«Սիրո’վ ծառայեցեք միմյանց»
Աշխարհաքաղաքական հարափոփոխ այս օրերին բոլորիս մտածումները և անհանգստությունները բնականորեն կենտրոնացած են աշխարհի ալեկոծ ծովում նավարկող մի փոքր նավի և նրա մակույկի վրա։ Հայաստան և Արցախ՝ ահա այդ նավը և նրա փրկության մակույկը։
Ինչ անել և ինչպե՞ս անել, որ մենք կուլ չգնանք անընդհատ մեզ խորտակել փորձող ալիքներին։ Ժամանակին մեր Նավը հզոր էր և մեծ, որովհետև ուներ հզոր նավապետներ և միակամ ուղևորներ, բայց դարերի ընթացքում սկսեցին հայտնվել բազում նավապետներ, ովքեր առանձին նավակներ կառուցելով մասերի բաժանեցին նավի ուղևորներին, և քանի որ առանձին էին ու փոքր, սկսեցին վաղ թե ուշ խորտակվել։ Այն ուղևորները, ովքեր կենդանի էին մնացել տարբեր նավակների կործանումից հետո, հիշեցին իրենց երբեմնի մեծ նավակի հզորությունը և Աստծո օգնությամբ կառուցեցին մի նոր նավ` Հայաստանի Հանրապետությունը՝ իր փրկության մակույկ Արցախով։ Բայց միևնույն է` ծովը և ալեկոծությունները միշտ էլ կան ու կլինեն։
Ուստի մեր գլխավոր մտածումը մեկն է. Ինչ պետք է անենք, որ չկրկնենք մեր պատմական սխալները և մասերի չբաժանենք առանց այն էլ փոքրացած հայոց նավը։ Այսօր թշնամին փորձում է վերջնական կերպով խլել մեր փրկության մակույկը ` Արցախը և հետո մասնատել բուն նավը։ Ի՞նչ անենք, երբ այնտեղից, որտեղից սպասում էինք գտնել պաշտպանություն, օգնություն և հոգատարություն, գտնում եք կսկիծ և փորձություններ։
Իրականում այս ամենը լինում է, որպեսզի որևէ մեկը երբեք չապավինի մարդկանց և միշտ հիշի Սուրբ Գրքի խոսքը. «Հույս մի’ դրեք իշխանների` մարդկանց որդիների վրա, որովհետև նրանցից փրկություն չկա» (Սաղ. 145:3)
Սիրելիներ, այսօր մեր ազգը կանգնած է այնպիսի դժվարին փորձության առաջ, երբ դրված է մեր լինել – չլինելու, մեր ազգային արժանապատվության կորստի հարցը։ Մեր մեջ այնքան խորն է արմատակալել անտարբերության կործանարար մեղքը, որ մեր երկրի մասնատումը ցավ է պատճառում միայն այդ մասի բնակիչներին և մի խումբ հայրենասեր ու գիտակից մարդկանց։ Մեծ հաշվով այնքան ենք բթացել, որ պատրաստ ենք նույնիսկ այնքան թանկ գնով ազատագրված Արցախը սկուտեղի վրա մատուցել թշնամուն` ի գին մեր «խաղաղ և ապահով» կյանքի։
Մի՞թե սա է հայը, մի՞թե վերջնականապես կորցրել ենք մեր արժանապատվությունը, մի՞թե մեր զավակների արյամբ սրբացած հողը ինչ որ ապրանք է, որ կարող ենք վաճառքի հանել….
Սիրելի Հայրենակիցներ, մենք պետք է սթափվենք` ամենաբարձր պաշտոնյայից մինչև ռամիկ շինական և տեր կանգնենք մեր երկրին։ Հավատացե’ք, ինչպիսի փորձություններ էլ լինեն, դրանք անզոր են մեզ կործանելու, եթե մենք Աստծո խոսքի համաձայն սիրով ծառայենք միմյանց (հմմ։ Գաղ. 5:13), այդ ժամանակ Աստված կլինի մեր բարի Նավապետը, իսկ եթե Աստված մեզ հետ է, ով կարող է լինել մեզ հակառակ (հմմ։ Հռոմ. 8:31) ։

"Serve One Another With Love"
In these days of geopolitical change, all of our thoughts and concerns are naturally focused on the small ship and its boat as it navigates the stormy seas of the world. Armenia and Artsakh - this ship and its lifeboat.
What and how to do so that we are not swallowed by the waves that are constantly trying to sink us? Once upon a time our Ship was powerful and large, because it had powerful captains and unanimous passengers, but over the centuries many captains began to appear, who, building separate boats, divided the passengers of the ship into parts, and since they were separate and small, then sooner or later they began to sink. Those passengers who survived after the wrecks of various boats remembered the power of their great ship and, with God's help, built a new ship - the Republic of Armenia with its own lifeline - Artsakh. But it does not matter, the sea and the waves have always been and will be.
Therefore, our main idea is one. What should we do in order not to repeat our historical mistakes and not to divide the already small Armenian ship into parts? Today, the enemy is trying to finally take away our lifeline - Artsakh, and then tear the ship itself apart. What do we do when, where we expected to find protection, help and care, we find trials and tribulations?
In fact, all this happens so that no one will ever trust in people and always remember the word of Holy Scripture. “Do not rely on princes - on the sons of men, for there is no salvation from them” (Ps. 144: 3).
Dear ones, today our people are facing such a difficult test, when the question of our existence-non-existence, the disappearance of our national dignity is raised. The destructive sin of indifference is so deeply rooted in us that the division of our country harms only the inhabitants of this part and a group of patriotic and conscious people. By and large, we have become so dumb that we are even ready to offer the enemy Artsakh, liberated at such a high price, for the sake of our “peaceful and prosperous” life.
Are Armenians like that? Have we completely lost our dignity, is the land sanctified by the blood of our children some kind of commodity that we can sell?...
Dear compatriots, we need to sober up, from the highest official to the builder, and stand up for our country. Believe me, no matter what the trials, they are powerless to destroy us, if we serve each other with love, according to the word of God (cf. Gal. 5:13), then God will be our good Leader, and if God is with us, who can be against us (cf. Rom. 8:31).