Հայոց Եկեղեցին շարունակում է տոնել Սուրբ Ծնունդը
Այսօր` հունվարի 8-ին, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին դեռ շարունակում է տոնել Սուրբ Ծնունդը և Աստվածահայտնությունը։
Տոնի առթիվ Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղի Սուրբ Գևորգ եկեղեցում թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ Սուրբ և Անմահ Պատարագ մատուցեց տեղի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանը։
Սուրբ Պատարագին իրենց մասնակցությունն են բերել Արցախի թեմից արժանապատիվ Տեր Անդրեաս քահանա Թավադյանը, բարեշնորհ և բարեկրոն մեր հոգևոր եղբայրները։
Արարողությանը ներկա էին համայնքի հավատավոր զավակները, տեղի դպրոցի տնօրենությունը իր ուսուցչական անձնակազմով, Սուրբ Գևորգ եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցի սաները, տիկնանց և երիտասարդաց միության անդամները։
Պատարագիչ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանը իր քարոզի սկզբում շնորհակալություն հայտնեց Սրբազան Հորը իր ներկայությամբ պատվելու և ուրախություն պարգևելու իրեն և իր հավատավոր հոտին, այս գեղեցիկ և կարևոր օրը իր համայնքում անցկացնելու համար։ Տեր Բենիամինը իր քարոզում ներկայացրեց Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտության տոնի կարևորությունը, այդ տոնով միավորվելու, հոգով խաղաղություն գտնելու և այդ միասնությամբ ու խաղաղությամբ պայքարելու այս դժվարին օրերին։
Հավարտ Պատարագի իր օրհնության, շնորհավորական և շնորհակալական խոսքը ասեց նաև Սրբազան Հայրը` հորդորելով մտքով, մարմնով և հոգով միավորված առաջ ընթանալու դեպի գեղեցիկը և Աստվածահաճոն, որն է փրկության ճանապարհը։

Сегодня, 8 января, Армянская Апостольская Святая Церковь продолжает праздновать Св. Рождество и Богоявление.
По случаю праздника в церкви Св. Геворга села Астгашен Аскеранского района под председательством главы Арцахской Епархии епископа Вртанеса Абрамяна, местный духовный пастօр, преподобный отец Бениамин Цатурян отслужил Святую и Бессмертную литургию.
В Святой Литургии приняли участие преподобный отец Андреас Тавадян и наши благочестивые духовные братья.
В церемонии приняли участие верующие чада общины, дирекция местной школы с педагогическим составом, учащиеся воскресной школы церкви Св. Геворга, члены женского и молодежного союза.
В начале своей проповеди преподобный отец Бениамин Цатурян поблагодарил главу епархии за то, что почтил его своим присутствием и доставил радость ему и его верной пастве и за то, что провел этот прекрасный и важный день в своей общине. В своей проповеди отец Бениамин представил важность Рождества и Богоявления, чтобы объединиться, обрести мир в душе и бороться с этим единством в эти трудные дни.
Владыка также произнес благословляющую, поздравительную и благодарственную речь по окончании Литургии, призвав в едином порыве разума, тела и души идти вперед к прекрасному и Богоугодному, что и есть путь спасения.