«AMSAR» / «ԱՄՍԱՐ» ՀԿ
2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը արցախահայության մոտ բնականորեն պատճառ դարձավ բազմաթիվ և բազմապիսի կորուստների և տրավմաների։ Պատերազմը բոլորից էլ խլեց ինչ որ մի թանկ բան։ Բազմաթիվ մարդիկ ստիպված թողնելով իրենց ծննդավայրը՝ տեղահանվեցին Արցախի և Հայաստանի տարբեր բնակավայրեր՝ փնտրելով կացարան ու անվտանգություն։ Պատերազմի թոհ ու բոհով անցած Արցախի տարբեր բնակավայրերից տեղահանված ընտանիքներից շատերն էլ բնակություն հաստատեցին Մարտակերտ քաղաքում։
Այս ամենից հետո Մարտակերում էլ ավելի են սրացել բնակարանային, կենցաղավարության հիմնախնդիրները և դրանցից ծնվող սոցիալ-հոգեբանական խնդիրները։ Ներկայումս քաղաք Մարտակերտում փաստացի բնակվում են Արցախի տարբեր շրջաններից տեղահանված շուրջ 240 ընտանիքներ` մոտ 908 մարդ։ Շատերը բնակություն են հաստատել այնպիսի տներում, որոնք երկար տարիներ բնակեցված չեն եղել և զուրկ են կոմունալ-կենցաղային տարրական պայմաններից։ Քիչ չեն նաև այնպիսի ընտանիքներն ու անհատները ովքեր, մինչև պատերազմն էլ փաստացի բնակվելով ք. Մարտակերտում, տարիներ շարունակ զրկված են միջին տարրական կենցաղային պայմաններից։ Անգամ հիգիենիկ առաջնահերթություն համարվող լոգանք ընդունելու պահանջմունքը այս ընտանիքներում և անհատների մոտ շաբաթներով ու ամիսներով մնում է չբավարարված։ Մի մասն էլ չունեն անձնական հիգիենային հետևելու հնարավորություն` հաճախ նաև գիտելիքներ և հմտություններ։ Որպես հետևանք այս ամենի՝ նրանք արժանանում են խտրական վերաբերմունքի փողոցում, առողջապահական հաստատություններում, տարբեր պետական և ոչ պետական կառույցներում՝ չկարողանալով իրացնել անգամ իրենց հիմնարար իրավունքները։
Ուստի նախատեսում ենք քաղաք Մարտակերտում ունենալ այնպիսի մի հաստատություն, որտեղ վերոնշյալ շահառուները կարող են շաբաթը մեկ անգամ լոգանք ընդունել, ստանալ մաքուր հագուստ և սնունդ։
3. Ծրագրի շահառուները (ուղղակի և անուղղակի)
Այս ծրագիրը նախատեսված է Մարտակերտում ապրող սոցիալապես անապահով այն ընտանիքների ու անհատների համար, ովքեր իրենց տանը չունեն լոգարան, կամ լոգանքի կազմակերպման հարցում դժվարությունների են հանդիպում։
Համայնքի սոցիալական աշխատողների կողմից կատարված կարիքների խորքային գնահատումների հիման վրա ընտրվել են այդպիսի առնվազն 40 շահառուներ՝ տարբեր սեռի և տարիքի։
Ծրագրի անուղղակի շահառու է հանդիսանում Մարտակերտ համայնքը, քանի որ այն կնպաստի համայնքում կենսամակարդակի բարձրացմանը, սոցիալական ներառմանը։
4. Ծրագրի նպատակը և խնդիրները
Ծրագրի հիմնական նպատակն է ք․Մարտակերտում լուծում տալ փոքր թվացող, սակայն ծրագրի շահառու խմբի համար իրականում առաջնային՝ լոգանքի կազմակերպան և իրականցման խնդրին, որն իր հերթին կկանխարգելի շատ այլ խնդիրների՝ առողջական, սոցիալական, հոգեբանական, առաջացումը կամ սրացումը։
Ծրագրի իրականացման արդյունքում նախատեսում ենք լուծում տալ հետևյալ խնդիրներին.
