Հանդիպում Վալերի Բուայեի հետ Ֆրանսիայի Սենատում
Ֆրանսիայի քաղաքական գործիչ, պատգամավոր Վալերի Բուայեն Սենատում ընդունել է Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին և Մարտակերտի շրջանի հոգևոր հովիվ, Դադիվանքի նախկին վանահայր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին։
«Արցախում բախվելով Ադրբեջանի սպառնալիքին՝ մի քանի ամիս առաջ Դադիվանքում ինձ ընդունեց Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը։ Ես ուզում էի կրկին հանդիպել նրան Սենատում:
Մինչ միջազգային հանրությունը լիովին ներգրավված է Ուկրաինայում պատերազմի մեջ, ես ևս մեկ անգամ խնդրում եմ կառավարությանը, Եվրոպական միությանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին միջամտել և պաշտպանել հայ բնակչությանը և մշակութային ժառանգությունը»,- իր էջում գրել է Վալերի Բուայեն:
Ավելի ուշ Վալերի Բուայեն խոսել է նաև վերջին ժամանակներում Ադրբեջանի կողմից հայկական գյուղերի նկատմամբ իրականացված ոտնձգությունների մասին, նշելով.
«Հարյուրավոր գյուղացիներ՝ ներառյալ երեխաները, դեռևս իրենց տնից հեռու են ապրում: Իսկ ադրբեջանական բանակը հետ չի քաշում իր զորքերը, դեռ ավելին՝ ամրապնդում է իր դիրքերը»:
Իր գրառման մեջ խոսելով 2020 թվականի Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի մասին, նա նշել է.
«Նրանց մեջ կենդանացել է ցեղասպանի ոգին: Իսկ աշխարհը լուռ հետևում է առանց որևէ բան անելու: Ոտնձգությունները շարունակվում են անտարբերության մթնոլորտում»:

Французский политик, депутат Валери Буайе приняла в Сенате главу Арцахской епархии епископа Вртанеса Абрамяна и пастора Мартакертского района, прежнего настоятеля монастыря Дадиванк, отца Ованеса Ованнисяна.
«Столкнувшись с угрозой со стороны Азербайджана в Арцахе, несколько месяцев назад отец Ованес Ованнисян принял меня в монастыре Дадиванк. Я хотела снова встретиться с ним в Сенате.
В то время как международное сообщество полностью вовлечено в войну в Украине, я еще раз прошу правительство, Европейский Союз, ЮНЕСКО вмешаться, чтобы защитить армянское население и его культурное наследие»: написала Валери Буайе на своей странице.
Позже Валери Буайе также рассказала о недавних посягательствах Азербайджана на армянские села, отметив:
«Сотни жителей села, в том числе дети, по-прежнему живут далеко от дома. «А азербайджанская армия не выводит свои войска, более того, укрепляет свои позиции».
Говоря о широкомасштабной агрессии Азербайджана в 2020 году, она отметила:
«В них ожил дух геноцида. А мир молча следит и ничего не делает. Посягательства продолжаются в атмосфере равнодушия».