«Մի՛ ոտնահարիր ինձ, ո՛վ իմ թշնամի,
Աստծուց ներշնչված այս խոսքերով է դիմում իր թշնամիներին Միքիա մարգարեն, երբ իր հայրենակիցների տառապանքը և երկրի ավերածությունը տեսնելով` Աստծուց փրկություն էր խնդրում իր ազգի համար: Բայց արդարության քարոզիչ լինելով՝ նա թշնամու առաջ ներկայացնում է նաև իրենց պարտության պատճառները. «Քանի որ մեղանչեցի Տիրոջ դեմ, համբերությամբ կտանեմ նրա բարկությունը, մինչև որ Նա արդարացնի իմ դատաստանը, իրավունք տա ինձ, ինձ հանի դեպի լույսը, և ես տեսնեմ Նրա արդարությունը» (Միքիա 7:9):
Մայիսյան եռատոնը տարիներ շարունակ բոլորիս համար եղել է ուրախության և ուժի աղբյուր: Իհարկե, այսօր մենք չենք կարող ինքներս մեզ խաբելով նույն ոգևորությամբ տոնել և ուրախանալ, բայց չենք կարող նաև անտեսել և մոռանալ՝ այն պարզ պատճառով, որ ներկայի որևէ անհաջողություն չի կարող արժեզրկել անցյալում եղած սխրնաքը, սերն ու նվիրումը: Ուստի, չնայած այդ տոները դադարել են մեզ համար ուրախության աղբյուր լինելուց, բայց չեն դադարել ուժի աղբյուր լինելուց:
Մեր հայրերը ամբողջական նվիրումով մասնակցեցին երկրորդ համաշխարհային պատերազմին: Պատմությունը հստակ ցույց է տվել, որ չարի ամենավտանգավոր գործիքներից մեկը, որով նա ավեր է գործում ամբողջ աշխարհում՝ ֆաշիզմն է, որը թե՛ հակամարդկային է և թե՛ հակաքրիստոնեական։ Ցավոք սրտի պատմությունն ունի մի անցանկալի հատկություն՝ կրկնվելու բնույթ, և պարտված չարիքը ժամանակ առ ժամանակ նորից գլուխ է բարձրացնում: Մենք նորից բախվեցինք ազգային ատելության ու դրա վայրենի դրսևորումների հետ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, երբ թշնամին հաճույք էր ստանում անօգնական գերիներին խոշտանգելով, որովհետև նրանք իրենց ազգից չէին: Նացիզմի այդպիսի մի խայտառակ դրսևորում էր նաև Բաքվում բացված հաղթանակի պուրակը:
Մայիսի 9-ը նաև Արցախյան Շարժման անդրանիկ զավակի՝ Արցախի Պաշտպանության Բանակի ծննդյան օրն է, որը հերոսական ուղի անցնելով՝ հայ ժողովրդին նվիրեց հայրենի երկիր ազատագրելու ուրախությունն ու դարերով չիրականացված երազի իրականացումը։ Վերջին ծանր փորձությունից հետո Պաշտպանության Բանակը վիրավորվել է, բայց չի մահացել և ի զորու է անսպասելի հրաշքներ գործելու:
Եվ վերջապես արցախյան գոյամարտի «մատանու քարը» եղավ ազատագրված Շուշին: Որքան մեծ էր ուրախությունը այն օրերին, նույնքան և ավելի խորն է կորստի ցավը այսօր: Աստծո նախախնամությամբ օրվա ռազմական ու հոգևոր իշխանությունները որոշեցին Շուշիի ազտագրման օպերացիան սկսել Խաչի երևման տոնի օրը` հիշելով հենց այն պատգամը, որ Կոստանդիանոս կայսրը ստացավ Երուսաղեմի երկնքում Տիրոջ Խաչի նշանի հայտնությամբ`թե «Սրանով կհաղթես»: Մեր զինվորականնները և զինտեխնիկան իրենց վրա սպիտակ խաչի նշանն ունենալով հայոց բերդաքաղաքի ազատագրումը վերածեցին լեռներում կատարված մի մեծ հարսանիքի:
Հայրենիքի կերտման գործում հաղթանակ նվաճելը դեռ գործի կեսն է, մյուս կեսը այդ հաղթանակը պահելն ու դրան արժանի լինելն է։ Հաճախ մենք մեծարում ենք մեր նահատակներին և հաղթանակը ենթագիտակցորեն վերագրում միայն նրանց ու բավարարվում սրանով: Բնականաբար Նրանց զոհողությունն ամենամեծն է ու անգանահատելի, բայց նրանց բաժին գործը արդեն կատարված փաստ է, իսկ ապրողների գործը և պատասխանատվությունը մնում է ընթացքի մեջ, որպեսզի կարողանան պահել արյամբ ձեռքբերվածը: Ցավոք, շատ հաճախ հաղթում ենք արյունոտ պատերազմներում և պարտվում անարյուն պատերազմում:
