«Փա՜ռք Աստծուն բարձունքներում, և երկրի վրա խաղաղությո՜ւն, և հաճությու՜ւն մարդկանց մեջ»: (Ղուկ. 2:14)
Սիրելի հավատավոր քույրեր և եղբայրներ,
Ահա այս գեղեցիկ փառաբանությունն էին երգում հրեշտակները մեր Տիրոջ Սուրբ Ծննդյան գիշերը, և այս փոքրիկ երգը իր մեջ ամփոփում է Աստծո փրկագործ տնօրինության ամբողջ իմաստն ու էությունը։ Աստված այնքան է սիրում մարդկանց, որ նույնիսկ իր Միածին Որդուն ուղարկեց, որպեսզի Նրան հավատալու շնորհիվ մարդկանց մեջ տիրի սեր և հաճություն, երկրի վրա խաղաղություն, և հենց սա է Աստծո համար ամենացանկալի փառաբանությունը։
Այսօր, ազգային մեր կյանքում տեղ գտած փորձությունների և Արցախի արհեստական մեկուսացման պայմաններում, մեր ականջներին քաղցր է հնչում Սուրբծննդյան խաղաղության ավետիսը, բայց և՛ փոթորկում է բոլորիս միտքն ու հոգին։ Ինչո՞ւ չեն դադարում պատերազմները, ինչու՞ Փրկչի աշխարհ գալով չտիրեց հարատև խաղաղություն։ Այս մտահոգությունները բնական են, բայց արդյունք են քրիստոնեության թերի ընկալման։
Քրիստոս աշխարհ չեկավ մոգական մի զորությամբ վերացնելու ամեն ցավ ու վիշտ, որովհետև այդ պարագային ոչ մի արժեք չէր ունենա մարդու ազատությունը, չէր լինի իր ընտանիքով, իր կառուցած ու պահպանած հայրենիքով ուրախանալու երջանիկ զգացողությունը, այլ կնմանվեինք արհեստական խաղաղության մեջ ապրող ռոբոտների։
Ուրեմն ո՞րն է Քրիստոսի բերած խաղաղությունը։ Քրիստոսով Աստված բացեց մեզ համար Երկնքի Արքայության ճանապարհը և հրավիրեց բոլորին ազատորեն քայլելու այդ ճանապարհով։ Սա նշանակում է, որ Աստված մեզ տվեց խաղաղության համար անհրաժեշտ բոլոր գործիքները, ցույց տվեց դրանց կիրառության եղանականերն ու արդյունքը և մշտապես սպասում է մեր պատասխան քայլերին։
Այս ճշմարտությունները մեր ազգը հասկացել է երկու հազարամյակ առաջ, և քանի որ այն հարազատ էր նաև իր ծագման, կազմավորման ակունքներին և կյանքի փիլիսոփայությանը, ուստի ընդառաջ է գնացել Քրիստոսին։ Շատ հաճախ իր ընտրած ճանապարհին հավատարիմ մնալու համար մեր ազգը Փրկչի նման հանձն է առել փառաց պսակների փոխարեն փշե պսակներ կրել իր գլխին, որովհետև հավատացել է նաև հարությանը։ Բայց շատ հաճախ էլ հենց այդ ճանապարհից շեղումը առիթ է դարձել կորուստների ու պարտությունների, որովհետև ում շատ է տրված, նրանից շատ էլ կպահանջվի։
Այսօր կարծես թե երկու իրականությունն էլ առկա է Արցախում․ մենք մեր ոչ-քրիստոնեական ապրելակերպի արդյունքում ունեցանք պարտություն և կորուստ, և վճարեցինք մեր սխալների համար, իսկ այսօր տառապած մեր երկրում տիրում է միասնություն և համերաշխության մթնոլորտ և այստեղից հնչում է արդարության ձայնը, բայց մարդկությունը խլացնում է իր ականջները՝ չլսելու այդ ձայնը, ինչպես չլսեց Քրիստոսի արդարության քարոզը։ Եվ այս վիճակում մեր ականջներին կրկին հնչում է Հիսուս Քրիստոսի կենարար ձայնը․ «Քաջալերվեցեք, որովհետև ես հաղթեցի աշխարհին»։
Քրիստոսի անսուտ խոսքերը երաշխիքն են մեր արդար պայքարի ու համբերության, որ այս դժվար օրերին առավել միասնական է դարձրել մեզ բոլորիս։ Արցախի ապագան այսօր նորից դարձել է հայի արժանապատվության հերթական քննությունը, և որպեսզի այդ քննությունը ստանա պատվաբեր գնահատական, պետք է ազգովի սթափվենք ու զգաստանանք։ Նայելով այսօրվա տիրող անտարբերության և թմրածության մթնոլորտին, երբ մեր ազգի մի մասը քնի մեջ սուզված լուսնոտի նման գնում է դեպի անդունդ, ու ոչինչ չի տեսնում և չի զգում։ Արցախը և ձեզանից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա մեր ազգի Հոգու և Խղճի Զարթուցիչը։
Մեր ազգը հոգևոր ազգ է, և մեր ուժը հենց դրա մեջ է, հոգևորից դուրս մենք թուլանում ենք ու տկարանում։ Սա աստվածատուր շնորհ է, և սրանով ենք մենք տարբերվում ուրիշներից։ Օգտագործելով այդ շնորհը՝ մենք լուսավորվում ենք, վերափոխվում և դառնում անխոցելի, անպարտելի։
