Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի նամակը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին
Հարգելի Անտոնիո Գուտերեշ,
2024թ. նոյեմբերի 11-22–ը Բաքվում նախատեսվում է անցկացնել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը (COP29), որին մասնակցելու հրավեր է ուղղվել տարբեր երկրների ղեկավարներին ու պաշտոնական ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների պատասխանատուներին:
Ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ այս օրերին, Ադրբեջանի զինված ուժերը անկանոն գնդակոծության են ենթարկել խաղաղ բնակավայրերը և ներխուժել Լեռնային Ղարաբաղ/Արցախ: Մի քանի օրվա ընթացքում 120 հազար արցախցիներ ֆիզիկական բնաջնջման իրական սպառնալիքի տակ ստիպված եղան լքել Արցախը։ Մարդիկ, որոնց նախնիները հազարամյակներ շարունակ ապրել են Արցախում, պարտադրվեցին թողնել իրենց տները, գերեզմանները, նախնիներից կտակած պատմամշակութային ժառանգությունը։ Հիշեցնեմ, որ մինչև 2020թ. 44-օրյա պատերազմը Արցախի բնակչությունը կազմում էր 151 հազար մարդ։
Առկա փաստերն առավել քան բավարար են հաստատելու, որ Արցախի ժողովրդի հետ կատարվածը հանցագործություն է մարդկության դեմ։ Տակավին վերջերս Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան իր հայտարարության մեջ նշել է, որ այդ իրադարձությունները համապատասխանում են Ցեղասպանության կոնվենցիայով սահմանված ցեղասպանության հատկանիշներին։
Ցավոք, արցախահայության ողբերգությունը գործնականում աննկատ է մնացել համաշխարհային հանրության կողմից։ Բացառությամբ որոշ միջազգային կազմակերպությունների և առանձին քաղաքական առաջնորդների հայտարարությունների, որևէ քայլ չի ձեռնարկվել դադարեցնելու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղը/Արցախը հայաթափելու, էթնիկ զտում իրականացնելու և նրա ժողովրդի ինքնորոշման արդար ցանկությունը ճնշելու համար։
Ավելին, մենք ականատես եղանք, թե ինչպես է անպատժելիության զգացումը սնուցել Ադրբեջանի ծավալապաշտությունը, և այսօր Ադրբեջանն արդեն իսկ օկուպացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածքները և քայլեր է ձեռնարկում սահմանափակելու նրա ինքնիշխանությունն ու անկախությունը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի հավատացյալ զավակների հիմնական մասը այսօր ապաստան է գտել Հայաստանի Հանրապետությունում, իսկ նրանց մի ստվար զանգված՝ աշխարհի տարբեր երկրներում։ Ու թեև այսօր նրանք ազատված են ֆիզիկական բնաջնջման սպառնալիքից, սակայն ամեն օր շարունակում են բախվել իրենց իրավունքների ու ազատությունների բազմաթիվ խախտումների հետ։
Արցախից բռնի տեղահանված հազարավոր մարդկանց համար ամենակարևոր խնդիրը մնում է հայրենիք վերադառնալու հարցը։ Վերադարձի իրավունքը, որն ամրագրված էր նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված ժամանակավոր միջոցների մասին որոշման մեջ, շարունակում է անտեսվել միջազգային հանրության կողմից։ Թեև տարբեր կառույցներ ու առանձին պետություններ երբեմն հայտարարություններ են անում Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի մասին, սակայն այս հարցի շուրջ էական առաջընթաց չկա։
Վստահ ենք, որ առանց արցախահայության՝ հայրենիք վերադառնալու միջազգային անվտանգության երաշխիքների, անհնար է հակամարտության վերջնական կարգավորումը և խաղաղության ու կայունության հաստատումը ողջ տարածաշրջանում։
Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը շարունակում է վերանայել և կեղծել պատմությունը, ոչնչացնել և յուրացնել հայկական մշակութային ժառանգությունն ու նյութական արժեքները՝ ջնջելու հայկական ներկայության ցանկացած հետք և կանխելու հայերի վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ։ Ավերվել են մի շարք եկեղեցիներ և գերեզմանատներ, այդ թվում՝ Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ (Կանաչ ժամ) եկեղեցին։ Քարին տակ գյուղը հիմնովին ավերվել է, մի շարք այլ բնակավայրերի էլ անուղղելի վնաս է հասցվել։ Թեև իրավապաշտպան և մասնագիտական կազմակերպությունները գրեթե ամեն օր արձանագրում են նման բազմաթիվ օրինակներ, Ադրբեջանը որևէ պատասխանատվություն չի կրում, ինչը կանաչ լույս է վառում հետագա հանցագործությունների համար։
Ադրբեջանը շարունակում է Բաքվի բանտերում պահել հայ ռազմագերիներին ու պատանդներին։ Ադրբեջանական բանտերում հայ բանտարկյալների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի բազմաթիվ արձանագրված փաստեր կան, սակայն Ադրբեջանը նույնիսկ թույլ չի տալիս միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին իրական տեղեկատվություն ստանալ այդ մարդկանց առողջական վիճակի մասին։ Ավելին, այս հարցը Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է որպես քաղաքական սակարկությունների թեմա, ինչը կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։
Ձերդ Գերազանցություն,
Պետք է օգտագործվեն COP29-ի ընթացքում ընձեռված բոլոր հնարավորությունները՝ տարածաշրջանում արդար, երկարատև և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու համար: Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի հայության իրավունքների պաշտպանությունը և տարածաշրջանային անվտանգության խթանումը կարևոր նշանակություն ունեն ժողովրդավարական իդեալներին մեր սեփական հավատարմությունը պահպանելու համար։
Այս կապակցությամբ, կոչ եմ անում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ շոշափելի միջոցներ ձեռնարկելու, որոնք կաջակցեն տարածաշրջանային խաղաղությանը, կապահովեն մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և կպահպանեն միջազգային օրենքների ու նորմերի գերակայությունը:

Dear Secretary-General,
On November 11-22, 2024, Baku is to host the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change, to which leaders and official representatives of various countries, as well as representatives of international organizations have been invited.
