Ս.թ. նոյեմբերի 21-ին Մաճկալաշեն գյուղի մոտակա դիրքերից մեկում տեղի ունեցավ խաչքարի բացում՝ ի հիշատակ Արցախյան 44-օրյա պատերազմում նահատակված Մաճկալաշեն գյուղի հերոսների: Խաչքարի օրհնությունը կատարվել է ձեռամբ Արցախի թեմի հոգևոր հովիվ Տեր Անդրեաս քահանա Թավադյանի: Բացման և օրհնության արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավար էդիկ Ավանեսյանը, Մաճկալաշենի գյուղապետ Լեռնիկ Ավանեսյանը, նահատակ հայորդիների հարազատները և ընկերները, դիրքապահ զինվորները: Խաչքարի օրհնությունից հետո կայացավ ծաղիկների խոնարհում:
Քարոզով դիմելով արարողության մասնակիցներին՝ Տեր Անդրեասը նշեց.
«Խաչքարի տեղադրումով մենք հավերժացնում ենք մեր այն եղբայրների հիշտակը, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին հանուն մեր այսօրվա խաղաղ կյանքի։ Նրանք իրենց նահատակությամբ մեզ կյանք պարգևեցին և մենք պարտավոր ենք ավելի մեծ պատասխանատվությամբ շարունակել Արցախ աշխարհը զորացնելու ու կանգուն պահելու սրբազան առաքելությունը։ Ինչպես Գողգոթան քրիստոնյաների համար դարձավ նվիրական սրբազան վայր, այնպես էլ այս բարձունքը, որտեղ տեղադրվել է խաչքարը, համայնքի համար պիտի դառնա սրբազան մի վայր, որը տեղի դիրքապահներին միշտ կփոխանցի նահատակների նվիրյալ ոգին և աննկուն կամքը»:

Открытие хачкара в память о погибших села Мачкалашен
21 ноября на одной из близлежащих постов села Мачкалашен совершилось открытие хачкара в память о героях села Мачкалашен, погибших в 44-дневной Арцахской войне. Освящение хачкара совершил священник Арцахской епархии отец Андреас Тавадян. В церемонии открытия приняли участие Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, глава администрации Мартунинского района Эдик Аванесян, глава села Мачкалашен Лерник Аванесян, родственники и друзья погибших, а также солдаты. После освящения хачкара были возложены цветы.
Обращаясь к присутствующим с проповедью, отец Андреас отметил:
«Устанавливая хачкар, мы увековечиваем память наших братьев, отдавших свои жизни во имя нашей мирной жизни. Своей гибелью, они подарили нам жизнь. мы обязаны с большей ответственностью продолжать священную миссию по укреплению и сохранению мира в Арцахе. Как Голгофа стала священным местом для христиан, так и этот холм, на котором установлен хачкар, должен стать священным местом для жителей общины, передавая местным военнослужащим непоколебимый дух."