Սրանք ուղղակի գեղեցիկ խոսքեր չեն, այլ մեր նախնիների կողմից ապրված ճշմարտություններ, և եթե այսօր մենք աղոթքով միանանք մեր սրբազան նախնիների, մեր նահատակ քաջորդիների հետ, ապա կլսենք նաև նրանց ձայնը․«Քաջալերվեցեք, որովհետև մենք հաղթեցինք աշխարհին և մի դադարեք պայքարել և արդարության ձայնը հնչեցնել»։
Սուրբ Գրքի հրաշքը կայանում է նրանում, որ այն միշտ ներկա ժամանակով է գործում և այսօր էլ Նրա բազմաթիվ պատգամներ կարծես թե հենց Արցախի համար լինեն գրված։ Երբ այսօր մեզ մտահոգում է նաև պարենային անվտանգության խնդիրը, մեր ականջներին հնչում է ավետարանական այն խոսքը, թե միայն հացով չէ, որ մարդը կապրի, այլ ամեն մի խոսքով, որ դուրս է գալիս Աստուծո բերանից։ Սա նշանակում է, որ մենք չպետք է տրտմենք սննդի որոշակի տեսակների բացակայության պատճառով, այլ որոշ ժամանակ բավարարվենք եղածով՝ հանուն արդարության և ճշմարտության հաղթանակի։ Հիշենք, թե ինչպես Իսրայելի ժողովուրդը անապատում 40 տարի միատեսակ սնունդ էր օգտագործում։
Մեր բոլոր այս մտորումները, հավաքական անհանգստություններն ու ապագային ուղղված բարի իղձերը այսօր նորից մեզ բերում են և կանգնեցնում Բեթղեհեմյան մսուրի առաջ։ Ինչպես 2023 տարիներ առաջ Բեթղեհմի երկնքում փայլող աստղը աշխարհի երեք իմաստուն թագավորների ուղեկցեց դեպի մի աննշան քարայրի մեջ ծնված Հիսուս Մանկան մոտ` երկրպագելու և Արդարության Արեգակի ծննդյան վկան լինելու, նույն կերպ Սուրբ Ծննդյան այս օրը այդ աստղը ծագում է աշխարհից մերժված ու մոռացված Արցախ անունով մսուրի վրա, և հրավիրում է աշխարհի հզորներին լսելու այնտեղ շարունակ ծնվող արդարության ձայնը։ Բեթղեհեմյան մսուրի մեջ ծնված Մանուկն այս օրերին գալիս է մեզ ևս մեկ անգամ հիշեցնելու, որ ճշմարտության և արդարության ձայնը հնարավոր չէ խլացնել, և անգամ մի աննշան քարայրում ծնվելով, այն կարող է ազդել ու փոխել ամբողջ աշխարհը։ Նույն կերպ հնչում է նաև Արցախի ազատության և անկախության ձայնը, որ հնարավոր չէ լռեցնել ոչ մի արհեստական տարբերակով։
Բայց ամենից առաջ հիշենք թե ովքեր էին այդ երեք թագավորները։ Սրբազան ավանդությունը մեզ փոխանցում է, որ մոգերը Պարսկաստանի, Հնդկաստանի և Արաբիայի թագավորներն էին, ովքեր այլադավան լինելով հանդերձ՝ ընդունեցին Քրիստոսի Ճշմարիտ և Աստվածային լինելը։
Միգուցե ավետարանական այս գեղեցիկ դրվագը հուշում է մեզ քրիստոնեական Արցախի և Հայաստանի փրկության ճանապարհը․․․
Սուրբ Ծննդյան աստվածապարգև օրվա խորհրդով լուսավորված՝ ողջունում և մեր շնորհավորանքներն ենք բերում ԱՀ նախագահներին, պետական նախարարին ու Արցախի ողջ պաշտոնեությանը, մեր բանակի քաջարի զինվորներին ու հրամանատարներին, աղոթում ենք մեր բոլոր նահատակ տղաների հոգիների խաղաղության ու նրանց հարազատների Աստծով մխիթարության համար, իսկ Ձեզ՝ Մայր Հողին կառչած արցախցիներիդ, մաղթում ենք հույս, հավատ, սեր, ոգու ամրություն և ապագայի հանդեպ լավատեսություն։ Թող որ Մանուկ Հիսուսը ծնվի խոնարհության շնորհիվ մսուր դարձած մեր հոգիներում և առաջնորդի մեզ խաղաղության ճանապարհներով։

"Glory to God in the highest, and on earth peace among men with whom He is well-pleased!" (Luke 2:14)
Dear believing sisters and brothers
This beautiful praise was sung by the angels on the night of the Nativity of Christ, and this short song sums up the whole meaning and essence of God's saving message. God loves people so much that He even sent His Only Begotten Son, so that thanks to faith in Him, love and joy, peace on earth would reign among people, and this is the most desirable praise to God.
