«Մենք ձեզ հիասթափեցրել ենք եւ ամաչում ենք դրա համար»
Օրերս Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Անգլիկան եւ Արևելյան ուղղափառ եկեղեցիների միջազգային հանձնախմբի անդամներին, որոնք ժամանել են Հայաստան։ Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի հայոց թեմի առաջնորդ՝ գերաշնորհ Տեր Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը Կաթողիկոսին է ներկայացրել հանձնախմբի համանախագահներ, Իռլանդիայի Անգլիկան եկեղեցու առաջնորդ՝ արքեպիսկոպոս Մայքլ Ջեքսոնին, Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու Լոնդոնի թեմի առաջնորդ Անգելոս արքեպիսկոպոսին և հանձնախմբի մյուս անդամներին` տեղեկացնելով հանձնախմբի աշխատանքների մասին։
Աստվածաբանական երկխոսության միջազգային հանձնախմբի անդամները՝ Մեծ Բրիտանիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանի և Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի ուղեկցությամբ, այցելել են Արցախից բռնի տեղահանված եւ Մայր Աթոռի հովանու ներքո ապաստանած ընտանիքներին:
«Այս ընտանիքները, որոնք ապրում են խոր ցավի եւ անորոշության պայմաններում, խորհրդանշում են արցախցիների անկոտրում կամքը եւ հավատքի կենսունակ ուժը։ Հանդիպման ժամանակ արցախցիներին ասել եմ, որ աշխարհը չի մոռացել նրանց, Արցախի հարցը բոլորիս խնդիրն է, եւ մեզնից յուրաքանչյուրը հոգով եւ սրտով արցախցի է, ցավում է Արցախի կորստից նույնքան, որքան տնավեր դարձած արցախցիները»,- «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում ասաց Հովակիմ Սրբազանը։
Իռլանդացի արքեպիսկոպոս Մայքլ Ջեքսոնը, դիմելով արցախցիներին, ասել է․ «Ես չունեմ տառապանքի այնպիսի փորձառություն, ինչպիսին դուք եք ունեցել եւ այժմ ապրում եք: Որպես միջազգային համայնքի եւ ամբողջ աշխարհի եկեղեցու անդամներ՝ մենք այսօր ձեր կողքին ենք՝ որպես եղբայրներ եւ քույրեր: Մենք ձեզ հիասթափեցրել ենք եւ ամաչում ենք դրա համար: Իմ հայրենիքի՝ Իռլանդիայի մութ օրերին, երբ տեղի էր ունենում անկախության համար մղվող պայքար, իռլանդացի կանանց, տղամարդկանց, երեխաներին, հաշմանդամություն ունեցողներին դուրս էին բերում իրենց մահճակալներից, տներից ու տանում անհայտ ուղղությամբ: Իռլանդացիների ճակատագիրը նման է ձեր ճակատագրին։ Ինչպես Ավետարանում է ասվում՝ «Խավարը լույսը ծածկեց, բայց այն չկարողացավ խեղդել»: Դուք՝ արցախցիներդ, այն լույսն եք, որ չի «խեղդվել»»:
Ղպտի ուղղափառ Անգելոս արքեպիսկոպոսն էլ շնորհակալություն է հայտնել արցախցիներին եւ շեշտել՝ քրիստոնեության մեջ կան 2 տեսակի սրբեր՝ նահատակվածներ եւ խոստովանողներ կամ վկաներ։ «Վերջիններիս բեռն ավելի մեծ է, որովհետեւ ապրում են՝ տառապանքն իրենց մեջ կրելով։ Բայց պետք է հիշեք, որ դուք քրիստոնյա հավատացյալներ եք, եւ մեր Աստվածն ավելի ուժեղ է, քան մեր թշնամիները։ Թեեւ այսօր Արցախը կորցրել եք, ցավի եւ դժվարությունների միջով եք անցնում, բայց Աստված հույս է տալիս, եւ այդ հույսն օգնում է հաղթահարել բոլոր այն խնդիրները, որոնց առջեւ կանգնած եք»,- ասել է նա։
Սրբուհի Հակոբյանն իր ընտանիքի հետ Արցախից տեղափոխվել է 2023 թվականի սեպտեմբերին։ Հանձնախմբի անդամներին նա պատմել է, որ Գանձասարի վանքը ոչ միայն պատմական նշանակություն է ունեցել, այլեւ իր ընտանիքի հավատի խորհրդանիշն է եղել։ «Գանձասարը տեսանելի էր գյուղի բոլոր անկյուններից»,- ասել է նա՝ ներկայացնելով, թե արցախցիներն ինչպես են անքակտելիորեն կապված իրենց սրբավայրերին։ Նրա 6-ամյա դուստրը Գանձասարը տեսնում էր որպես յուրօրինակ աստվածային ներկայություն՝ այն անվանելով «Աստված պապիկ»: Երբ նրանց ընդամենը 15 րոպե ժամանակ են տվել՝ տարհանվելու համար, Սրբուհին վերցրել է ամենաանհրաժեշտ իրերը՝ փաստաթղթեր, մանկական սնունդ, ու երեխաների հետ փախել անտառների միջով՝ ծանր հրետակոծության տակ։ «Հեռանալիս վերջին անգամ հետ նայեցի Գանձասարին։ 6-ամյա դուստրս, զգալով իրավիճակի ծանրությունը, հարցրեց՝ արդյոք «Աստվածը» լքո՞ւմ է մեզ։ Նա նկատի ուներ Գանձասարը։ Դստերս ասացի՝ երբեք, աղջիկս, և միասին սկսեցինք վերջին անգամ Գանձասարի մոտ աղոթել։ Այս հիշողությունը խորհրդանիշ է՝ հարվածների ու կորուստների պայմաններում մեր ունեցած հավատքի ուժի մասին»,- հյուրերին պատմել է Սրբուհին։
Հովակիմ Սրբազանն ասաց, որ հանդիպումն անցել է հուզիչ մթնոլորտում։ «Արցախցի մեր հայրենակիցները պատմեցին այն զրկանքների մասին, որոնք կրել են 44-օրյա պատերազմի, սեպտեմբերյան մարտերի, Արցախի շրջափակման ժամանակ։ Արցախցի երեխաներից Տաթևիկ Շիրինյանը և Արփի Աղամանյանը հանդես եկան Արցախին նվիրված բանաստեղծություններով, մասնակիցները միասնական աղոթք արեցին՝ աշխարհի խաղաղության և արցախցիների վերադարձի համար։ Կացարանում ապրող մյուս արցախցիները նույնպես կիսվեցին իրենց ցավալի պատմություններով։ Մի մայր պատմեց, թե ինչպես էր կորցրել իր առաջնեկին՝ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, և երկրորդ որդուն՝ արտագաղթի ընթացքում վառելիքի պայթյունից։ Այս պատմությունները հիշեցրին մեզնից շատերի մեծ ծնողների պատմածները՝ Դեր Զորի անապատում նահատակվածների մասին․ մի ողբերգական պատմություն, որը, ցավոք, կրկնվեց»,- նշեց Հովակիմ Սրբազանը:

