«AMSAR» / «ԱՄՍԱՐ» ՀԿ
2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը արցախահայության մոտ բնականորեն պատճառ դարձավ բազմաթիվ և բազմապիսի կորուստների և տրավմաների։ Պատերազմը բոլորից էլ խլեց ինչ որ մի թանկ բան։ Բազմաթիվ մարդիկ ստիպված թողնելով իրենց ծննդավայրը՝ տեղահանվեցին Արցախի և Հայաստանի տարբեր բնակավայրեր՝ փնտրելով կացարան ու անվտանգություն։ Պատերազմի թոհ ու բոհով անցած Արցախի տարբեր բնակավայրերից տեղահանված ընտանիքներից շատերն էլ բնակություն հաստատեցին Մարտակերտ քաղաքում։
Այս ամենից հետո Մարտակերում էլ ավելի են սրացել բնակարանային, կենցաղավարության հիմնախնդիրները և դրանցից ծնվող սոցիալ-հոգեբանական խնդիրները։ Ներկայումս քաղաք Մարտակերտում փաստացի բնակվում են Արցախի տարբեր շրջաններից տեղահանված շուրջ 240 ընտանիքներ` մոտ 908 մարդ։ Շատերը բնակություն են հաստատել այնպիսի տներում, որոնք երկար տարիներ բնակեցված չեն եղել և զուրկ են կոմունալ-կենցաղային տարրական պայմաններից։ Քիչ չեն նաև այնպիսի ընտանիքներն ու անհատները ովքեր, մինչև պատերազմն էլ փաստացի բնակվելով ք. Մարտակերտում, տարիներ շարունակ զրկված են միջին տարրական կենցաղային պայմաններից։ Անգամ հիգիենիկ առաջնահերթություն համարվող լոգանք ընդունելու պահանջմունքը այս ընտանիքներում և անհատների մոտ շաբաթներով ու ամիսներով մնում է չբավարարված։ Մի մասն էլ չունեն անձնական հիգիենային հետևելու հնարավորություն` հաճախ նաև գիտելիքներ և հմտություններ։ Որպես հետևանք այս ամենի՝ նրանք արժանանում են խտրական վերաբերմունքի փողոցում, առողջապահական հաստատություններում, տարբեր պետական և ոչ պետական կառույցներում՝ չկարողանալով իրացնել անգամ իրենց հիմնարար իրավունքները։
Ուստի նախատեսում ենք քաղաք Մարտակերտում ունենալ այնպիսի մի հաստատություն, որտեղ վերոնշյալ շահառուները կարող են շաբաթը մեկ անգամ լոգանք ընդունել, ստանալ մաքուր հագուստ և սնունդ։
3. Ծրագրի շահառուները (ուղղակի և անուղղակի)
Այս ծրագիրը նախատեսված է Մարտակերտում ապրող սոցիալապես անապահով այն ընտանիքների ու անհատների համար, ովքեր իրենց տանը չունեն լոգարան, կամ լոգանքի կազմակերպման հարցում դժվարությունների են հանդիպում։
Համայնքի սոցիալական աշխատողների կողմից կատարված կարիքների խորքային գնահատումների հիման վրա ընտրվել են այդպիսի առնվազն 40 շահառուներ՝ տարբեր սեռի և տարիքի։
Ծրագրի անուղղակի շահառու է հանդիսանում Մարտակերտ համայնքը, քանի որ այն կնպաստի համայնքում կենսամակարդակի բարձրացմանը, սոցիալական ներառմանը։
4. Ծրագրի նպատակը և խնդիրները
Ծրագրի հիմնական նպատակն է ք․Մարտակերտում լուծում տալ փոքր թվացող, սակայն ծրագրի շահառու խմբի համար իրականում առաջնային՝ լոգանքի կազմակերպան և իրականցման խնդրին, որն իր հերթին կկանխարգելի շատ այլ խնդիրների՝ առողջական, սոցիալական, հոգեբանական, առաջացումը կամ սրացումը։
Ծրագրի իրականացման արդյունքում նախատեսում ենք լուծում տալ հետևյալ խնդիրներին.
