Եկեղեցական արարողակարգի համաձայն այս կիրակի նույնպես Արցախի թեմի բոլոր եկեղեցիներում մատուցվեց Սուրբ Պատարագ՝ այս անգամ կրելով Կարմիր Կիրակիի խորհուրդը։
Կարմիր Կիրակին խորհրդանշում է Քրիստոսի ու եկեղեցու և հավատքի համար մարտիրոսացած նահատակների սուրբ արյունը։ Հետաքրքիր պատահականությամբ այս տարի Կարմիր կիրակին նշվում է մայիսի 8-ին՝ համայն հայության համար հաղթական խորհուրդ ունեցող օրը, ինչը կերտվեց հայրենիքի ու հավատքի համար մարտիրոսացած մեր նահատակների արյամբ։
Կարմիր կիրակիի օրը Ստեփանակերտի Սբ. Աստվածածին Մայր Տաճարում Պատարագի սուրբ արարողությունը կատարվեց ձեռամբ ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Տեր Մովսես վարդապետ Սարգսյանի՝ հանդիսապետությամբ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի։
Պատարագին մասնակից էին Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք և բարձրաստիճան զինվորականներ՝ Պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև բազում հավատացյալ մեր քույրերն ու եղբայրները։ Միասնաբար աղոթք բարձրացվեց առ Աստված՝ հայրենիքի անսասանության համար, այն համոզմունքով որ Աստված միշտ լսում է մեր աղոթքները։

Согласно церковному обряду, во всех церквях Арцахской епархии в это воскресенье тоже была отслужена Святая литургия, на этот раз символизируя Красное Воскресенье.
Красное воскресенье символизирует святую кровь Христова и мучеников павшие за веру и церковь. По интересному совпадению, в этом году Красное Воскресенье отмечается 8 мая, в день, который имеет символ победы для всех армян, созданный кровью наших солдат, павших за родину и веру.
В Красное Воскресенье в Кафедральном соборе св. Богородицы Степанакерта Святую литургию отслужил духовный предводитель ВС РА архимандрит Мовсес Саргсян, под председательством главы Арцахской епархии епископа Вртанеса Абрамяна.
В литургии приняли участие государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, другие официальные лица, высокопоставленные военные во главе с министром армии обороны Камо Варданяном, а также многие наши верующие братья и сестры. Все вместе молились Богу о стабильности родины, с убеждением, что Бог всегда слышит наши молитвы.