Կիրակնօրյա դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում
Արցախում տեղի ունեցան կիրակնօրյա դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ՝ ՀԱՍԵ Արցախի թեմի և հայ-դանիական բարեգործական առաքելության համագործակցությամբ, ինչպես նաև Ահ կառավարության աջակցությամբ։
Արցախի թեմի առաջնորդը ողջունեց վերապատրաստման առաջին դասընթացին մասնակցած ուսուցիչներին և շնորհակալություն հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն ունեցած այդ կարևոր գործում։ Սրբազան հայրը նշեց, որ մեր երեխաներին դաստիարակելով` մենք մեր միտքն ու հավատքը կփոխանցենք նրանց, ինչը կտանի մեզ դեպի պետականաշինություն, եկեղեցաշինություն և ազգապահպանություն։ Ծրագրի կարևորությունը հաստատեց նաև դասընթացին ներկա գտնվող ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը՝ նշելով, որ մեր ազգն ունի հոգևոր զարթոնքի կարիք։
Ծրագիրը, որը մեկնարկել է Մարտակերտում՝ մեկ կիրակնօրյա դպրոցով և երկու ուսուցչով, հիմա արդեն իր արմատներն է տարածում իր շուրջը։ Արցախի թեմի նախաձեռնությամբ կիրակնօրյա դպրոցներ կբացվեն 10 կրթօջախում։

Переподготовка учителей воскресных школ
В Арцахе проводились курсы переподготовки учителей воскресных школ по сотрудничеству Арцахской епархии и армяно-датской благотворительной миссии, а также при содействии Правительства Республики Арцах.
Глава Арцахской епархии приветствовал учителей, участвовавших в первых курсах переподготовки, и выразил благодарность всем тем, кто внес свой вклад в это важное дело. Его Святейшество отметил, что, воспитывая наших детей, мы передадим им свои мысли и веру, что приведет нас к государственному строительству, строительству церквей и сохранению нации. Важность программы подтвердила также присутствовавшая на курсе министр ОНКС Республики Арцах Лусине Караханян, отметив, что наш народ нуждается в духовном пробуждении.
Программа, которая стартовала в Мартакерте, с одной воскресной школой и двумя учителями, теперь уже распространяет свои корни вокруг себя. По инициативе Арцахской епархии воскресные школы откроются в 10-и образовательных центрах.