Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու ծխական խորհրդի կազմում ընդգրկված 12 անդամները 2021թ.-ից յուրաքանչյուր ամսվա հինգշաբթի օրը՝ երեկոյան ժամերգությունից հետո, որպես կանոն հավաքվում են և նախանշում անելիքները։ Մարտի 31-ին կայացավ ծխական խորհրդի հերթական ժողովը։ «Հայր մեր» տերունական աղոթքից հետո Տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանի գլխավորությամբ Խորհրդի անդամները քննարկեցին եկեղեցու, համայնքային կյանքին վերաբերող և կազմակերպչական մի շարք հարցեր։
Ելնելով Արցախում ստեղծված բարդ ու ծանր իրավիճակից` Տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը անդրադարձավ եկեղեցու առաքելությանը, ներկայիս պայմաններում Խորհրդի անելիքներին։ Հանդիպման մասնակիցները փաստեցին, որ եկեղեցին պետք է համախմբի մարդկանց, փարատի բացասական տրամադրվածություններն ու ուղղորդի ճիշտ ճանապարհով։ Ատենապետ Արայիկ Խաչատրյանը ներկայացրեց հավատացյալների մտահոգությունները՝ կապված մեր երկրի բարդ իրավիճակի հետ, և խիստ կարևորեց աղոթքի ամենօրյա հերթապահությունները։ Առաջարկվեց ապրիլի 1-ից էլ սկսել երկրի անվտանգության և խաղաղության համար հերթապահության աղոթքները, և Տեր Մինաս քահանան հորդորեց բնակչությանը միանալ նախաձեռնությանն ու աղոթք, աղաչանք բարձրացնել առ Աստված։ Ինչպես արդեն հայտարարել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմը, Սբ. Զատկին նախորդող «Ավագ» շաբաթվա բոլոր օրերին, ապրիլի 11-16-ը ներառյալ՝ երեկոյան ժամը 19։00-ին, կկայանա միասնական աղոթք՝ արցախահայության անվտանգ, խաղաղ ու բարօր կյանքի համար, իսկ ապրիլի 2-ին՝ ժամը 17։00-ին, հանուն Արցախի խաղաղության Թեմը հրավիրում է ազգաբնակչությանը եկեղեցիներ՝ ապաշխարության և խաղաղության աղոթքի համար։
«Կոչ ենք անում մեր ազգաբնակչությանը լինել զգոն, աղոթել և հավատքով հաղթահարել այս դժվարին իրավիճակը, չընկճվել, չտկարանալ, չհուսահատվել, այլ մոտենալ Աստծուն ոչ միայն հավատով, այլ նաև կյանքով, գործով։ Այս իրավիճակը մեզ համար քննական շրջան է և մենք չպիտի տկարանանք, այլ հավատքի մեջ հաստատվենք, Աստծով զորանանք։ Աստված պահպանի և զորակցի բոլորիս»,-դիմեց Սբ. Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվը։

12 членов приходского совета церкви св. Акопа в Степанакерте начиная с 2021 года, как правило, собираются каждый месяц по четвергам, после вечерного Богослужения, чтобы наметить свои дальнейшие дела. 31 марта состоялось очередное собрание приходского совета. После произнесения молитвы «Отче наш», члены Совета во главе с отцом Минасом Мовсисяном обсудили ряд организационных вопросов, связанных с церковной жизнью, и с жизнью общины.
Основываясь на сложной и тяжёлой ситуации в Арцахе, отец Минас Мовсисян высказался о миссии Церкви и о том, что должен делать Совет в нынешних условиях. Участники встречи заявили, что Церковь должна объединять людей, рассеивать негативные настроения и направлять их на правильный путь. Председатель Араик Хачатрян представил опасения верующих в связи со сложной ситуацией в нашей стране, особо подчеркнув важность ежедневных молитв. Было предложено с 1 апреля начать ежедневные молитвы за безопасность и мир нашей страны, и Отец Минас призвал население присоединиться к инициативе и молиться Богу. Как уже заявили в Арцахская епархия Армянской Апостольской церкви, Совместная молитва о безопасной, мирной и благополучной жизни арцахцев будет проходить во все дни «Старшей» недели перед Пасхой, с 11 по 16 апреля, а 2 апреля в 17:00, ради мира в Арцахе, Арцахская епархия приглашает народ в Церковь для покаяния и мирной молитвы.
«Мы призываем наш народ быть бдительными, молиться и с верой преодолевать эту сложную ситуацию, не сломиться, не ослабевать, не отчаиваться, а приближаться к Богу не только с верой, но и жизнью и трудом. Эта ситуация для нас является испытательным периодом и мы должны не ослабевать, а укрепляться в вере, укрепляться Богом. «Пусть Бог защитит и поддержит всех нас», — сказал пастор церкви Св. Акопа.