«Փա՜ռք Աստծուն բարձունքներում, և երկրի վրա խաղաղությո՜ւն, և հաճությու՜ւն մարդկանց մեջ»: (Ղուկ. 2:14)
Սիրելի հավատավոր քույրեր և եղբայրներ,
Ահա այս գեղեցիկ փառաբանությունն էին երգում հրեշտակները մեր Տիրոջ Սուրբ Ծննդյան գիշերը, և այս փոքրիկ երգը իր մեջ ամփոփում է Աստծո փրկագործ տնօրինության ամբողջ իմաստն ու էությունը։ Աստված այնքան է սիրում մարդկանց, որ նույնիսկ իր Միածին Որդուն ուղարկեց, որպեսզի Նրան հավատալու շնորհիվ մարդկանց մեջ տիրի սեր և հաճություն, երկրի վրա խաղաղություն, և հենց սա է Աստծո համար ամենացանկալի փառաբանությունը։
Այսօր, ազգային մեր կյանքում տեղ գտած փորձությունների և Արցախի արհեստական մեկուսացման պայմաններում, մեր ականջներին քաղցր է հնչում Սուրբծննդյան խաղաղության ավետիսը, բայց և՛ փոթորկում է բոլորիս միտքն ու հոգին։ Ինչո՞ւ չեն դադարում պատերազմները, ինչու՞ Փրկչի աշխարհ գալով չտիրեց հարատև խաղաղություն։ Այս մտահոգությունները բնական են, բայց արդյունք են քրիստոնեության թերի ընկալման։
Քրիստոս աշխարհ չեկավ մոգական մի զորությամբ վերացնելու ամեն ցավ ու վիշտ, որովհետև այդ պարագային ոչ մի արժեք չէր ունենա մարդու ազատությունը, չէր լինի իր ընտանիքով, իր կառուցած ու պահպանած հայրենիքով ուրախանալու երջանիկ զգացողությունը, այլ կնմանվեինք արհեստական խաղաղության մեջ ապրող ռոբոտների։
Ուրեմն ո՞րն է Քրիստոսի բերած խաղաղությունը։ Քրիստոսով Աստված բացեց մեզ համար Երկնքի Արքայության ճանապարհը և հրավիրեց բոլորին ազատորեն քայլելու այդ ճանապարհով։ Սա նշանակում է, որ Աստված մեզ տվեց խաղաղության համար անհրաժեշտ բոլոր գործիքները, ցույց տվեց դրանց կիրառության եղանականերն ու արդյունքը և մշտապես սպասում է մեր պատասխան քայլերին։
Այս ճշմարտությունները մեր ազգը հասկացել է երկու հազարամյակ առաջ, և քանի որ այն հարազատ էր նաև իր ծագման, կազմավորման ակունքներին և կյանքի փիլիսոփայությանը, ուստի ընդառաջ է գնացել Քրիստոսին։ Շատ հաճախ իր ընտրած ճանապարհին հավատարիմ մնալու համար մեր ազգը Փրկչի նման հանձն է առել փառաց պսակների փոխարեն փշե պսակներ կրել իր գլխին, որովհետև հավատացել է նաև հարությանը։ Բայց շատ հաճախ էլ հենց այդ ճանապարհից շեղումը առիթ է դարձել կորուստների ու պարտությունների, որովհետև ում շատ է տրված, նրանից շատ էլ կպահանջվի։
Այսօր կարծես թե երկու իրականությունն էլ առկա է Արցախում․ մենք մեր ոչ-քրիստոնեական ապրելակերպի արդյունքում ունեցանք պարտություն և կորուստ, և վճարեցինք մեր սխալների համար, իսկ այսօր տառապած մեր երկրում տիրում է միասնություն և համերաշխության մթնոլորտ և այստեղից հնչում է արդարության ձայնը, բայց մարդկությունը խլացնում է իր ականջները՝ չլսելու այդ ձայնը, ինչպես չլսեց Քրիստոսի արդարության քարոզը։ Եվ այս վիճակում մեր ականջներին կրկին հնչում է Հիսուս Քրիստոսի կենարար ձայնը․ «Քաջալերվեցեք, որովհետև ես հաղթեցի աշխարհին»։