Երբ մենք հավատարիմ եղանք Տիրոջ Խաչի խորհրդին, որ նշանակում է սեր առ Աստված և Հայրենիք, այն ժամանակ ունեցանք մեծ հաղթանակներ, բայց երբ խաղաղ ժամանակ հեռացանք Խաչի խորհրդից, մեզ վրա հասավ պատուհասն ու հայրենիքի կորուստը: Փոխանակ խոնարհությամբ ու արժանապատիվ կերպով Աստծուց մեզ շնորհված հաղթանակին տեր կանգնելու, մենք հպարտացանք, մեծամտացանք ու սկսեցինք վատնել մեր հաղթանակն ու ժամանակը: Կարող է խիստ հնչել, բայց Արցախը կործանման տարանք մենք, որ Աստծո օգնությամբ ազատագրել էինք Արցախը:
Բայց ոչինչ անհետ կորած չէ, և փրկություն միշտ էլ կա: Այսօր, մեր հարևանները չարի ձեռքին գործիք դարձած՝ փորձում են հենց չարի վաղեմի զենքերով ընկճել մեզ: Վախ, անորոշություն, հացի խնդիր և նյութական նեղություններ, որոնցով փորձում են մեզ ներքաշել քաոսի մեջ: Իսկ չարի դեմ մարտնչելու զենքերը մեզ համար միշտ էլ իրական են ու հասանելի. Հույս, Հավատ, Սեր, ահա սա է իրականում Խաչի ամբողջ իմաստն ու խորհուրդը և քաոսը հաղթահարելու զինանոցը: Ինչքան էլ տարբեր հարթակներում բանակցություններ լինեն, մենք որպես հավաքական ազգ, պիտի հասկանանք, որ առաջին հերթին պիտի հաջողենք Աստծո հետ բանակցություններում, իսկ Աստված դիվանագիտորեն չի բանակցում, այլ պարզ և հստակ. «Դարձեք դեպի ինձ, և ես կդառնամ դեպի ձեզ»: Ինչքան էլ փակ լինեն բոլոր ճանապարհները և բոլոր դռները, Աստծո ողորմության դուռը միշտ բաց է, իսկ բանալիները մեր ձեռքում:
Ուստի սիրելիներ, վերաիմաստավորելով մեր անցած հաղթանակները, հավատով ու հույսով լցվենք մեր ապագայի հանդեպ, ապավինենք Աստծուն և մեր միասնական բազկի ուժին, ու ժամագրքի աղոթքով առ Աստված դիմենք ասելով. «Թագավոր խաղաղության, մեր անձերի Փրկիչ՝ Քրիստոս Աստված մեր, պարսպած պահի՛ր Քո ժողովրդին, սուրբ և պատվական Խաչիդ հովանուներքո՝ խաղաղությանդ մեջ, փրկի՛ր տեսանելի և անտեսանելի թշնամուց,և արժանի արա գոհությամբ Քեզ փառավորելու՝ Հոր և Սուրբ Հոգու հետ. այժմ և հավիտյաններում: Ամեն»

Не радуйся ради меня, неприятельница моя!
С этими вдохновенными Богом словами апостол Михаил обращается к своим врагам, когда видит разорение и порабощение своего народа, вызванные преступлениями и несправедливостью. Он молится к Богу о спасении для своей нации. Однако, будучи сторонником праведности, он также напоминает им о своих обязанностях; «Гнев Господень я буду нести, потому что согрешил пред Ним, доколе Он не решит дела моего и не совершит суда надо мною; тогда Он выведет меня на свет, и я увижу правду Его.» (Михей 7:9).
Тройной праздник в мае была источником радости и силы для всех нас на протяжении многих лет. Однако сегодня мы не можем сами себя обрадовать тем же энтузиазмом и наслаждением, но мы также не можем игнорировать и забыть с простым фактом, что мы не можем изменить прошлое и избавиться от любого неудачного опыта, боли и потерь, связанных с ним. Таким образом, хотя эти праздники перестали быть источником радости для нас, они не перестали быть источником силы.
