Ֆրանսիա այցի կապակցությամբ Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը և Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ֆրանսիայի հայոց թեմի նորանշանակ առաջնորդ Տեր Գրիգոր վարդապետ Խաչատրյանի ուղեկցությամբ հյուրընկալվել են: Ֆրանսիայում գործող հայկական «Ռադիո ԱՅԲ» ռադիոընկերության տաղավար։
Հարցազրուցավար Մարիետա Ղարապետյանի հարցին թե որն է այցի նպատակը Վրթանես Սրբազանը նշեց, որ Ֆրանսիա են այցելել Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդի և «ՍՕՍ արևելքի քրիստոնյաներ» միավորման հրավերով՝ որոշ ծրագրերի իրականացման նպատակ հետապնդելով։
Վրթանես Սրբազանը շնորհավորեց Ֆրանսիայի հայոց թեմի նորընտիր առաջնորդին՝ մաղթելով հաջողություններ իր եկեղեցական, հայրենասիրական ճանապարհին։
Հաղորդավարուհու հարցին, թե ինչ վիճակում է հիմա գտնվում վիրավոր Արցախը, Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը պատասխանել է, որ Արցախը այսօր դժվար օրեր է ապրում, սակայն Արցախը նախկինում էլ անցել է շատ դժվարին պահերի միջով և որ արցախցիներին չեն կարող վախեցնել հումանիտար, ֆիզիկական տեռորով։ Ըստ Սրբազան հոր՝ Արցախը այսօր սպասում է գերտերությունների կողմից հանգամանալից պատասխանի՝ ադրբեջանական ոտնձգությունների վերաբերյալ։
Այն հարցին թե կանգուն է դեռ արդյոք Դադիվանքը, Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը պատասխանել է.
«Իհարկե, Դադիվանքը դեռ աղոթում է մեր համար։ Մեր հոգևոր հայրերը՝ ռուս խաղաղապահների օգնությամբ այսօր Դադիվանքը գործում է, աղոթում է և սպասում է մեր քայլերին, որովհետև Դադիվանքը այժմ գտնվում է կղզիացած վիճակում»։
Տեր Գրիգոր վարդապետ Խաչատրյանին ուղղված հարցին, թե Ֆրանսիան որպես բարեկամ երկիր ինչպես կարող է օգտակար լինել հայ պատմամշակութային ժառանգության պահպանման գործում, Սրբազան հայրը պատասխանել է.
«Նախ և առաջ մենք՝ հայերս պետք է կազմակերպվենք և մեր մշակութային ժառանգությանը վերաբերվենք որպես գերագույն արժեքի և մնացյալը նույն կերպ կվարվի»։
Տեր Գրիգոր վարդապետ Խաչատրյանը նշեց նաև, որ հաջորդ օրը Ֆրանսիայում Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ, Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը կմատուցի սուրբ պատարագ։
Հարցազրույցի ընթացքում խոսվեց նաև արցախյան պատերազմի, դրա հետևանքների, Արցախում տիրող իրավիճակի մասին, ինչպես նաև ադրբեջանական ներկայիս սադրանքների և դրանց կանխարգելման ուղիների վերաբերյալ։

По случаю визита во Францию глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абраамян и отец Ованес Ованнисян в сопровождении новоназначенного главы Армянской епархии Армянской Апостольской церкви во Франции, архимандрита Григора Хачатряна были в гостях у армянского радио «Айб» во Франции.
На вопрос интервьюера Мариеты Гарапетян, какова цель визита, епископ Вртанес отметил, что они посетили Францию по приглашению главы Армянской епархии во Франции и союза христиан Востока SOS, преследуя цель реализации некоторых программ.
Епископ Вртанес поздравил новоизбранному главу Армянской епархии во Франции, пожелав ему успехов на церковно-патриотическом пути.
На вопрос ведущего о нынешнем состоянии раненного Арцаха, епископ Вртанес Абрамян ответил, что сегодня Арцах переживает трудные дни, но Арцах и раньше переживал очень тяжелые моменты и что народ Арцаха не могут запугать ни гуманитарным, ни физическим террором. По словам Его Преосвященства, сегодня Арцах ждет подробного ответа от сверхдержав относительно азербайджанских посягательств.
На вопрос, действует ли до сих пор Дадиванк, отец Ованес Ованнисян ответил.
«Конечно, Дадиванк до сих пор молится за нас. Благодаря нашим священнослужителям и российским миротворцам сегодня Дадиванк действует, молится, ждет наших шагов, потому что Дадиванк сейчас находится в состоянии острова».
На вопрос, адресованный отцу Григору Хачатряну, чем Франция, как дружественная страна может быть полезна для сохранения армянского историко-культурного наследия, Его Преосвященствот ответил.
«В первую очередь мы-армяне, должны организоваться, относиться к нашему культурному наследию как к высшей ценности и остальные поступят так же».
Архимандрит Григор Хачатрян также отметил, что на следующий день во Франции под председательством епископа Вртанеса Абрамяна отец Ованес Ованнисян отслужит святую литургию.
В ходе интервью, обсуждались темы об Арцахской войне, ее последствиях, ситуации в Арцахе, а также о нынешних азербайджанских провокациях и способах их предотвращения.