Exactly a year ago, these days, the Azerbaijani armed forces subjected peaceful settlements to irregular shelling and invaded Nagorno-Karabakh/Artsakh. Within a few days, 120,000 Artsakh residents were forced to leave Artsakh under the real threat of physical extermination. People whose ancestors lived in Artsakh for thousands of years were forced to leave their homes, graves, historical and cultural heritage inherited from their ancestors. Let me remind you that before the 44-day war in 2020, the population of Artsakh was 151 thousand people.
The available facts are more than enough to confirm that what happened to the people of Artsakh is a crime against humanity. The International Association of Genocide Scholars in its most recent statement noted that those events correspond to the characteristics of genocide defined by the Genocide Convention.
Unfortunately, the tragedy of the Artsakh Armenians has practically gone unnoticed by the world community. Except for statements by some international organizations and individual political leaders, no steps have been taken to stop Azerbaijan's genocidal policy of depopulating Nagorno-Karabakh/Artsakh, carrying out ethnic cleansing and its people's righteous desire for self-determination.
Unfortunately, the tragedy of the Artsakh Armenians has practically gone unnoticed by the world community. With the exception of statements by some international organizations and individual political leaders, no steps have been taken to end Azerbaijan's genocidal policy aimed at evicting Armenians from Nagorno-Karabakh/Artsakh, conducting ethnic cleansing and suppressing the just desire of its people for self-determination.
Moreover, we witnessed how the sense of impunity fueled Azerbaijan's expansionism, and today Azerbaijan has already occupied the sovereign territories of Armenia and is taking steps to limit its sovereignty and independence.
A vast majority of the faithful children of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church today have found refuge in the Republic of Armenia, and a significant part of them have found refuge in different countries of the world. And although today they are freed from the threat of physical annihilation, they continue to face many violations of their rights and freedoms every day.
For thousands of people forcibly displaced from Artsakh, the most important issue remains the return to their homeland.
The right of return, which was also enshrined in the decision on interim measures adopted by the International Court of Justice, continues to be ignored by the international community. Although various structures and individual states sometimes make statements about the right of the people of Artsakh to return, there is no significant priority on this issue.
We are confident that without international security guarantees for Artsakh Armenians to return to their homeland, the final settlement of the conflict and the establishment of peace and stability in the entire region is impossible. At the same time, Azerbaijan continues to revise and falsify history, destroy and appropriate Armenian cultural heritage and material values in order to erase any traces of the Armenian presence and prevent the return of Armenians to Nagorno-Karabakh. A number of churches and cemeteries were destroyed, including the Church of St. John the Baptist (The Green Church) in Shushi. The village of Karin Tak was completely destroyed, and irreparable damage was caused to a number of other settlements. Despite the fact that human rights and specialized agencies record many such examples almost every day, Azerbaijan does not bear any responsibility, which gives the green light to further crimes. Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and hostages in Baku prisons. There are many recorded facts of torture and inhuman treatment of Armenian prisoners in Azerbaijani prisons, but Azerbaijan does not even allow international human rights organizations to receive truthful information about the health status of these people. Moreover, this issue is being used by Azerbaijan as a bargaining tool for political negotiations, which grossly violates the principles of international humanitarian law.
Your Excellency,
All the opportunities provided during COP29 should be used to establish a just, lasting and dignified peace in the region. Protecting the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh/Artsakh and promoting regional security are crucial to maintaining our own commitment to democratic ideals.
In this regard, I call to put pressure on the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev and the government of Azerbaijan to take tangible measures that will support regional peace, ensure the protection of human rights and preserve the supremacy of international laws and norms.
⠀
His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, leader of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church.