Today, in the conditions of trials in our national life and the artificial isolation of Artsakh, the news of Christmas sounds sweet to our ears, but it also excites the mind and soul. Why don't wars stop, why didn't lasting peace reign when the Savior came into the world? These fears are natural, but they are the result of a misunderstanding of Christianity.
Christ did not come into the world in order to eliminate all pain and sorrow by magical power, because in this case, a person’s freedom would have no value, there would be no feeling of happiness with his family, the homeland built and preserved by him, and we would be like robots living in an artificial world.
So what is this peace that Christ brought? Through Christ, God opened the way to the Kingdom of Heaven for us and invited everyone to freely follow this path. This means that God gave us all the means necessary for the world, showed us the ways of their application and results, and He is always waiting for our reciprocal steps.
Our people understood these truths two millennia ago, and since they were also close to their origins, formation and philosophy of life, therefore they went towards Christ. Very often, in order to remain faithful to the chosen path, our people, like the Savior, undertook to wear a crown of thorns on their heads instead of a glorious crown, because they also believed in the resurrection. But very often a deviation from this path became a reason for losses and defeats, for to whom much is given, much will be required.
Today it seems that both realities are present in Artsakh: we suffered defeat and losses as a result of our non-Christian way of life and paid for our mistakes, and today an atmosphere of unity and solidarity reigns in our long-suffering country and the voice of justice is heard from here, but humanity remains deaf to this voice because he did not hear the preaching of the justice of Christ. And in this situation, the life-giving voice of Jesus Christ again sounds in our ears: "Be of good cheer, for I have conquered the world."
The truthful words of Christ are the guarantee of our righteous feat and patience, which have united us all in these difficult days. Today, the future of Artsakh has become another test of Armenian dignity, and in order to pass this test with dignity, we, as a nation, must wake up and come to our senses. Looking at the atmosphere of indifference and stupor that reigns today, when part of our people goes into the abyss, like a lunatic, plunged into a dream, and does not see or feel anything. Artsakh and each of you should become an awakener of the spirit and conscience of our people.
Our people are a spiritual people, and our strength is in this, outside the spiritual we are weakening. This is God's grace, and this is what distinguishes us from others. Using this grace, we are enlightened, transformed and become invulnerable, invincible.
These are not just beautiful words, but truths lived by our ancestors, and if today we join in prayer with our holy ancestors, our brave martyrs, we will hear their voice: “Be of good cheer, for we have conquered the world and do not stop fighting and raise the voice of justice.”
The miracle of the Holy Book lies in the fact that it always works in the present tense, and even today many of its messages seem to be written for Artsakh. When today we are also concerned about the problem of food security, we hear the gospel saying that man does not live for bread alone, but by every word that comes from the mouth of God. This means that we should not be sad because of the lack of certain types of food, but be content with what we have, for the time being, for the sake of the victory of justice and truth. Let's remember how the people of Israel ate the same food for 40 years in the wilderness.
All these thoughts of ours, general worries and good aspirations for the future bring us back and stop us in front of the Bethlehem manger. As 2023 years ago, a star shining in the sky of Bethlehem led the three wise kings of the world to the Baby Jesus, who was born in a cave, to bow and witness the birth of Justice, so on this day of Christmas, this star rises on a manger rejected and forgotten by the world called Artsakh and invites the mighty of this world to listen to the voice of justice that is constantly born there. A baby born in the Bethlehem manger comes these days to once again remind us that the voice of truth and justice cannot be silenced, and even born in an insignificant manger, it can influence and change the whole world. The voice of freedom and independence of Artsakh sounds exactly the same, which cannot be silenced by any artificial means.
But first of all, let's remember who these three kings were. Holy tradition tells us that the priests were the kings of Persia, India and Arabia, who, despite being gentiles, accepted the True and Divine Existence of Christ.
Maybe this wonderful gospel episode will tell us the way to the salvation of Christian Artsakh and Armenia...
Illuminated by the sacrament of the Holy Christmas, we greet and offer our congratulations to the Presidents of the Republic of Artsakh, the Minister of State and all the officials of Artsakh, the brave soldiers and commanders of our army, we pray for the peace of the souls of all our fallen soldiers and the comfort of their relatives with God, and to you-Artsakh people who clung to their homeland, we wish you hope, faith, love, fortitude and optimism for the future. May the Child Jesus be born in our souls, created with humility of mind, and lead us along the paths of peace.