• ԱՀ ՀԱԵ Արցախի թեմին պատկանող Մարտակերտում գտնվող հոգևոր մշակույթի կենտրոնի տարածքում կառուցել լոգարան մի քանի առանձին լոգախցիկներով,
• հնարավորություն ընձեռել ծրագրի շահառու հանդիսացող անձանց անվճար հիմունքներով բավարարելու շաբաթական 1-2 անգամ լոգանք ընդունելու կենսական կարևոր պահանջմունքը,
• բաղնիքի կառուցումը դարձնել միջոց՝ կարիքավոր ընտանիքների կարիքների խորքային գնահատման, այլ սոցիալական ծրագրերի՝ հումանիտար աջակցության (հագուստ, տեղում 1 անգամյա տաք կերակուր և այլն) և զարգացման նախագծելու և նրանց ընդգրկելու համար։
5. Ծրագրի գործողությունները
• Ֆինանսական և նութական միջոցների հավաքագրում,
• լոգարանի կառուցում,
• լոգարանի սանիտարահիգիենիկ վիճակի մաքրությամբ զբաղվող աշխատողի աշխատանքի ընդունում,
• լվացքի մեքենայի և անհրաժեշտ հիգիենայի պարագաների գնում,
• շահառուների ներգրավում մաքրության աշխատանքների կազմակերպման գործում՝ լրացուցիչ վարձատրությամբ,
• շահառուներին կտրոնների տրամադրում, որով նրանք իրավունք կստանան անվճար օգտվելու ծառայությունից:
6. Ակնկալվող արդյունքները
Ակնկալում ենք արդյունքում ունենալ անվճար հիմունքներով գործող լոգարան, որտեղ առնվազն 40 անձ շաբաթական 1 անգամ կարող է լոգանք ընդունել և մաքուր հագուստ ստանալ։ Արդյունքում վերոնշյալ մարդկանց մոտ տեղի կունենա կյանքի որակի բարձրացում, իսկ հասարակության մոտ կձևավորվի ավելի դրական և ոչ խտրական վերաբերմունք այդ մարդկանց նկատմամբ։

"Equal conditions of cleanliness and care"
In 2020, the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27 naturally brought many losses and injuries to the people of Artsakh. The war took something of value from everyone. Many people were forced to leave their place of birth and move to different settlements in Artsakh and Armenia in search of asylum and security. Many of the families of immigrants from different settlements of Artsakh, who went through the hardships of the war, settled in the city of Martakert.
After all this, housing and living problems and the resulting socio-psychological problems in Martakert became even more escalated. At present, about 240 families of internally displaced persons from different regions of Artsakh live in the city of Martakert - about 908 people. Many settled in houses that have not been inhabited for many years and are deprived of elementary communal and living conditions. There are also many families and individuals who actually lived in Martakert before the war and have been deprived of average elementary living conditions for years. Even the need for a bath, which is considered a hygienic priority, remains unsatisfied for weeks and months in these families. Some of them do not have the opportunity to observe personal hygiene, often also because of lacking knowledge and skills. As a result of all this, they are discriminated against on the street, in medical institutions, and in various state and non-state institutions, without being able to defend even their basic rights.
Therefore, we plan to have such an institution in the city of Martakert, where the above-mentioned beneficiaries will be able to take a bath once a week, receive clean clothes and food.
3. Project Beneficiaries (Direct and mediocre)
This program is intended for socially vulnerable families and citizens living in the city of Martakert who do not have a bathroom at home or face difficulties in organizing of taking bath.
At least 40 such beneficiaries of different gender and age were selected based on a detailed needs assessment conducted by community social workers.
The immediate beneficiary of the project is the community of Martakert, as it will contribute to the improvement of living standards in the community and social inclusion.
4. The purpose and objectives of the project
The main goal of the project is to provide a solution to the problem of organization of taking bath in Martakert, which seems small, but in fact is primary for the beneficiary group of the project, which in turn will prevent the occurrence or exacerbation of many other medical, social, psychological problems.
As a result of the project, we plan to solve the following tasks:
• On the territory of the center of spiritual culture of Martakert belonging to the Artsakh Diocese, build a bathroom with several separate shower cabins,
• to enable beneficiaries of the program to satisfy the vital need for a bath 1-2 times a week free of charge.
• development and inclusion of other social programs, humanitarian assistance (clothes, one-time hot meals on-site, etc.).
5. Project activities
• Collection of financial and material resources,
• Bathroom construction,
• Employment of an employee who cleans the bathroom,
• Purchase of a washing machine and necessary hygiene items,
• Involvement of beneficiaries in the organization of cleaning work with additional remuneration,
• Providing vouchers to beneficiaries will entitle them to free use of the service.
6. Expected results
As a result, we expect to receive a free bathroom, where at least 40 people can take a bath and get clean clothes once a week. As a result, the quality of life of the above-mentioned people will improve, and a more positive and non-discriminatory attitude towards these people will form in society.