Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի նամակը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին
Հարգելի Անտոնիո Գուտերեշ,
2024թ. նոյեմբերի 11-22–ը Բաքվում նախատեսվում է անցկացնել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը (COP29), որին մասնակցելու հրավեր է ուղղվել տարբեր երկրների ղեկավարներին ու պաշտոնական ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների պատասխանատուներին:
Ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ այս օրերին, Ադրբեջանի զինված ուժերը անկանոն գնդակոծության են ենթարկել խաղաղ բնակավայրերը և ներխուժել Լեռնային Ղարաբաղ/Արցախ: Մի քանի օրվա ընթացքում 120 հազար արցախցիներ ֆիզիկական բնաջնջման իրական սպառնալիքի տակ ստիպված եղան լքել Արցախը։ Մարդիկ, որոնց նախնիները հազարամյակներ շարունակ ապրել են Արցախում, պարտադրվեցին թողնել իրենց տները, գերեզմանները, նախնիներից կտակած պատմամշակութային ժառանգությունը։ Հիշեցնեմ, որ մինչև 2020թ. 44-օրյա պատերազմը Արցախի բնակչությունը կազմում էր 151 հազար մարդ։
Առկա փաստերն առավել քան բավարար են հաստատելու, որ Արցախի ժողովրդի հետ կատարվածը հանցագործություն է մարդկության դեմ։ Տակավին վերջերս Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան իր հայտարարության մեջ նշել է, որ այդ իրադարձությունները համապատասխանում են Ցեղասպանության կոնվենցիայով սահմանված ցեղասպանության հատկանիշներին։
Ցավոք, արցախահայության ողբերգությունը գործնականում աննկատ է մնացել համաշխարհային հանրության կողմից։ Բացառությամբ որոշ միջազգային կազմակերպությունների և առանձին քաղաքական առաջնորդների հայտարարությունների, որևէ քայլ չի ձեռնարկվել դադարեցնելու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղը/Արցախը հայաթափելու, էթնիկ զտում իրականացնելու և նրա ժողովրդի ինքնորոշման արդար ցանկությունը ճնշելու համար։
Ավելին, մենք ականատես եղանք, թե ինչպես է անպատժելիության զգացումը սնուցել Ադրբեջանի ծավալապաշտությունը, և այսօր Ադրբեջանն արդեն իսկ օկուպացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածքները և քայլեր է ձեռնարկում սահմանափակելու նրա ինքնիշխանությունն ու անկախությունը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի հավատացյալ զավակների հիմնական մասը այսօր ապաստան է գտել Հայաստանի Հանրապետությունում, իսկ նրանց մի ստվար զանգված՝ աշխարհի տարբեր երկրներում։ Ու թեև այսօր նրանք ազատված են ֆիզիկական բնաջնջման սպառնալիքից, սակայն ամեն օր շարունակում են բախվել իրենց իրավունքների ու ազատությունների բազմաթիվ խախտումների հետ։
Արցախից բռնի տեղահանված հազարավոր մարդկանց համար ամենակարևոր խնդիրը մնում է հայրենիք վերադառնալու հարցը։ Վերադարձի իրավունքը, որն ամրագրված էր նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված ժամանակավոր միջոցների մասին որոշման մեջ, շարունակում է անտեսվել միջազգային հանրության կողմից։ Թեև տարբեր կառույցներ ու առանձին պետություններ երբեմն հայտարարություններ են անում Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի մասին, սակայն այս հարցի շուրջ էական առաջընթաց չկա։
Վստահ ենք, որ առանց արցախահայության՝ հայրենիք վերադառնալու միջազգային անվտանգության երաշխիքների, անհնար է հակամարտության վերջնական կարգավորումը և խաղաղության ու կայունության հաստատումը ողջ տարածաշրջանում։
Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը շարունակում է վերանայել և կեղծել պատմությունը, ոչնչացնել և յուրացնել հայկական մշակութային ժառանգությունն ու նյութական արժեքները՝ ջնջելու հայկական ներկայության ցանկացած հետք և կանխելու հայերի վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ։ Ավերվել են մի շարք եկեղեցիներ և գերեզմանատներ, այդ թվում՝ Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ (Կանաչ ժամ) եկեղեցին։ Քարին տակ գյուղը հիմնովին ավերվել է, մի շարք այլ բնակավայրերի էլ անուղղելի վնաս է հասցվել։ Թեև իրավապաշտպան և մասնագիտական կազմակերպությունները գրեթե ամեն օր արձանագրում են նման բազմաթիվ օրինակներ, Ադրբեջանը որևէ պատասխանատվություն չի կրում, ինչը կանաչ լույս է վառում հետագա հանցագործությունների համար։
Ադրբեջանը շարունակում է Բաքվի բանտերում պահել հայ ռազմագերիներին ու պատանդներին։ Ադրբեջանական բանտերում հայ բանտարկյալների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի բազմաթիվ արձանագրված փաստեր կան, սակայն Ադրբեջանը նույնիսկ թույլ չի տալիս միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին իրական տեղեկատվություն ստանալ այդ մարդկանց առողջական վիճակի մասին։ Ավելին, այս հարցը Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է որպես քաղաքական սակարկությունների թեմա, ինչը կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։
Ձերդ Գերազանցություն,
Պետք է օգտագործվեն COP29-ի ընթացքում ընձեռված բոլոր հնարավորությունները՝ տարածաշրջանում արդար, երկարատև և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու համար: Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի հայության իրավունքների պաշտպանությունը և տարածաշրջանային անվտանգության խթանումը կարևոր նշանակություն ունեն ժողովրդավարական իդեալներին մեր սեփական հավատարմությունը պահպանելու համար։
Այս կապակցությամբ, կոչ եմ անում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ շոշափելի միջոցներ ձեռնարկելու, որոնք կաջակցեն տարածաշրջանային խաղաղությանը, կապահովեն մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և կպահպանեն միջազգային օրենքների ու նորմերի գերակայությունը:

Письмо Главы Арцахской епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна Генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի նամակը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին
Уважаемый Антонио Гутерреш,
С 11 по 22 ноября 2024 года в Баку планируется проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Приглашения на участие направлены главам различных государств и официальным представителям, а также руководителям международных организаций.