Наши отцы полностью посвятили себя участию во Второй мировой войне. История ясно показывает, что фашизм является одним из самых опасных орудий зла, распространяющего хаос по всему миру, и в то же время он античеловеческий и антихристианский. К сожалению, у истории есть неприятное свойство: она повторяется, и побежденное зло время от времени поднимает голову. Мы снова столкнулись с национальной ненавистью и ее жестокими проявлениями во время 44-дневной войны, когда враг с радостью мучил беззащитных пленных за то, что они не были его народом. Открытие Парка Победы в Баку стало постыдным проявлением нацизма.
9 мая также является днем рождения Армии обороны Арцаха, первородного движения Арцаха, которое, прошедший героический путь, подарило армянскому народу радость освобождения своей Родины и осуществление вековой невыполненной мечты. После последнего испытания Армия обороны ранена, но не мертва и способна совершать неожиданные чудеса.
И, наконец, "венцом" борьбы за выживание Арцаха стал освобожденный город Шуши. Несмотря на огромную радость тех дней, боль потери сегодня ощущается сильнее и глубже. По божественному предопределению, военные и духовные лидеры того времени решили начать операцию по освобождению Шуши в день явления Креста, помня послание, которое император Константин получил со знамением Креста Господня, вознесшегося в небо Иерусалима: "С этим ты победишь". Наши солдаты и военная техника с белым крестом на флагах превратили освобождение армянского города-крепости в великолепную свадьбу в горах.
Процесс победы в борьбе за выживание нашего народа еще не завершен, вторая половина этого процесса - сохранить эту победу и быть достойными ее. Часто мы чтим наших мучеников и подсознательно приписываем им единоличную заслугу за победу, ограничиваясь этим. Конечно, их жертва величайшая и бесценная, но их участие уже стало прошлым, и работа и ответственность живых остаются актуальными для сохранения того, что достигнуто с такой ценой в крови. К сожалению, слишком часто мы побеждаем в кровавых войнах и проигрываем в бескровных. Мы с глубоким уважением относимся к нашим героям и активно передаем им свою победу и уважение. Их жертва непомерна и невозможно оценить, но их доля уже выполнена, в то время как работа и ответственность тех, кто продолжает жить, остаются в силе, чтобы удержать то, что было достигнуто с такой ценой.
Когда мы верили в клятву Божью на Кресте, которая символизирует любовь к Богу и Родине, мы достигали великих побед. Однако, когда мы отступили от указов Креста и погрузились в беззаботность, на нас обрушились несчастья и страдания нашего народа. Вместо того, чтобы сохранить победу, которую Господь подарил нам благодаря Своей милости и благословению, мы стали неблагодарными, развратными и потеряли время. Можно сказать, что мы, с помощью Божьей, освободили Арцах, и это вызвало у нас чувство благодарности и гордости, но, к сожалению, Арцах снова столкнулся с испытаниями. Тем не менее, мы верим, что с помощью Божьей мы сумели освободить Арцах.
Но ничто не утрачено, и всегда есть спасение. Сегодня наши соседи стали орудиями зла, стремящегося подчинить нас старым идеям самой мрачной природы. Страх, неуверенность, проблемы с пищей и материальные трудности - всеми этими средствами они пытаются запутать нас в хаосе. Но оружие для противостояния злу всегда реально и доступно нам. Надежда, Вера, Любовь - вот истинное значение и тайна Креста, а также арсенал для преодоления хаоса. Независимо от того, какие площадки для диалога могут быть насаждены, мы, как единый народ, должны понимать, что в первую очередь мы должны достичь согласия с Богом, а Бог ведет диалог не дипломатически, а ясно и открыто. "Обратитесь ко Мне, и Я обращусь к вам". Независимо от того, какие дороги и двери могут быть заперты, дверь Божьей милости всегда открыта, и ключи находятся в наших руках.
Поэтому, дорогие, вспомнив о наших прошлых победах, давайте наполним себя верой, надеждой и упованием на наше будущее, полагаясь на Бога и силу объединенной руки нашей, и обратимся к Богу с молитвой богослужебной книги, говоря: "Царь радости, Спаситель наших душ, Христе Боже наш, защити народ Твой, защити святый и почтенный Крест Твой. В Твоей радости сохрани нас от видимого и невидимого врага, и благодарно прославляй Тебя с Отцом и Святым Духом. Ныне и присно и вовеки веков. Аминь".