Քրիստոսի անսուտ խոսքերը երաշխիքն են մեր արդար պայքարի ու համբերության, որ այս դժվար օրերին առավել միասնական է դարձրել մեզ բոլորիս։ Արցախի ապագան այսօր նորից դարձել է հայի արժանապատվության հերթական քննությունը, և որպեսզի այդ քննությունը ստանա պատվաբեր գնահատական, պետք է ազգովի սթափվենք ու զգաստանանք։ Նայելով այսօրվա տիրող անտարբերության և թմրածության մթնոլորտին, երբ մեր ազգի մի մասը քնի մեջ սուզված լուսնոտի նման գնում է դեպի անդունդ, ու ոչինչ չի տեսնում և չի զգում։ Արցախը և ձեզանից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա մեր ազգի Հոգու և Խղճի Զարթուցիչը։
Մեր ազգը հոգևոր ազգ է, և մեր ուժը հենց դրա մեջ է, հոգևորից դուրս մենք թուլանում ենք ու տկարանում։ Սա աստվածատուր շնորհ է, և սրանով ենք մենք տարբերվում ուրիշներից։ Օգտագործելով այդ շնորհը՝ մենք լուսավորվում ենք, վերափոխվում և դառնում անխոցելի, անպարտելի։
Սրանք ուղղակի գեղեցիկ խոսքեր չեն, այլ մեր նախնիների կողմից ապրված ճշմարտություններ, և եթե այսօր մենք աղոթքով միանանք մեր սրբազան նախնիների, մեր նահատակ քաջորդիների հետ, ապա կլսենք նաև նրանց ձայնը․«Քաջալերվեցեք, որովհետև մենք հաղթեցինք աշխարհին և մի դադարեք պայքարել և արդարության ձայնը հնչեցնել»։
Սուրբ Գրքի հրաշքը կայանում է նրանում, որ այն միշտ ներկա ժամանակով է գործում և այսօր էլ Նրա բազմաթիվ պատգամներ կարծես թե հենց Արցախի համար լինեն գրված։ Երբ այսօր մեզ մտահոգում է նաև պարենային անվտանգության խնդիրը, մեր ականջներին հնչում է ավետարանական այն խոսքը, թե միայն հացով չէ, որ մարդը կապրի, այլ ամեն մի խոսքով, որ դուրս է գալիս Աստուծո բերանից։ Սա նշանակում է, որ մենք չպետք է տրտմենք սննդի որոշակի տեսակների բացակայության պատճառով, այլ որոշ ժամանակ բավարարվենք եղածով՝ հանուն արդարության և ճշմարտության հաղթանակի։ Հիշենք, թե ինչպես Իսրայելի ժողովուրդը անապատում 40 տարի միատեսակ սնունդ էր օգտագործում։
Մեր բոլոր այս մտորումները, հավաքական անհանգստություններն ու ապագային ուղղված բարի իղձերը այսօր նորից մեզ բերում են և կանգնեցնում Բեթղեհեմյան մսուրի առաջ։ Ինչպես 2023 տարիներ առաջ Բեթղեհմի երկնքում փայլող աստղը աշխարհի երեք իմաստուն թագավորների ուղեկցեց դեպի մի աննշան քարայրի մեջ ծնված Հիսուս Մանկան մոտ` երկրպագելու և Արդարության Արեգակի ծննդյան վկան լինելու, նույն կերպ Սուրբ Ծննդյան այս օրը այդ աստղը ծագում է աշխարհից մերժված ու մոռացված Արցախ անունով մսուրի վրա, և հրավիրում է աշխարհի հզորներին լսելու այնտեղ շարունակ ծնվող արդարության ձայնը։ Բեթղեհեմյան մսուրի մեջ ծնված Մանուկն այս օրերին գալիս է մեզ ևս մեկ անգամ հիշեցնելու, որ ճշմարտության և արդարության ձայնը հնարավոր չէ խլացնել, և անգամ մի աննշան քարայրում ծնվելով, այն կարող է ազդել ու փոխել ամբողջ աշխարհը։ Նույն կերպ հնչում է նաև Արցախի ազատության և անկախության ձայնը, որ հնարավոր չէ լռեցնել ոչ մի արհեստական տարբերակով։