Ровно год назад, в эти же дни, вооруженные силы Азербайджана подвергли беспорядочному обстрелу мирные населенные пункты и вторглись в Нагорный Карабах/Арцах. В течение нескольких дней 120 тысяч арцахцев, оказавшись перед реальной угрозой физического уничтожения, были вынуждены покинуть свою родину. Люди, чьи предки тысячелетиями жили в Арцахе, были вынуждены покинуть свои дома, могилы, культурно-историческое наследие, унаследованное от предков.
Позвольте мне напомнить, что до 44-дневной войны 2020 года население Арцаха составляло 151 тысячу человек.
Имеющихся фактов более чем достаточно, чтобы подтвердить, что произошедшее с народом Арцаха, является преступлением против человечества. Также недавно Международная ассоциация исследователей геноцида в своем заявлении отметила, что эти события соответствуют характеристикам геноцида, определенным Конвенцией о геноциде
К сожалению, трагедия армян Арцаха практически осталась незамеченной мировым сообществом. За исключением заявлений некоторых международных организаций и отдельных политических лидеров, не было предпринято никаких шагов для прекращения геноцидальной политики Азербайджана, направленной на выселение армян из Нагорного Карабаха/Арцаха, проведение этнической чистки и подавление справедливого стремления его народа к самоопределению. Более того, мы стали свидетелями того, как чувство безнаказанности подпитывало экспансионизм Азербайджана, и сегодня Азербайджан уже оккупировал суверенные территории Армении и предпринимает шаги по ограничению ее суверенитета и независимости.
Основная часть верующих Армянской Апостольской Церкви Арцахской епархии сегодня нашла убежище в Республике Армения, а значительное число – в различных странах мира. И хотя сегодня они избавлены от угрозы физического уничтожения, они ежедневно сталкиваются с многочисленными нарушениями своих прав и свобод.
Для тысяч насильственно перемещенных людей из Арцаха самым важным остается вопрос возвращения на родину. Право на возвращение, закрепленное также в решении Международного суда ООН о применении временных мер, продолжает игнорироваться международным сообществом. Хотя различные структуры и отдельные государства время от времени заявляют о праве народа Арцаха на возвращение, по этому вопросу нет существенного прогресса.
Мы уверены, что без международных гарантий безопасности для возвращения арцахских армян невозможно окончательное урегулирование конфликта и установление мира и стабильности во всем регионе.
В то же время Азербайджан продолжает переписывать и фальсифицировать историю, уничтожать и присваивать армянское культурное наследие и материальные ценности, стирая любые следы армянского присутствия и препятствуя возвращению армян в Нагорный Карабах. Разрушены ряд церквей и кладбищ, в том числе церковь Святого Иоанна Крестителя (Канач Жам) в Шуши. Село Карин так было полностью стерто с лица земли, а ряду других населенных пунктов нанесен непоправимый ущерб. Хотя правозащитные и специализированные организации почти ежедневно фиксируют множество подобных примеров, Азербайджан не несет никакой ответственности, что открывает зеленый свет для дальнейших преступлений.
Азербайджан продолжает удерживать в тюрьмах Баку армянских военнопленных и заложников. Существуют многочисленные задокументированные факты пыток и бесчеловечного обращения с армянскими заключенными, однако Азербайджан даже не позволяет международным правозащитным организациям получить достоверную информацию об их состоянии здоровья. Более того, этот вопрос используется Азербайджаном как инструмент политического торга, что грубо нарушает принципы международного гуманитарного права.
Ваше Превосходительство,
Необходимо использовать все возможности, предоставляемые в ходе COP29, для установления справедливого, долгосрочного и достойного мира в регионе. Защита прав армянского населения Нагорного Карабаха/Арцаха и укрепление региональной безопасности имеют ключевое значение для сохранения нашей собственной приверженности демократическим идеалам.
В этой связи призываю вас оказать давление на президента Азербайджана Ильхама Алиева и правительство Азербайджана, чтобы они предприняли конкретные шаги для содействия региональному миру, обеспечения защиты прав человека и соблюдения верховенства международного права и норм.