Կիրակնօրյա դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում
Արցախում տեղի ունեցան կիրակնօրյա դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ՝ ՀԱՍԵ Արցախի թեմի և հայ-դանիական բարեգործական առաքելության համագործակցությամբ, ինչպես նաև Ահ կառավարության աջակցությամբ։
Արցախի թեմի առաջնորդը ողջունեց վերապատրաստման առաջին դասընթացին մասնակցած ուսուցիչներին և շնորհակալություն հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն ունեցած այդ կարևոր գործում։ Սրբազան հայրը նշեց, որ մեր երեխաներին դաստիարակելով` մենք մեր միտքն ու հավատքը կփոխանցենք նրանց, ինչը կտանի մեզ դեպի պետականաշինություն, եկեղեցաշինություն և ազգապահպանություն։ Ծրագրի կարևորությունը հաստատեց նաև դասընթացին ներկա գտնվող ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը՝ նշելով, որ մեր ազգն ունի հոգևոր զարթոնքի կարիք։
Ծրագիրը, որը մեկնարկել է Մարտակերտում՝ մեկ կիրակնօրյա դպրոցով և երկու ուսուցչով, հիմա արդեն իր արմատներն է տարածում իր շուրջը։ Արցախի թեմի նախաձեռնությամբ կիրակնօրյա դպրոցներ կբացվեն 10 կրթօջախում։

Retraining of Sunday School Teachers
Retraining courses for Sunday school teachers were held in Artsakh in cooperation between the Artsakh Diocese and the Armenian-Danish charitable mission, as well as with the assistance of the Government of the Republic of Artsakh.
The Primate of the Artsakh Diocese welcomed the teachers who participated in the first courses and expressed gratitude to all those who contributed to this important cause. His Holiness noted that by educating our children, we will pass on our thoughts and faith to them, which will lead us to nation-building, the construction of churches and the preservation of the nation. The importance of the program was also confirmed by the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Artsakh Lusine Karakhanyan, who was present at the course, noting that our people need spiritual awakening.
The program, which started in Martakert, with one Sunday school and two teachers, is now spreading its roots around itself. Sunday schools will be opened in 10 educational centers on the initiative of the Artsakh Diocese.