Բայց ամենից առաջ հիշենք թե ովքեր էին այդ երեք թագավորները։ Սրբազան ավանդությունը մեզ փոխանցում է, որ մոգերը Պարսկաստանի, Հնդկաստանի և Արաբիայի թագավորներն էին, ովքեր այլադավան լինելով հանդերձ՝ ընդունեցին Քրիստոսի Ճշմարիտ և Աստվածային լինելը։
Միգուցե ավետարանական այս գեղեցիկ դրվագը հուշում է մեզ քրիստոնեական Արցախի և Հայաստանի փրկության ճանապարհը․․․
Սուրբ Ծննդյան աստվածապարգև օրվա խորհրդով լուսավորված՝ ողջունում և մեր շնորհավորանքներն ենք բերում ԱՀ նախագահներին, պետական նախարարին ու Արցախի ողջ պաշտոնեությանը, մեր բանակի քաջարի զինվորներին ու հրամանատարներին, աղոթում ենք մեր բոլոր նահատակ տղաների հոգիների խաղաղության ու նրանց հարազատների Աստծով մխիթարության համար, իսկ Ձեզ՝ Մայր Հողին կառչած արցախցիներիդ, մաղթում ենք հույս, հավատ, սեր, ոգու ամրություն և ապագայի հանդեպ լավատեսություն։ Թող որ Մանուկ Հիսուսը ծնվի խոնարհության շնորհիվ մսուր դարձած մեր հոգիներում և առաջնորդի մեզ խաղաղության ճանապարհներով։

"Слава в вышних Богу, и на земле мир, в человеках благоволени!" (Луки 2:14)
Это прекрасное восхваление спели ангелы в ночь Рождества Христова, и эта краткая песня обобщает весь смысл и сущность Божьего спасительного ведения. Бог так любит людей, что даже послал Сына Своего Единородного, чтобы благодаря вере в Него среди людей царили любовь и радость, мир на земле, и это есть самая желанная похвала Богу.
Сегодня, в условиях испытаний в нашей национальной жизни и искусственной изоляции Арцаха, весть о Рождестве звучит сладко для наших ушей, но она также будоражит разум и душу. Почему не прекращаются войны, почему не воцарился долговечный мир, когда в мир пришел Спаситель? Эти опасения естественны, но они являются результатом ошибочного понимания христианства.
Христос пришел в мир не для того, чтобы волшебной силой устранить всю боль и горе, ибо в таком случае свобода человека не имела бы никакой ценности, не было бы ощущения счастья со своей семьей, построенной и хранимой им родиной, и мы были бы похожи на роботов, живущих в искусственном мире.
Так какой этот мир, который принес Христос? Через Христа Бог открыл нам путь в Царство Небесное и пригласил всех свободно идти по этому пути. Это значит, что Бог дал нам все средства, необходимые для мира, показал пути их применения и результаты, и Он всегда ждет наших ответных шагов.
Наш народ понял эти истины два тысячелетия назад, и так как он был близок также к своим истокам, становлению и жизненной философии, поэтому пошел навстречу Христа. Очень часто, чтобы оставаться верным избранному пути, наш народ, подобно Спасителю, брался носить на голове терновый венец вместо славного венца, потому что он тоже уверовал в воскресение. Но очень часто отклонение от этого пути становилось поводом для потерь и поражений, ибо кому много дано, с того много и потребуется.
