ՄԱԿ — ի իրավախորհրդատուի այցը Արցախ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ, հուլիսի 11-15-ը աշխատանքային այցով Արցախում էր գտնվում մարդու իրավունքների պաշտպանության գծով իրավաբան, ՄԱԿ-ի իրավախորհրդատու Շիլա Փայլանը՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան, Բարեշնորհ Դավիթ սարկավագ Սահակյանի ուղեկցությամբ:
Այցի շրջանակներում Շիլա Փայլանը Արցախի թեմի հոգևորականաց դասի առաջնորդությամբ, այցելել է Արցախի մի շարք սրբավայրեր, շրջել տարբեր բնակավայրերով՝ զրույց ու քննարկումներ ունենալով համայնքաբնակ մեր հայրենակիցների հետ։ Այցի ընթացքում տիկին Փայլանը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՀ մի շարք պետական այրերի հետ։
Տիկին Փայլանի Արցախ այցելության նպատակն էր՝ անցկացնել անկախ հետազոտություններ ու հարցազրույցներ՝ բնակչության անվտանգության և ապահովության պայմանները գնահատելու և միջազգային հանրությանը հաղորդ դարձնելու համար:

По благословению Его Святейшества, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, 11-15 июля в Арцахе с рабочим визитом находилась адвокат по защите прав человека, юрисконсульт ООН Шила Пайлан, в сопровождении священнослужителя Первопрестольного Святого Эчмиадзина, диакона Давида Саакяна.
В рамках визита Шила Пайлан под предводительством духовенства Арцахской Епархии посетила ряд святынь Арцаха, объездила различные населенные пункты, провела беседы и дискуссии с нашими соотечественниками проживающими в общинах. В ходе визита госпожа Пайлан также встретилась с рядом государственных деятелей Республики Арцах.
Целью визита госпожи Пайлан в Арцах было проведение независимого исследования и интервью для оценки условий безопасности населения и информирования об этом международного сообщества.