«Мы вас разочаровали и нам стыдно за это»
Недавно Католикос всех армян принял членов Международной комиссии Англиканской и Восточно-православных церквей, прибывших в Армению. Глава армянской епархии Великобритании и Ирландии  епископ Оваким Манукян представил Католикосу сопредседателей комиссии – архиепископа Майкла Джексона, предстоятеля Англиканской церкви Ирландии, и архиепископа Ангелоса, главу Лондонской епархии Коптской православной церкви, а также других членов комиссии, ознакомив с их деятельностью.
Члены Международной богословской комиссии, в сопровождении епископа Овакима Манукяна и Главы Арцахской епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна, посетили семьи, насильственно изгнанные из Арцаха, которые нашли приют под покровительством Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Эти семьи, живущие в условиях глубокой боли и неопределённости, олицетворяют несгибаемую волю арцахцев и живительную силу веры. Я сказал им, что мир их не забыл, что вопрос Арцаха – это дело каждого из нас, и все мы душой и сердцем – арцахцы. Мы скорбим о потере Арцаха так же глубоко, как и вынужденные переселенцы», – сказал епископ Оваким Манукян в интервью газете «Hraparak».
Архиепископ Майкл Джексон, обращаясь к арцахцам, отметил: «Я не пережил таких страданий, через которые прошли и продолжаете проходить вы. Но как представители международного сообщества и всемирной церкви, сегодня мы рядом с вами – как братья и сёстры. Мы вас разочаровали, и нам стыдно за это. В тяжёлые дни моей родины – Ирландии, когда шла борьба за независимость, ирландских женщин, мужчин, детей, людей с ограниченными возможностями силой выгоняли из их домов и уводили в неизвестность. Судьба ирландцев схожа с вашей. Как сказано в Евангелии: «Тьма охватила свет, но не смогла поглотить его». Вы, арцахцы, – тот самый свет, который не погас».
Архиепископ Ангелос выразил благодарность арцахцам и подчеркнул: «В христианстве есть два типа святых – мученики и исповедники, или свидетели. Последним приходится нести более тяжёлый крест, ведь они продолжают жить, неся в себе страдания. Но помните, что вы – верующие христиане, и наш Бог сильнее наших врагов. Сегодня вы потеряли Арцах, проходите через боль и испытания, но Бог даёт надежду, и именно эта надежда помогает преодолеть все трудности».
Србуи Акопян, переселенный из Арцаха в сентябре 2023 года, рассказала членам комиссии, что монастырь Гандзасар был для её семьи не только историческим наследием, но и символом их веры. «Гандзасар был виден из всех уголков нашего села», – сказала она, описывая неразрывную связь арцахцев со своими святынями. Её 6-летняя дочь воспринимала Гандзасар как особое божественное присутствие, называя его «Бог-дедушка». «Когда нам дали всего 15 минут, чтобы эвакуироваться, я схватила самое необходимое – документы, детское питание – и с детьми побежала через лес под шквальным обстрелом. Оглянувшись в последний раз на Гандзасар, я увидела, как моя дочь, осознавая всю тяжесть момента, спросила: „Разве Бог покинет нас?“ Она имела в виду Гандзасар. Я сказала ей: „Никогда, моя дорогая“, – и мы вместе помолились у Гандзасара в последний раз. Это воспоминание стало для меня символом силы нашей веры среди ударов и потерь», – рассказала Србуи.
Епископ Оваким Манукян отметил, что встреча прошла в глубоко эмоциональной атмосфере. «Наши арцахские соотечественники рассказали о лишениях, через которые они прошли во время 44-дневной войны, сентябрьских боевых действий и блокады Арцаха. Дети из Арцаха – Татевик Ширинян и Арпи Агаманян – прочли стихи, посвящённые Арцаху. Все вместе мы помолились за мир во всём мире и за возвращение арцахцев. Одна из матерей рассказала, как потеряла своего первенца во время войны 2020 года, а второго сына – при эвакуации из-за взрыва топлива. Эти истории напомнили нам рассказы наших предков о мучениках, погибших в пустыне Дер-Зор. Трагическая история, которая, к сожалению, повторилась», – подчеркнул епископ.