համայնքների եկեղեցական կյանքի զարթոնքի աջակցությունը, հոգևոր զրույցների և ուխտագնացությունների մասնակցությունը:
Ծխական խորհրդի անդամները ներկայացրեցին իրենց առաջարկություններն ու մտահոգությունները Արցախի հիմնախնդիրների վերաբերյալ, քննարկվեցին հոգևոր-եկեղեցական ոլորտում առկա խնդիրները` մասնավորապես սպասավորների համալրման, եկեղեցիների բարեկարգման, եկեղեցուն կից գործող կառույցների` Ծխական խորհուրդների, Տիկնաց և Երիդասարդաց միությունների գործունեության և բարեգործական միջոցառումների կազմակերպման աջակցության հարցերը:

On August 3, 2021, saw the Primate of the Artsakh Diocese Bishop Vrtanes Abrahamyan meet with members of Stepanakert st. Hakob Church members. The parish council was headed by the pastor of the church reverend Minas Movsisyan.
His Excellency began the meeting with the Lord's Prayer, then the reverend introduced the members of the parish council elected after the war.
Bishop Vrtanes presented his vision of the post-war priorities of the diocese, namely those facing the parish council.
His Excellency believed preaching to be the core of faith and a major purpose of the church. He also noted the importance of measuring church buildings under Artsakh control and generating a technical-cultural description of churches under Azeri control to submit to international authorities. His Excellency emphasized meetings between the clergy and the congregation to revive inclusive parish life, engagement in spiritual talks and pilgrimages.
The members of the parish council shared their concerns and intentions, discussed relevant problems, namely of shortage of deacons and clergy, restoration of churches and aid to parish, in particular to women's and youth unions and their undertakings.