Թեմակալ առաջնորդի հարցազրույցը HAYK MEDIA-ին
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը հարցազրույց է ունեցել Hayk Media-ի հետ:
Հարցազրույցի ընթացքում շոշափվեց մի շարք կարևոր թեմաներ: Առաջին հարցը վերաբերում էր շրջափակված Արցախին, և թե ինչպես արցախցին պետք է պայքարի չար ուժերի դեմ ներկայիս վիճակում: Ըստ Սրբազան Հոր` այն մարդը, ով կանգնում է այս հողի վրա` ոգեշնչվում է դրանով, ստանում դրական լիցքեր և ուժ պայքարելու համար:
Այն հարցին, թե ինչպես կարող են այս դժվարին իրավիճակում օգնել Արցախից դուրս ապրող մեր հայրենակիցները, Սրբազան Հայրն ասաց, որ հնարավորության դեպքում պետք է այցեցել Արցախ, որպեսզի ապրի Արցախը և մասնավորապես այն մարդիկ, ովքեր ծնվել են այստեղ, պետք է հետ վերադառնան և զարգացնեն մեր հայրենիքը:
Հարցազրույցի ընթացքում քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են անցած տարում Արցախի թեմում գրանցված արդյունքները և գալիք տարվա մեջ կատարվելիք աշխատանքները, մեր եկեղեցինների ու վանքերի ներկայիս վիճակը Արցախի օկուպացված տարածքներում և այլ հարցեր:

Interview of the Primate of the diocese to the information portal "HAYK MEDIA"
The Primate of the Artsakh Diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, gave an interview to the HAYK MEDIA information portal.
A number of important topics were touched upon during the interview. The first question concerned the blocked Artsakh and how the people of Artsakh should fight the evil forces in the current situation. According to Bishop Vrtanes Abrahamyan, a person standing on this earth is inspired by it, receives positive charges and strength to fight.
When asked how our compatriots living outside of Artsakh can help in this difficult situation, Bishop said that, if possible, it is necessary to visit Artsakh so that Artsakh lives and, in particular, the people who were born here should return and develop our homeland.
During the conversation, issues such as the results of the activities of the past year in the Artsakh Diocese and the things to be done in the coming year, as well as the current state of our churches and monasteries in the occupied territories of Artsakh and other issues were discussed.