Պատարագ Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցում
Անցած տարվա պատերազմից հետո, Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձոր քաղաքի Սուրբ Համբարձման եկեղեցում նոյեմբերի 15-ին երկրորդ անգամ մատուցվեց Սուրբ Պատարագ՝ ձեռամբ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանի և հանդիսապետությամբ Արցախի թեմի Առաջնորդ Տեր Վրթանես Եպիսկոպոս Աբրահամյանի: Սուրբ արարողությանը ներկա են եղել այժմ Բերձորում բնակվող մեր հայրենակիցները՝ Քաշաթաղի շրջվարչակազմի ղեկավար Մուշեղ Ալավերդյանը, Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը։
Սուրբ Պատարագից հետո Աղավնո գյուղի Սրբոց Նահատակաց  եկեղեցում տեղի ունեցավ մկրտության արարողություն՝ ձեռամբ Տեր Բենիամինի։
Տեր Բենիամինը մինչ պատերազմը Քաշաթաղի շրջանի հոգևոր հովիվն էր և մշտապես այցելում էր գյուղեր, կատարում օրհնման ու ոգեկոչման կարգեր։ Պատերազմից հետո էլ նա մնաց Արցախում և այժմ իր հոգևոր ծառայությունը շարունակում է Ասկերանի շրջանում։ Այս տարվա մայիսին՝ Սուրբ Համբարձման տոնին, Բերձորի եկեղեցում առաջին անգամ մատուցվեց Սուրբ Պատարագ, դարձյալ արժանապատիվ տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանի ձեռամբ՝ հանդիսապետությամբ ՀԱԵ Արցախի թեմի փոխառաջնորդ, հոգեշնորհ տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանի և մասնակցությամբ այլ քահանաների, սարկավագների։
Սուրբ Համբարձման եկեղեցին կառուցվել է 1996-98 թվականներին։ Հիմնարկեքից հետո մինչ օրս այստեղ մշտապես է մարդաշատ եղել, կատարվել են հոգևոր տարբեր արարողություններ։ Եկեղեցու բակում կանգուն են Հայոց մեծ եղեռնի 90-ամյակին և Սպիտակի երկրաշարժին նվիրված խաչքար-հուշակոթողները։

Liturgy in the Church of the Ascension in Berdzor
On November 15, for the second time after last year's war, Divine Liturgy was served in the Church of the Ascension in Berdzor. The Liturgy was served by Father Benjamin Tsaturyan under the chairmanship of the Primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan. The sacred ceremony was attended by our compatriots, now living in Berdzor, the head of the Kashatagh region administration Mushegh Alaverdyan, the mayor of Berdzor Narek Aleksanyan.
After the Holy Liturgy, Father Beniamin conducted a baptism ceremony in the Church of the Holy Martyrs in the village of Aghavno.
Before the war, Father Benjamin was a priest of the Kashatagh region, he always visited villages, performed rituals of blessing and remembrance. After the war, he stayed in Artsakh, now he continues his spiritual service in the Askeran region. In May of this year, on the feast of the Ascension of the Lord, the Divine Liturgy was served for the first time in the Berdzor Church by the Monk Benjamin Tsaturyan under the chairmanship of the Deputy Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, Father Sahak Shakaryan, with the participation of other priests and deacons.
The Church of the Holy Ascension was built in 1996-98. From the very moment of its foundation, it has always been crowded. In the courtyard of the church, there are khachkars-monuments dedicated to the 90th anniversary of the Armenian Genocide and the Spitak earthquake.
By decision of the head of the diocese, a liturgy will be celebrated once a month in the Church of the Ascension of Berdzor.