2021թ. օգոստոսի 3-ին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդի նստավայրում տեղի է ունեցել թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիպումը Ստեփանակերտի ս. Հակոբ եկեղեցու Ծխական խորհրդի անդամների հետ՝ եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպումը Տերունական աղոթքով բացեց Վրթանես սրբազան Աբրահամյանը, այնուհետև տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը ծանոթացրեց թեմակալ առաջնորդին պատերազմից հետո ընտրված Ծխական խորհրդի անդամների հետ:
Վրթանես եպիսկոպոսը ներկայացրեց իր տեսլականը պատերազմի հետևանքով հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակում թեմի առաջնահերթ խնդիրների և Ծխական խորհրդի անելիքների վերաբերյալ:
Որպես եկեղեցու գլխավոր նպատակ Վրթանես սրբազան Աբրահամյանը նշեց եկեղեցու և հավատի էության քարոզումը ժողովրդին: Նա կարևորեց նաև Արցախի հանրապետության հսկողության տակ գտնվող եկեղեցիների չափագրումը և թշնամու հսկողության տակ անցածների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրումն ու համապատասխան միջազգային կառույցներին ներկայացումը, եկեղեցու սպասավորների և կից կառույցների հավատավոր ժողովրդի հետ հանդիպումները, համայնքների եկեղեցական կյանքի զարթոնքի աջակցությունը, հոգևոր զրույցների և ուխտագնացությունների մասնակցությունը:
Ծխական խորհրդի անդամները ներկայացրեցին իրենց առաջարկություններն ու մտահոգությունները Արցախի հիմնախնդիրների վերաբերյալ, քննարկվեցին հոգևոր-եկեղեցական ոլորտում առկա խնդիրները` մասնավորապես սպասավորների համալրման, եկեղեցիների բարեկարգման, եկեղեցուն կից գործող կառույցների` Ծխական խորհուրդների, Տիկնաց և Երիդասարդաց միությունների գործունեության և բարեգործական միջոցառումների կազմակերպման աջակցության հարցերը:

Встреча с членами приходского совета церкви Святого Акопа в Степанакерте
3 августа 2021 года предстоятель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абраамян встретился с членами приходского совета церкви Святого Акопа в Степанакерте, возглавляемого пастором церкви отцом Минасом Мовсисяном.
Епископ Вртанес начал собрание молитвой «Отче наш», затем отец Минас Мовсисян представил избранных после войны членов приходского совета епархиальному лидеру.
Епископ Вртанес представил свое видение о приоритетных задачах епархии в послевоенном положении, а также о задачах приходского совета.
В качестве главной цели церкви епископ Вртанес Абрамян отметил проповедование сущности веры и церкви народу. Он также отметил о важности обмера церквей, находящихся под контролем Республики Арцах, и сбор информации о церквях, находящихся под контролем врага. Это даст возможность представить всю информацию в соответствующие международные организации. Епископ отметил, что не маловажным являются встречи церковных служителей с верующими, активная поддержка пробуждения церковной жизни и участие в духовных беседах и паломничествах.
Члены приходского совета рассказали о своих предложениях и озабоченности по вопросам Арцаха, обсудили проблемы, существующие в церковно-духовной сфере, в частности вопросы кадрового обеспечения, благоустройства церквей, поддержки приходских структур, деятельности приходских советов, деятельности женских и молодежных союзов и поддержки благотворительных акций.