Թեմակալ առաջնորդի հարցազրույցը HAYK MEDIA-ին
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը հարցազրույց է ունեցել Hayk Media-ի հետ:
Հարցազրույցի ընթացքում շոշափվեց մի շարք կարևոր թեմաներ: Առաջին հարցը վերաբերում էր շրջափակված Արցախին, և թե ինչպես արցախցին պետք է պայքարի չար ուժերի դեմ ներկայիս վիճակում: Ըստ Սրբազան Հոր` այն մարդը, ով կանգնում է այս հողի վրա` ոգեշնչվում է դրանով, ստանում դրական լիցքեր և ուժ պայքարելու համար:
Այն հարցին, թե ինչպես կարող են այս դժվարին իրավիճակում օգնել Արցախից դուրս ապրող մեր հայրենակիցները, Սրբազան Հայրն ասաց, որ հնարավորության դեպքում պետք է այցեցել Արցախ, որպեսզի ապրի Արցախը և մասնավորապես այն մարդիկ, ովքեր ծնվել են այստեղ, պետք է հետ վերադառնան և զարգացնեն մեր հայրենիքը:
Հարցազրույցի ընթացքում քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են անցած տարում Արցախի թեմում գրանցված արդյունքները և գալիք տարվա մեջ կատարվելիք աշխատանքները, մեր եկեղեցինների ու վանքերի ներկայիս վիճակը Արցախի օկուպացված տարածքներում և այլ հարցեր:

Интервью главы епархии информационному порталу «HAYK MEDIA»
Глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян дал интервью информационному порталу «HAYK MEDIA».
В ходе интервью был затронут ряд важных тем. Первый вопрос касался осажденного Арцаха и того, как народу Арцаха бороться со злыми силами в сложившейся ситуации. По словам епископа Вртанеса Абрамяна, человек, стоящий на этой земле, вдохновляется ею, получает положительные заряды и силы чтобы бороться.
На вопрос, как наши соотечественники, живущие за пределами Арцаха, могут помочь в этой сложной ситуации, владыка сказал, что, по возможности, нужно посетить Арцах, чтобы Арцах жил и, в частности, люди, которые здесь родились, должны вернуться и развивать нашу родину.
В ходе беседы были обсуждены такие вопросы, как результаты деятельности прошедшего года в Арцахской епархии и дела, которые предстоит проделать в наступающем году, а также нынешнее состояние наших церквей и монастырей на оккупированных территориях Арцаха и другие вопросы.