Сегодня кажется, что в Арцахе присутствуют обе реальности: мы потерпели поражение и потери в результате нашего нехристианского образа жизни и поплатились за свои ошибки, и сегодня в нашей многострадальной стране царит атмосфера единства и солидарности и отсюда слышен голос справедливости, но человечество остается глухим этому голосу, так как он не слышал проповеди справедливости Христа. И в этом положении вновь звучит в наших ушах животворящий голос Иисуса Христа: «Ободритесь, ибо Я победил мир».
Правдивые слова Христа являются залогом нашего праведного подвига и терпения, которые сплотили всех нас в эти трудные дни. Сегодня будущее Арцаха стало очередным испытанием армянского достоинства, и для того, чтобы достойно пройти это испытание, мы как нация должны пробудиться и прийти в себя. Глядя на царящую сегодня атмосферу равнодушия и оцепенения, когда часть нашего народа уходит в пропасть, как лунатик, погрузившаяся в сон, и ничего не видит и не чувствует. Арцах и каждый из вас должен стать пробудителем духа и совести нашего народа.
Наш народ — духовный народ, и наша сила в этом, вне духовного мы слабеем. Это Божья благодать, и это то, что отличает нас от других. Используя эту благодать, мы просветляемся, преображаемся и становимся неуязвимыми, непобедимыми.
Это не просто красивые слова, а истины, прожитые нашими предками, и если сегодня мы присоединимся в молитве к нашим святым предкам, к нашим храбрым мученикам, мы услышим и их голос: «Ободритесь, ибо мы победили мир и не перестаньте бороться и возвысить голос справедливости».
Чудо Священной Книги заключается в том, что она всегда работает в настоящем времени и даже сегодня многие ее послания как будто написаны для Арцаха. Когда сегодня нас также волнует проблема продовольственной безопасности, мы слышим евангельское изречение о том, что не хлебом единым жив человек, но каждым словом, исходящим из уст Божьих. Это значит, что мы не должны печалиться из-за недостатка тех или иных видов пищи, а довольствоваться тем, что есть, на время, ради победы справедливости и правды. Давайте вспомним, как народ Израиля употреблял одну и ту же пищу в течение 40 лет в пустыне.
Все эти наши мысли, всеобщие беспокойства и добрые стремления на будущее возвращают нас и останавливают перед вифлеемскими яслями. Как 2023 года назад звезда, сияющая на небе Вифлеема, привела трех мудрых царей мира к Младенцу Иисусу, родившемуся в яслях, чтобы поклониться и засвидетельствовать рождение Справедливости, так и в этот день Рождества эта звезда восходит на отвергнутых и забытых миром яслях под названием Арцах и приглашает могучих мира сего прислушаться к постоянно рождающемуся там голосу справедливости. Младенец, рожденный в Вифлеемских яслях, приходит в эти дни, чтобы еще раз напомнить нам, что голос правды и справедливости невозможно заглушить, и даже рожденный в незначительных яслях, он может повлиять и изменить весь мир. Точно так же звучит голос свободы и независимости Арцаха, который нельзя заглушить никаким искусственным путем.
Но прежде всего давайте вспомним, кем были эти три царя. Священное предание говорит нам, что жрецы были царями Персии, Индии и Аравии, которые, несмотря на то, что были иноверцами, приняли Истинное и Божественное Бытие Христа.
Может быть, этот прекрасный евангельский эпизод подскажет нам путь к спасению христианского Арцаха и Армении...
Озаренные таинством Святого Рождества, мы приветствуем и приносим свои поздравления Президентам Республики Арцах, Государственному министру и всем официальным лицам Арцаха, храбрым солдатам и командирам нашей армии, мы молимся за мир душ всех наших павших воин и утешение их родных с Богом, и Вам- арцахцам, цеплявшиеся за родину, желаем надежды, веры, любви, силы духа и оптимизма в будущее. Да родится Младенец Иисус в наших душах, сотворенных смиренномудрием, и поведет нас по путям мира.