2021թ. հունիսի 12-ին սբ. Ներսես Մեծ Հայրապետի և սբ. Խադ եպիսկոպոսի տոնի կապակցությամբ Մարտունի քաղաքի սբ. Ներսես Մեծ եկեղեցում թեմակալ առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ, Մարտունու համայնքի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Թիլիքյանի կողմից մատուցվեց սուրբ և անմահ Պատարագ:
Պատարագին մասնակցում էին Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էրիկ Ավանեսյանը, Մարտունու քաղաքապետ Ազնավուր Սաղյանը, հարակից համայնքներից և Ստեփանակերտ քաղաքից ժամանած ուխտավորներ:
Քանի որ Սուրբ Հայրապետի տոնն այս տարի համընկավ Արցախի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի մահվան տարելիցի հետ, Սուրբ Պատարագից հետո կատարվեց Մոնթե Մելքոնյանի համար հոգեհանգստյան արարողություն:
Այս նշանակալից օրվա կապակցությամբ հավարտ պատարագի հավատացյալներին նաև մատաղ բաժանվեց:
Պատարագից հետո Մարտունու շրջանի հոգևոր դասը թեմակալ առաջնորդի գլխավորությամբ այցելեցին Մարտունի քաղաքի կենտրոնական հրապարակում գտնվող Մոնթե Մելքոնյանի հուշարձան՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու ազգային հերոսին:
Հուշարձանի մոտ Ամարասի վանահայր Տեր Գեղարդ Հովհաննիսյանի նախագահությամբ կատարվեց հոգոհանգստյան արարողություն պատերազմի ընթացքում զոհված մեր հայորդիների և հայոց ազգի հերոսների հոգիների փրկության և խաղաղության համար:

12 июня 2021 г. по случаю праздника святого Нерсеса Великого и епископа Хада, в Мартунинской церкви святого Нерсеса Великого под председательством епископа Вртанеса Абрамяна, пастором Мартунинской общины священником Арамом Теликяном была отслужена святая и бессмертная Божественная литургия.
В литургии приняли участие глава администрации Мартунинского района Эрик Аванесян, мэр Мартуни Азнавур Сагян, паломники из соседних общин и Степанакерта.
Поскольку праздник Святейшего Патриарха в этом году совпал с годовщиной кончины героя Арцаха Монте Мелконяна, после литургии по Монте Мелконяну была проведена заупокойная служба.
В этот знаменательный день по окончании литургии среди верующих было роздано пожертвование.
После литургии духовенство Мартунинского района во главе с епархиальным лидером посетила памятник Монте Мелконяна на центральной площади Мартуни, чтобы отдать дань уважения национальному герою.
У памятника прошла панихида под председательством настоятеля Амараса отца Гегарда Оганесяна за мир и спасение наших детей, погибших во время войны, душ героев армянского народа.