• ԱՀ ՀԱԵ Արցախի թեմին պատկանող Մարտակերտում գտնվող հոգևոր մշակույթի կենտրոնի տարածքում կառուցել լոգարան մի քանի առանձին լոգախցիկներով,
• հնարավորություն ընձեռել ծրագրի շահառու հանդիսացող անձանց անվճար հիմունքներով բավարարելու շաբաթական 1-2 անգամ լոգանք ընդունելու կենսական կարևոր պահանջմունքը,
• բաղնիքի կառուցումը դարձնել միջոց՝ կարիքավոր ընտանիքների կարիքների խորքային գնահատման, այլ սոցիալական ծրագրերի՝ հումանիտար աջակցության (հագուստ, տեղում 1 անգամյա տաք կերակուր և այլն) և զարգացման նախագծելու և նրանց ընդգրկելու համար։
5. Ծրագրի գործողությունները
• Ֆինանսական և նութական միջոցների հավաքագրում,
• լոգարանի կառուցում,
• լոգարանի սանիտարահիգիենիկ վիճակի մաքրությամբ զբաղվող աշխատողի աշխատանքի ընդունում,
• լվացքի մեքենայի և անհրաժեշտ հիգիենայի պարագաների գնում,
• շահառուների ներգրավում մաքրության աշխատանքների կազմակերպման գործում՝ լրացուցիչ վարձատրությամբ,
• շահառուներին կտրոնների տրամադրում, որով նրանք իրավունք կստանան անվճար օգտվելու ծառայությունից:
6. Ակնկալվող արդյունքները
Ակնկալում ենք արդյունքում ունենալ անվճար հիմունքներով գործող լոգարան, որտեղ առնվազն 40 անձ շաբաթական 1 անգամ կարող է լոգանք ընդունել և մաքուր հագուստ ստանալ։ Արդյունքում վերոնշյալ մարդկանց մոտ տեղի կունենա կյանքի որակի բարձրացում, իսկ հասարակության մոտ կձևավորվի ավելի դրական և ոչ խտրական վերաբերմունք այդ մարդկանց նկատմամբ։

«Равные условия чистоты и ухода»
В 2020 году 44-дневная война, развязанная Азербайджаном против Арцаха 27 сентября, естественно, принесла арцахцам много потерь и травм. Война отняла у всех что-то ценное. Многие люди были вынуждены покинуть место своего рождения и переселиться в разные населенные пункты Арцаха и Армении в поисках убежища и безопасности. Многие из семей-переселенцев из разных населенных пунктов Арцаха, прошедших через трудности войны, поселились в городе Мартакерте.
После всего этого в Мартакерте еще более обострились жилищно-бытовые проблемы и вытекающие из них социально-психологические проблемы. В настоящее время в городе Мартакерте проживает около 240 семей вынужденных переселенцев из разных районов Арцаха - около 908 человек. Многие поселились в таких домах, которые уже много лет не заселены и лишены элементарных коммунально-бытовых условий. Есть также много семей и личностей, которые до войны фактически жили в Мартакерте и годами лишены средних элементарных условий жизни. Даже потребность принятия ванны, которая считается гигиеническим приоритетом, остается неудовлетворенной в течение недель и месяцев в этих семьях. Некоторые из них не имеют возможности соблюдать личную гигиену, не имея часто также знаний и навыков. В результате всего этого они подвергаются дискриминации на улице, в медицинских учреждениях, в различных государственных и негосударственных учреждениях, не имея возможности защищать даже свои основные права.
Поэтому мы планируем иметь такое заведение в городе Мартакерте, где вышеназванные бенефициары смогут раз в неделю принимать ванну, получать чистую одежду и еду.
3. Бенефициары проекта (Непосредственные и посредственные)
Данная программа предназначена для социально незащищенных семей и граждан, проживающих в г. Мартакерте, которые не имеют дома санузла или сталкиваются с трудностями в организации бани.
Не менее 40 таких бенефициаров разного пола и возраста были отобраны на основе детальной оценки потребностей, проведенной социальными работниками сообщества.
Посредственным бенефициаром проекта является сообщество Мартакерта, так как он будет способствовать повышению уровня жизни в сообществе и социальной интеграции.
4. Цель и задачи проекта
Основная цель проекта - в Мартакерте обеспечить решение проблемы организации принятии ванн, которая кажется небольшой, но на самом деле является первичной для бенефициарной группы проекта, что в свою очередь предотвратит возникновение или обострение многих других медицинских, социальных, психологических проблем.
В результате реализации проекта мы планируем решить следующие задачи:
• На территории центра духовной культуры Мартакерта, пренадлежащий Арцахской епархии, построить санузел с несколькими отдельными душевыми кабинами,
• дать возможность бенефициарам программы удовлетворить жизненную потребность принятия бани 1-2 раза в неделю на бесплатной основе,
• разработки и включения других социальных программ, гуманитарной помощи (одежда, одноразовое горячее питание на месте и т.д.) и развития .
5. Действии проекта
• Сбор финансовых и материальных ресурсов,
• Строительство ванной комнаты,
• Принятие на работу работника, осуществляющего уборку санитарно-гигиенического состояния санузла,
• Приобретение стиральной машины и необходимых предметов гигиены,
• Привлечение бенефициаров к организации клининговых работ с дополнительным вознаграждением,
• Предоставление ваучеров бенефициарам, которые дадут им право на бесплатное использование услуги.
6. Ожидаемые результаты
В результате мы рассчитываем получить ванную комнату на бесплатной основе, где не менее 40 человек могут принять ванну и получить чистую одежду раз в неделю. В результате повысится качество жизни вышеназванных людей, а в обществе сформируется более позитивное и недискриминационное отношение к этим людям.