Այսօր Ամարասի վանական համալիրում Ուխտի Սուրբ պատարագ մատուցեց Արմավիրի թեմի առաջնորդ Տեր Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանը՝ հանդիսապետությամբ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի։ Առաջին եկեղեցու հիշատակի օրը՝ կանաչ կիրակիին, Ամարասի վանքը մարդաշատ էր։ Վանքի հոգևոր հոտին ուխտավորաբար մասնակից էին նաև Արցախի այլ բնակավայրերից ժամանած հայորդիներ, ինչպես նաև Արմավիրի թեմից հավատավոր մեր սիրելի հայրենակիցները` Տեր Տաճատ քահանա Ինջիղուլյանի առաջնորդությամբ։
Արմավիրի թեմի առաջնորդն իր խոսքում առ Աստված հույս հայտնեց, որ Արցախի բոլոր օկուպացված սրբատեղիները մի օր կկարողանան մշտապես իրենց գրկում ընդունել հավատավոր մեր զավակներին։
«Ամարասի վանական համալիրում աղոթքը շարունակական է, և այդ աղոթքը մենք պետք է պահենք որպես շարունակական մեր հավատքով ու ներկայությամբ, այլ ոչ թե այն ժամանակ, երբ կորցնում ենք մեր սրբատեղիները, այդ ժամանակ սկսենք գնահատել մեր ունեցած կոթողային արժեքները: Աղոթքի զորությամբ է, որ մենք կարող ենք պաշտպանել մեր սրբազան իրավունքները». իր խոսքում նշեց Սիոն Սրբազանը։
Ամարասի վանքն այս օրերին էլ իր ծաղկունքն է ապրում։ Արցախում հոգևոր վերազարթոնքին Ամարասում կրկին շատանում են աղոթող հայորդիները, ինչը վստահաբար իր մեծ նպաստը կբերի թե ժողովրդի հանրային ու առօրյա կյանքից ներս և թե Արցախի վիրավոր վերքերի ապաքինմանը։

Сегодня в монастырском комплексе Амарас под председательством главы Арцахской епархии епископа Вртанеса Абрамяна глава Армавирской епархии архиепископ Сион Адамян отслужил святую Литургию. В день поминовения первой церкви-Зеленого воскресенья, монастырь Амарас был переполнен. С духовной паствой монастыря в паломничестве участвовали также армяне из других населенных пунктов Арцаха и наши дорогие соотечественники из Армавирской епархии во главе с отцом Тачатом Инджигуляном.
В своем обращении глава Армавирской епархии выразил надежду, что все оккупированные святыни Арцаха однажды смогут постоянно принять в свои объятия наших верных чад.
«Молитва в монастырском комплексе Амарас непрерывна и мы должны с нашей верой и присутствием поддерживать непрерывность этой молитвы, а не тогда, когда мы теряем наши святыни, мы должны начать ценить монументальные ценности, которые у нас есть. Именно силой молитвы мы можем защитить наши священные права»: в своем выступлении отметил епископ Сион.
Монастырь Амарас процветает и в наши дни. Число молящихся армян в Амарасе вновь увеличивается, которое, несомненно, внесет свой большой вклад как в общественную и повседневную жизнь народа, также и способствует исцелению ран Арцаха.