2021 թ․ապրիլի 27-ից 29-ը Արցախի թեմի մի խումբ երիտասարդներ Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում մասնակցեցին Վայոց Ձորի թեմի հովանու ներքո գործող «Սյունիք-Զարգացում» ՀԿ-ի կողմից կազմակերպված «Համայնքային խնդիրների լուծում երիտասարդների միջոցով» խորագիրը կրող երկօրյա աշխատանքային հանդիպում-քննարկմանը։ Դասախոսություններով հանդես եկան սոցիալական աշխատանքի և հոգեբանության ոլորտի մի շարք մասնագետներ, ծավալվեցին ջերմ և ակտիվ քննարկումներ, գործնական-մեթոդական խաղերի տեսքով հասկանալի կերպով ցույց տրվեցին համայնքներում խնդիրների լուծման մի շարք արդյունավետ եղանակներ։
Սա առաջին լուրջ փուլն էր այն գեղեցիկ տեսլականի, որ ծնվեց Վայոց Ձորի թեմի և Արցախի թեմի առաջնորդների մտքում, որը նպատակ ունի միավորելու երկու թեմերի երիտսարդներին՝ աստվածահաճո և մարդասիրական ծրագրերի կյանքի կոչման համար։ Վստահաբար, «Սյունիք-Զարգացում» ՀԿ-ի, ՀԱԵ Արցախի թեմի տարբեր փորձառությամբ, գիտելիքներով ու հմտություններով, բայց միևնույն տեսլականն ունեցող և իրենց ուժերին հավատացող երիտասարդների ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ կունենանք այն հայրենիքը, որի մասին երազում ենք բոլորս։

Начало Сотрудничества Молодежи Епархии И Оо “Сюник-Развитие”
С 27 по 29 апреля 2021 года в городе Ехегнадзор Вайоц Дзорской области, группа молодёжи из Арцахской епархии приняла участие в двухдневной рабочей встрече на тему “Решение проблем общества через молодежь”, организованной ОО “Сюник-Развитие” действующей под эгидой Вайоц Дзорской епархии. Ряд специалистов в области социальных работ и психологии выступили с лекциями, состоялись активные дискуссии, в форме практико-ориентированных игр был показан ряд эффективных способов решения проблем в регионах.
Это был первый серьезный этап того прекрасного видения, которое зародилось у руководителей Вайоц Дзорской епархии и Арцахской епархии. Целью встречи является объединение молодежи двух епархий для реализации гуманитарных проектов угодных Богу. Несомненно, благодаря ежедневному труду молодежи ОО “Сюник-Развитие” и Арцахской епархии ААЦ, у нас будет Родина, о которой мы все мечтаем.